Medzinárodný trestný súd spustil vyšetrovanie voči Venezuele: Madurov režim je podozrivý z porušovania ľudských práv

Medzinárodný tresný súd bude vyšetrovať, či boli zločiny proti ľudskosti spáchané počas protivládnych protestov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Nicolas Maduro
Nicolas Maduro (zdroj: Wikimedia commons)

Medzinárodný trestný súd (ICC) otvára po troch rokoch predbežného vyšetrovania formálne konanie vo veci porušovania ľudských práv a zločinov proti ľudskosti vo Venezuele. Tieto činy mali byť páchané počas venezuelských protivládnych protestov v roku 2017, pričom sa ich mali dopustiť bezpečnostné zložky loajálne voči režimu prezidenta Nicolasa Madura.

Približne 150 príslušníkov polície a armády bolo za porušovanie ľudských práv v súvislosti so zásahmi v roku 2017 obvinených alebo odsúdených. Opozícia však tvrdí, že trestné stíhania boli iba snahou vyhnúť sa vyšetrovaniu medzinárodného súdu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oznámenie ICC prišlo 3. novembra po návšteve prokurátora Karima Khana vo Venezuele. Khan spolu s venezuelským prezidentom Madurom podpísali spoločné memorandum. „Podpísali sme dohodu, ktorá účinným spôsobom zaručuje spoluprácu, pozitívnu komplementaritu, vzájomnú podporu, konštruktívny dialóg pri hľadaní pravdy a spravodlivosti,“ uviedol v tejto veci prezident Maduro.

Caracas však reagoval vyjadrením, že napriek rešpektovaniu rozhodnutia ICC nezdieľa názor, že by malo vyšetrovanie pokračovať a podozrenia z porušovania ľudských práv by mali prešetriť národné inštitúcie.

O predbežné vyšetrovanie v roku 2018 požiadalo šesť štátov: Peru, Paraguaj, Čile, Argentína, Kolumbia a Kanada. ICC vyzvali, aby vyšetril údajné mučenie, znásilnenie, vraždu, porušovanie súdneho procesu a zločiny proti ľudskosti, ktorých sa Madurova vláda mala dopustiť od februára 2014.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa organizácie Human Rights Watch (HRW) pritom nešlo o ojedinelé prípady či excesy príslušníkov bezpečnostných zložiek, ale o opakované rozsiahle a systematické porušovanie ľudských práv zo strany bezpečnostných síl.

Podľa Josého Miguela Vivanca, výkonného riaditeľa americkej divízie HRW rozhodnutie „dáva nádej na spravodlivosť stovkám obetí brutálnych represií zo strany Madurovho režimu“. Zároveň podotkol, že ide o prvé konanie ICC voči štátu Latinskej Ameriky. Podobne sa vyjadril aj Juan Guaidó, ktorého viaceré štáty sveta uznávajú ako legitímneho dočasného lídra Venezuely.

Autorka : Michaela Ružičková

Skryť Vypnúť reklamu


Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  93
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu