
„Polícia všade, spravodlivosť nikde,“„policajný štát“ a „usmievajte sa, keď vás bijú”. Aj také heslá sa ozývali v parížskych uliciach po tom, ako cez dolnú komoru parlamentu prešiel návrh zákona o globálnej bezpečnosti (Loi Sécurité Globale), ktorého cieľom je chrániť policajtov. Ten prišiel v čase, keď Francúzsko rieši viacero káuz policajného násilia.
Len pred pár dňami bolo opätovne poukázané na policajné násilie pri likvidácii tábora migrantov, kde silové zložky na zemi držali aj novinára Rémyho Buisina. V piatok francúzske autority zatkli štyroch policajtov po tom, ako sa na verejnosť dostalo video, kde dotyční policajti napadli hudobného producenta afrického pôvodu. Pri útoku na neho pokrikovali rasistické výroky. Francúzska polícia je často obviňovaná z brutality cielenej na etnické menšiny v krajine.
Debata o policajnom a rasovo motivovanom násilí bola v posledných mesiacoch veľkou témou po celom svete. Amerikou v lete otriasli protesty a rabovanie po viacerých incidentoch, keď polícia násilne zasiahla aj so smrteľnými následkami. Reč je hlavne o vražde Breonny Taylorovej a zadusení George Floyda policajtmi.
Francúzska polícia na začiatku januáraspôsobila smrteľné poranenie hrtana Cédricovi Chouviatovi, Francúzovi alžírskeho pôvodu. Na videu z dopravnej kontroly je vidieť, ako ho policajti držia na zemi a je počuť, ako niekoľkokrát opakuje „dusím sa“, podobne ako v prípade George Floyda.
Po minulotýždňovom incidente, keď policajti napadli černošského hudobného producenta Michela Zeclera, prezident Macron kritizoval nielen násilie policajtov, ale aj násilie páchané na policajtoch. Žiadal obnovenie dôvery medzi Francúzmi a tými, ktorí ich majú chrániť, a zdôraznil hodnoty Francúzskej republiky. Napätie medzi verejnosťou a políciou však stúpa, a to aj kvôli novému návrhu zákona, s ktorým prišli ľudia z prezidentovej strany a ktorý obsahuje niekoľko sporných častí.
Kritikom sa nepáči, že zákon povoľuje hromadné sledovanie. Články 21 a 22 povoľujú policajným jednotkám pri akciách nahrávať občanov, a to aj za pomoci dronov. Existuje podozrenie, že tieto nahrávky v službách polície môžu byť vypnuté podľa potreby, a tak môžu vykresliť incident v prospech policie. Taktiež môžu narúšať súkromie občanov. Ďalej v článku 24 zákon upozorňuje, že ľudia, ktorí budú šíriť nahrávky s cieľom spôsobiť fyzickú alebo duševnú ujmu policajtom, budú čeliť vysokým finančným pokutám alebo väzeniu. Tu sa zase oponenti obávajú, že to znemožní prácu novinárom, aktivistom, ale aj ostatným občanom, ktorí budú chcieť dokumentovať činy polície. Európska komisia sľúbila preveriť, či je nový zákon v súlade s európskymi nariadeniami a či dostatočne dohliada na slobodu prejavu a tlače.
Situácia medzi francúzskou políciou a verejnosťou je napätá a pripravované zmeny teraz môžu krízu ešte viac prehĺbiť. Nahrávanie policajných akcií je dôležité pre transparentnosť a ochranu osobných práv a slobôd, ale aj pre vybudovanie dôvery medzi oboma stranami. Hoci je ochrana policajtov pred cielenými útokmi dôležitá, ich identifikácia je nutná na vyvodenie zodpovednosti v prípade nelegálnej činnosti.
Autor : Ján Mudrik