
Džihádistickej skupine známej ako Islamský štát v Mozambiku (IS-M) sa v posledných mesiacoch podarilo ovládnuť veľké časti chudobnej provincie Cabo Delgado, ležiacej na severe Mozambiku. Dlhodobá neschopnosť mozambických ozbrojených zložiek potlačiť povstanie spolu s útokmi skupiny na ciele v Tanzánii naznačujú, že ešte donedávna konflikt lokálneho charakteru má potenciál ohroziť stabilitu celého regiónu južnej a juhovýchodnej Afriky.
Povstanie Islamského štátu v Mozambiku vypuklo v roku 2017 keď miestna islamistická skupina známa tiež ako Ahlu Sunnah wa-l-Jama’ah alebo Al-Shabab začala viesť ozbrojené útoky voči miestnym autoritám. Zásadný nárast v intenzite a rozsahu útokov nastal po roku 2019, keď sa ozbrojenci prihlásili k Islamskému štátu, pričom vrcholom ich aktivít bolo ovládnutie prístavného mesta Mocimboa da Praia. Skupine sa navyše podarilo prilákať do svojich radov tiež zahraničných bojovníkov z viacerých krajín ako Tanzánia, Južná Afrika či Somálsko. Tri a pol roka bojov si zatiaľ vyžiadalo takmer 4000 obetí a takmer pol milióna civilistov bolo nútených opustiť svoje domovy.
K podpore skupiny medzi domácim obyvateľstvom, prevažne v provincii Cabo Delgado prispieva viacero dlhodobých faktorov, ako extrémna sociálna nerovnosť panujúca v regióne, etnické napätie, vysoká miera nezamestnanosti a tiež objav rozsiahlych nálezísk nerastných surovín, najmä zemného plynu. Hlavným problémom do budúcna ale ostáva neschopnosť mozambickej armády efektívne voči militantom zasiahnuť a zatlačiť ich do defenzívy. Dôvodom je okrem chýbajúceho výcviku a vybavenia tiež spoliehanie sa na lokálne paramilitárne zložky a tiež objavujúce sa správy o násilnostiach voči miestnemu civilnému obyvateľstvu, čo len zvyšuje podporu IS-M. Situáciu nepomohlo zvrátiť ani nasadenie približne 150 členov Wagner Group.
Zhoršujúca sa humanitárna a bezpečnostná situácia v oblasti má v prípade pokračujúcej neschopnosti poraziť IS-M potenciál narušiť celkovú politickú stabilitu Mozambiku a zásadne poškodiť tiež ekonomiku krajiny, ktorá v minulosti zažila 15 rokov trvajúcu občiansku vojnu. IS-M navyše v priebehu minulého roka preukázal schopnosť rozšíriť svoje ozbrojené aktivity aj na územie susednej Tanzánie, pričom varoval pred útokmi aj Južnú Afriku, v prípade, že by sa plánovala zapojiť do konfliktu na strane mozambickej vlády.
Pravdepodobne jediným riešením ostáva navýšenie zahraničnej pomoci. O podpore pre Mozambik diskutuje Južná Afrika, USA a Veľká Británia, o pomoc vo forme vojenského výcviku pre mozambickú armádu volá aj Portugalsko. Európska Únia zatiaľ ponúkla pomoc v podobe humanitárnej asistencie. Najväčší potenciál má ale prehĺbenie priamej vojenskej kooperácie s Tanzániou, pre ktorú IS-M tiež predstavuje priame ohrozenie.
Autorka : Natália Tomášová