Mexiko a USA pracujú na novej dohode zameranej na boj proti kartelom

Delegácie na vysokej úrovni z Mexika a USA predstavili obrysy nového bezpečnostného rámca pre dvojstranné vzťahy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Antony Blinken
Antony Blinken (zdroj: Flickr)

Medzi USA a Mexikom má vzniknúť nová bezpečnostná dohoda zahŕňajúca kľúčové bezpečnostné výzvy. Ide primárne o snahu bojovať proti organizovanému zločinu a obchodu s drogami, ktorý prináša násilné aktivity drogových kartelov.

Dialóg o novej bezpečnostnej dohode bol otvorený po naznačení oboch štátov, že sú ochotné ustúpiť od bezpečnostného systému Merida Initiative podpísaného Obamovou administratívou v roku 2008. Podrobnosti boli vymedzené počas návštevy ministra zahraničia USA Antonyho Blinkena v Mexico City, kde v piatok 8. októbra viedol stretnutie na úrovni vysokých predstaviteľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deň pred rokovaniami sa americkí vysokí úradníci vyjadrili slovami: „USA a Mexiko uznávajú potrebu prispôsobiť našu bilaterálnu bezpečnostnú spoluprácu tak, aby riešila obavy a priority oboch vlád. Naše bezpečnostné výzvy sú spoločné, rovnako ako aj zodpovednosť za ich riešenie.“

S kreovaním nového paktu sa však spájajú aj pochybnosti. Na jednej strane stojí nízka úspešnosť donedávna platnej bezpečnostnej dohody Merida Initiative, ktorá iba nedostatočne riešila problém formovania kartelov, pašovania drog a zbraní cez hranice, ako aj súvisiaceho napätia a násilností. Ďalším dôvodom pre obavy je vyhýbanie sa otázke cezhraničnej migrácie.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou dohody majú byť programy zamerané na príčiny rastúceho násilia v Mexiku, spojeného s bujnením nelegálnych aktivít kartelov. Aj tento cieľ je ale kritizovaný kvôli nedávnemu prijatiu legislatívy sťažujúcej prácu amerických agentov na mexickej pôde.

Vláda mexického prezidenta Lópeza Obradora pristúpila k tvorbe tohto zákona kvôli údajným obavám z narušenia suverenity štátu zo strany USA. Krok nadväzoval na zatknutie bývalého mexického ministra obrany Salvadora Cienfuegosa na pôde USA v októbri 2020.

Cienfuegos bol obvinený zo spolupráce s drogovým kartelom, korupcie a napomáhania pašovaniu drog do USA. Mexická vláda bola obvineniami pobúrená a reagovala ich popretím. Cienfuegos bol v januári zbavený všetkých obvinení, udalosť však narušila ako diplomatické vzťahy, tak aj bezpečnostnú spoluprácu medzi štátmi.

SkryťVypnúť reklamu

Autorka : Michaela Ružičková

Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu