
Kahira je vybrujuce mesto plne smogu, ludi, aut, cyklistov a motoriek. Niet divu, populaciu je tu viac menej 16.000 000. obyvatelov. Priznam sa,ze tento chaos mi na zaciatku neprospieval. Ale kedze bol teply vecer na chaos som rychlo zabudla. Prechadzame malymi ulickami, v ktorych sa nachadzaju rodinne obchodiky, autodielnami zacinajuc a masiarstvom konciac ktore su zvycajne otvorene do neskorych hodin. Zamestnanci sedia pred nimi na malych stolickach, klebetia, pofajcievaju shishu a popijaju ''mint tea''.Kedze nam tiez uz vyhladlo, tak hladame miesto, kde si dame nieco pod zub.
Uz na recepcii hotela nam odporucily navstivit miestne ''vyvarovne'' kde je jedlo nielen lacne ale aj chutne. Jednou z nich je miesto kde varia jedlo ktore sa vola ''Kosheria'' a sa sklada z cestoviny, sosovice, cicera a do chrumkava osmazenej cibulky.Toto vsetko sa nakoniec obleje s rajcinovou omackou ktora je ochutena bilinkami. Mozem s rukou na srdci povedat, ze toto jedlo bolo uzasne a vyslo nas na 30 centov. Po dobrej veceri si aj my dame Shishu a cajik. Pekne si tak pofajcievame s lokalnymi za tepleho vecera v jednej z domacich ''cajovien'' Dnes vecer to nebudeme silit a do hotela sa vraciame pred pol nocou. Hned ako nas vytah vyvezie na nase poschodie zacinam citit cigaretovy dym. V Egypte sa fajci snad vsade, mozno aj v nemocniciach..Ako som uz skor spomenula, nas hotelik je maly a sklada sa z jednej 2,3 a dvoch 5 lozkovich izieb. Hned pri recepcii je mala kuchynka, kde sa varia ranajky alebo kava a caj. Na konci chodbicky je mala obyvacka, kde je televizor a pocitac. Prave odtialto je krasny vyhlad na Kahiru ci uz cez den alebo v noci. Nasa prva noc z mnohych na nasom 6 mesacnom vylete.
29/12/2010
Dnes rano ma prebudi modlenie sa z nedalekej ''mosque'' a teplo salajuce z prvych slnecnych lucov. Ked sa pozriem von z okna vidim, Kahirske muzeum, cestne zapchy, vybracie mesta a NIL. Nil - rieka ktora sa neodmyslitelne spaja s historiou Faronov a starobyleho Egypta. Dnes navstivime Kahira muzeum ktore je vzdialene len 10 minut chodze. Po ranajkach, ktore sa skladaju z rozka, neodmyslitelnych vajicok na tvrdo, masla, dzemu a kavy. Ranajky si vychutnavam v obyvacke kde sedim na poduskach a cez obrovske okno sledujem ranny zivot mesta.
Pri vstupe do muzea sa musime podrobit scanovej prehliadke a skontrolovaniu osobnych dokladov. Touto procedurou musi prejst kazdy navstevnik muzea.
Tak a sme pripaveny vkrocit do sveta FARAONOV a starovekeho Egypta.
Hned pri vchode Nas privitaju mohutne sochy Ramzesov. Su to sochy ktore su tu viac 4000 rokov. Prechadzame halou a ideme na prve poschodie .
Na prvom poschodi sa nachadzaju sarkofagy v ktorych boli objavene mumie Faraonov a ich rodinnych prislusnikov. Matka Ramzesa V bola ulozena do troch roznych sarkofagov. Prvy bol obrovsky pripominajuci vanu kamenny, druhy drevenny a treti zlaty sarkofag. Prechadzali sme aj sekciou zabalzamovanych maciek, nadob do ktorych ukladali vnutorne organy az po sperky.Hlavnym skvostom muzea tu vsak bola posmrtna maska Tutankhamuna, ktora bola nasadena na hlave jeho mumie. Bola cela zo zlata. Tutankhamun bol panovnikom starovekeho Egypta v 1323- 1333 BC, 18 Dynastii. Tiez sa vravi, ze bol synom Nefertiti.
Den straveny v muzeu nam pomohol viac priblizit historiu Egypta.
Tak a teraz sme uz mohli opustit Kahiru a vydat sa na juh na miesta kde odpocivali tieto mumie po tisicrocia. Ale este pred tym si dame neodmyslitelny cajik a shishu za svitu mesiaca.
Dnes vecer si lihame spat vycerpany z tolkeho prisunu informacii. Zajtra nas caka let. Opustame Kahiru a letime do Sharm el Sheikh odkial sa presunieme do Dahab