
Už od začiatku pandémie nového koronavírusu sa začala objavovať otázka očkovania. Ako prvé začali s testovaním vakcíny už v marci americká spoločnosť Moderna a čínsky Sinovac. Momentálne sa situácia pomerne rýchlo vyvíja taktiež vo Veľkej Británii a v Rusku. Ruské očkovanie sa aj napriek mnohým pochybnostiam expertov o bezpečnosti vakcíny už taktiež začalo, pričom aktuálne je prístupných celkom 13 vakcín a ďalších 58 sa testuje.
Celosvetovo ako prvá od decembra schválila vakcínu Pfizer/BioNTech, vyrobenú v Belgicku a Nemecku, Veľká Británia.Prvá zásielka vakcín bola dovezená Eurotunelom minulý štvrtok a s kampaňou sa začalo 8. decembra. Podľa odborníkov je efektívnosť tejto vakcíny v rámci ochrany voči koronavírusu až 95 percent. Londýn objednal už 40 miliónov dávok na zaočkovanie 20 miliónov ľudí a Pfizer a BioNTech potvrdili, že do konca decembra spolu dokážu celosvetovo zásobovať 50 miliónov dávok vakcinácie a ďalších 1,3 miliardy do konca roka 2021.
Kanada takisto očakáva 4. januára príchod prvých zásielok vakcíny, Spojené štáty objednali 100 miliónov dávok, zatiaľ čo Európa 200 miliónov. Od Európskej únie sa podľa rozhodnutia Európskej agentúry pre lieky (EMA) očakáva schválenie bezpečnosti vakcíny okolo 29. decembra.
Rusko začalo s očkovacou kampaňou vlastnej vakcíny ‘Sputnik V’ už 5. decembra. Očakáva sa, že vyrobí 2 milióny dávok vakcíny, ktorá bola zaregistrovaná už v auguste, do konca tohto roka, pričom krajina tvrdí, že jej efektívnosť takisto dosahuje 95 percent. Vedci sa však obávajú rýchlosti, s akou chce Rusko celoplošne očkovať ešte predtým, ako budú ukončené testovania bezpečnosti a účinnosti vakcíny. Rusko aj Čína taktiež ponúkli svoje vakcíny rozvojovým krajinám vo forme lekárskej pomoci.
S očkovaním proti novému koronavírusu sú takisto spojené dezinformácie, a to hlavne v krajinách ako USA a Brazília. Štúdia od Univerzity Johnsa Hopkinsa vykonaná v 67 krajinách tvrdí, že kladné reakcie na vakcináciu proti ochoreniu sa medzi júlom a októbrom výrazne znížili.
Na boj proti šíreniu týchto falošných správ sa štáty obracajú na sociálne siete ako Facebook, Twitter a Youtube. Britská Labouristická strana dokonca žiada finančné pokuty a tresty pre sociálne siete za neodstránenie falošných správ o očkovaní.
Objavila sa ale aj nová hrozba pre transport vakcinácií, keď spoločnosť IBM 3. decembra oznámila hackerský útok na firmy, ktoré zohrávajú dôležitú rolu v distribúcii vakcín. Tá je zložitá hlavne kvôli nízkej teplote, v ktorej musia byť distribuované. Podľa odporúčaní Pfizer a BioNTech vakcíny musia byť v mínus 70 stupňoch Celzia. Zatiaľ neznáma hackerská skupina sa zamerala na spoločnosti pre zisk informácií o rôznych aspektoch fungovania chladiacich sietí. V minulosti sa takisto hackerské skupiny snažili zistiť informácie o víruse a jeho liečbe. Pre úspešnú celosvetovú očkovaciu kampaň sa tak zabezpečenie distribučných sietí stane kľúčovou podmienkou.
Autorka : Natália Tomášková