Štát chce ponižovať ženy a zakazovať prístup k informáciám.

Písmo: A- | A+

Veľká časť zákonodarcov včera ukázala čo si o nás – voličoch a voličkách, naozaj myslia. A nie je to dobrá správa – najmä pre nás.

Všetka moc v demokratickom a právnom štáte pochádza od nás, občanov. Inštitúcie tú nie sú len tak pre nič za nič, ale preto, aby slúžili verejným záujmom, na ktorých sme sa ako spoločnosť zhodli. Včerajšie dianie však preukazuje, že časť poslancov a poslankýň je motivovaná niečím iným ako službou občanom a voličov zrejme považuje za nesvojprávny balík slamy, do ktorého si môžu kopnúť, keď na to príde.

Inak sa totiž nedá vysvetliť to, že najskôr parlament posunul do druhého čítania zákon, ktorým prinútia ženy počúvať tlkot srdca nenarodeného dieťaťa a potom, pretože zrejme ešte nestačilo, schválili 50 dňové moratórium na zverejňovanie predvolebných prieskumov.

To prvé sa dá veľmi jednoducho nazvať pravým menom – mučenie, kruté, neľudské alebo ponižujúce zaobchádzanie. Ako inak totiž nazvať niečo, čo sa deje bez ohľadu na vôľu tehotnej ženy a môže jej spôsobiť vážne psychické problémy a útrapy?
Náš štát sa kedysi zaviazal, že bude všetkých občanov pred takýmto zaobchádzaním ochraňovať. Včera sme sa nebezpečne priblížili k situácii, kedy bude môcť štát systematicky ponižujúco zaobchádzať so ženami, ktoré budú chcieť požiadať o interrupciu. Také niečo bolo treba odmietnuť hneď na začiatku a nie o tom ďalej rokovať.

V druhom prípade sa alternatívna koalícia - SMER, SNS a kotlebovci rozhodli, že na to, aby sme sa 29. februára správne rozhodli, nepotrebujeme informácie. A tak nám zakázali prístup k predvolebným prieskumom. Absurdné, keďže tieto k nám budú môcť v dobe internetu neobmedzene prúdiť so zahraničia. A čo na tom, že tá skutočná koalícia mala ešte donedávna v programovom vyhlásení hrádzu proti extrémizmu, v rámci ktorej chcela bojovať aj proti dezinformáciám. Nič nie je lepšou živnou pôdou pre dezinformácie, ako absencia a nedostupnosť faktov.

Takéto dlhé moratórium je anomáliou, ktorá nás v rebríčkoch približuje napríklad k takému Kamerunu. Kamerun je pritom krajina, z ktorej ľudia utekajú pre popieranie ich základných práv. Ak je táto krajina vzorom, ku ktorému nás chce alternatívna koalícia priblížiť, mali by sme sa začať báť, pretože Marián Kotleba sa začína dištancovať od svojej histórie a meniť svoje názory tak, aby boli prijateľnejšie pre jeho možných koaličných partnerov.

Skryť Zatvoriť reklamu