
Európska únia adresovala Maďarsku svoje výhrady ohľadom zákona, ktorý zakazuje propagáciu homosexuálov a príslušníkov LGBT komunity. Od Maďarska žiada, aby novoprijatý zákon, ktorý diskriminuje sexuálne menšiny zrušil. Viktor Orbán argumentuje, že zákonom chráni deti a ich psychický a fyzický vývin. Snahu Bruselu nechať vpustiť do škôl a materských škôl aktivistov LGBT sú podľa šéfa úradu vlády, Gergelya Gulyása, márne. Kontroverzné zákony Maďarska sú objektom kritiky z dôvodu obmedzovania slobody.
Holandský premiér Mark Rute žiadal, aby Maďarsko rešpektovalo hodnoty EÚ alebo úniu opustila. Podľa jeho slov Maďarsko využíva ochranu detí ako zámienku na diskrimináciu ľudí kvôli ich sexuálnej orientácii.
Európska komisia môže využiť nástroje k tomu, aby na Maďarsko zatlačila. Komisia môže začať právny spor, či dokonca zmraziť financovanie pre krajiny, ktoré podhodnocujú demokratické normy. Poslanci európskeho parlamentu vyzvali Komisiu, aby Maďarsku neuvoľnila finančné prostriedky určené na zotavenie ekonomiky v dôsledku pandémie COVID-19. Komisár pre ekonomické záležitosti EÚ Paolo Gentiloni informoval o tom, že rokovania o schválení maďarského plánu v hodnote sedem miliárd eur stále prebiehajú. Proces schvaľovania finančného príspevku je ovplyvnený záväzkom Maďarska bojovať proti korupcii a zabezpečiť tak transparentnosť a nezávislosť súdov.
Kroky Budapešti vníma europoslankyňa Iratxe Garcia Pérez ako nezákonné. Tvrdí, že zákon je v rozpore s ľudskými právami a z toho dôvodu musí byť zrušený. Ursula von der Leyenová pohrozila začatím konania vo veci porušenia právnych predpisov, ak Maďarsko zákon nezruší. Zákon označila za hanebný a dodala, že ak Maďarsko situáciu nenapraví, komisia využije svoje právomoci, ktoré ako strážca zmlúv má. Rovnako spomenula, že Európa nikdy nedovolí, aby boli časti spoločnosti stigmatizované kvôli sexuálnej orientácii, veku, etnickej príslušnosti, politickým názorom či náboženskému presvedčeniu.
Poslanci európskeho parlamentu vo väčšine podporili výhrady EÚ voči Budapešti, aj keď krajne pravicový zákonodarcovia prejavili podporu maďarským zákonom. Francúzsky europoslanec Nicolas Bay z politickej strany Marine le Penovej označil vyhrážky EÚ za škandalózne. Podľa jeho slov chce Maďarsko chrániť deti pred klamom o rodovej rovnosti.
Podobná situácia je zaznamenaná v Poľsku, kde niektoré miestne orgány založili tzv. zóny bez LGBT. Poľsko rovnako čelí právnym krokom zo strany EÚ. Európska komisia podnikla niekoľko právnych krokov s cieľom zatlačiť na Maďarsko. Varšava ako konzervatívny spojenec Budapešti však zablokovala hlasovania vyžadujúce jednomyseľnosť a tak pozastavila akékoľvek pokusy o uvalenie sankcií zo strany EÚ.