Náboženské protesty ako príznak politického rozkolu Čiernej hory

V Čiernej Hore došlo k prudkým stretom, pretože srbská pravoslávna cirkev dosadila nového vodcu na ceremónii, ktorá odhalila rozpory v balkánskej krajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Obrázok blogu
(zdroj: France 24)

Sobotná inaugurácia metropolitu Srbskej právoslavnej cirkvi v Čiernej Hore, Joanikija II., sa nezaobišla bez násilností. Politická opozícia a protestujúci, vidiaci Srbskú pravoslávnu cirkev ako politický nástroj Srbska pre jeho pôsobenie v Čiernej Hore, sa s podporou prezidenta Djukanoviča snažili inaugurácii v Cetinje zabrániť. Výber tohto mesta pre zorganizovanie ceremoniálu politickú a etnickú situáciu výrazne zhoršil - jedná sa totiž o bývalé hlavné mesto Čiernohorského kráľovstva, ktoré v súčasnosti slúži ako jedno z dôležitých sídiel Srbskej pravoslávnej cirkvi. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Protesty a následné nepokoje sú znakom polarizácie Čiernej Hory na dva hlavné tábory - tábor čiernohorských nacionalistov, podporovaných bývalou vládnucou stranou Mila Djukanoviča, a tábor odporcov bývalej vlády, medzi ktorými nájdeme aj etnických Srbov. Tí tvoria približne jednu tretinu obyvateľov Čiernej Hory. 

Protestom nezabránilo ani rozhodnutie nahradiť veľkolepý ceremoniál o niečo komornejšou atmosférou s menšou účasťou politikov a veriacich. Barikády v meste začali čiernohorskí nacionalisti stavať už deň pred samotným ceremoniálom. Väčšinu z nich sa polícii podarilo odstrániť, následne sa však stala obeťou útoku protestujúcich, ktorí napadli policajný kordón v blízkosti kláštora. Metropolita Joanikije II. a srbský patrarchia Porfirije sa doň nakoniec dostali na palube policajnej helikoptéry, pričom boli chránení aj pred prípadnom streľbou ostreľovačov. Proti protestujúcim na barikádach a útočiacich na policajné kordóny bol použitý slzný plyn

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný premiér, Zdravko Krivokapic, označil útoky na políciu zo strany demonštrantov za terorizmus. Srbský prezident Aleksandar Vučič naopak vyhlásil, že “... [národnostná] nenávisť je podnecovaná istými politikmi v Čiernej Hore.” Mnohí politológovia, vrátane srbských a vládnucich čiernohorských politikov sa domnievajú, že nepokoje a polarizácia obyvateľov Čiernej Hory priamo súvisia s politikou bývalej vládnucej Demokratickej strany socialistov (DPS), na ktorej čele stojí súčasný prezident Milo Djukanovič. DPS presadzuje vybudovanie chýbajúcej čiernohorskej identity a zastáva názor o potrebe vytvorenia osobitnej čiernohorskej pravoslávnej cirkvi a odtrhnutie sa od srbských cirkevných štruktúr. Djukanovič a jeho strana taktiež stojí za kontroverzným zákonom, ktorý mal umožniť zoštátnenie majetkov Srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore. 

SkryťVypnúť reklamu

Prepojenie Djukanoviča s víkendovými protestami môžeme vidieť aj v osobe Veselina Veljoviča, bývalého policajného prezidenta a súčasného Djukanovičovho poradcu. Ten ešte 15. augusta vyzval Čiernohorcov k protestu a zablokovaniu ceremoniálu v Cetinje, pričom svojich bývalých policajných podriadených vyzval, aby odmietli poslúchnuť akékoľvek príkazy k prípadnému zásahu proti protestujúcim. 28. augusta vyhlásil aj samotný Djukanovič, že sa protestov v Cetinje zúčastní. 

Protesty zanechali odozvu aj vo vnútornej politickej situácii - predseda jednej z vládnucich koaličných strán Demokratický front, Nebojsa Medovic, žiada o odstúpenie ministra vnútra Sergeja Sekuloviča. Ten, podľa Medovica, v konšpirácii s DPS pomohol k vyvrcholeniu sobotných protestov a násilností. Je možné, že sa DPS snažilo protestami na svoju stranu prilákať potenciálnych radikálnych voličov, ktorí by jej v budúcich voľbách pomohli opäť získať vládu v Čiernej Hore. 

SkryťVypnúť reklamu

Autor článku : Jaroslav Cabuk


Inštitút strategických politík

Inštitút strategických politík

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  97x

Sme Inštitút strategických politík STRATPOL - nezávislý think-tank pôsobiaci v oblasti výskumu medzinárodných vzťahov a bezpečnostných politík. Zameriavame sa na slovenskú národnú bezpečnosť, európske susedstvo, transatlantické vzťahy a globálne záležitosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu