Ako som za prácou do Hamburgu išiel

Písmo: A- | A+

Okolnosti ale aj zvedavosť ma prinútili dať v starej práci výpoveď a ísť sa pozrieť niekam do sveta. Voľba padla na Hamburg čo by metropoly severného Nemecka.

 Cesta do Hamburgu je dlhá a rýchlostne neobmedzená. Teda len na území Nemecka a to tiež nie všade, takže je iba dlhá. Najkratšia cesta vedie cez Poľsko a aj keď by to mohlo niekoho odradiť, diaľnice sú dobré, odhliadnuc od poľských kamionistov. Pri prejazde diaľnice si treba nachystať päť eur na poplatok. Na pumpe eurá veľmi nechcú keď, tak vám nahodia taký nekresťanský kurz, že sa Karol Wojtyla v hrobe obráti. Urobí to aj desať eur na nádrž! Poľsko som prešiel celé po diaľnici, potom už bolo Nemecko. Špecialitou nemeckých vodičov je vojsť do jazdného pruhu bez ohľadu nato ako blízko a ako rýchlo idete.

Bývanie a prácu som mal dohodnutú na predmestí vzdialenom od centra asi trinásť kilometrov a na prvý dojem pôsobí akoby ho pohltil les. Staré stromy prekrývajú ulice, pomedzi tehlové domy so šikmými strechami obrastenými machom a bujnými záhradami. Flóry je tu neúrekom. Okná majú veľké a bez závesov. Cesty sú bez dier a chodníky široké. Hamburčania radi jazdia na bicykli a nie je zriedkavé vidieť manažéra v obleku alebo mamičku s dieťaťom v prívese za dobrého dažďa. Pri tom manažérovi som si spomenul na Obecnú školu keď starý Souček prišiel domov potom čo mu Eda urobil z bicykla „závodní speciál“. Jazdí sa poväčšine na starých verkloch s jedným prevodom. Je to lepšia alternatíva lebo doprava je frekventovaná a všade sú semafory. Hotový balzam na nervy. V početnom množstve Hamburg obývajú zajace. Sú popri ceste, v strede kruháču či v parkoch. Za barákom kde bývam je futbalové ihrisko kde okrem treťoligových zápasov vídať aj zajace ako im tam po večeroch na tom ihrisku kopú jamky.

O počasí len toľko, že sa tvorí nad severným morom a je to poznať. Keď neleje tak prší a keď práve neprší tak je po daždi alebo zatiahnuté. Slnečných dní je málo. 

A čo v Hamburgu robiť? Napríklad môžete ísť na pivo. Veľké stojí v priemere tri päťdesiat ale pil som aj za tri dvadsať u Číňana o dve ulice ďalej. Pivo majú dobré, dokonca aj to lacnejšie čo kúpite v obchode. Nakupovať sa dá v Lidli alebo dobré je aj Aldi. Ak chcete trochu porelaxovať odporúčam kaviareň Coffe to Fly http://www.coffee-to-fly.de. Nachádza sa pri letisku konkrétne niekoľko metrov od pristávacej plochy na kopci. Chodí tam dosť ľudí už od rána fotiť alebo len sledovať lietadlá ako pristávajú a odlietavajú niekam do Arsch der Welt. V Hamburgu je veľa parkov a tajchov. Najväčší je Stadt park kde je aj Planetárium a kúpalisko. Pekné je Öjendorfer See. Je to veľké jazero s troma ostrovčekmi a upraveným parkom kde sa chodí grilovať. Dá sa tam kúpať, je tam aj bufet a okolo vedie lesná cesta stvorená na behanie alebo bajk.

Centrum mesta je plné turistov najmä okolo jazera Auβenalster. Tam sú tie najdrahšie hotely a podobne... Hamburg je známy svojimi kanálmi a najzaujímavejšie sú okolo časti Speicherstadt. Staré, vysoké, tehlové budovy z 19-ho storočia so železnými mostami. Má to taký industriálny vzhľad a odtiaľ je to už iba na skok do prístavu a podľa mňa najzaujímavejšej časti Hamburgu. Prístav je obrovský. Kotvia tu lode všetkých druhov od historických plachetníc po výletné lode a na konci prístavu je aj ponorka. Dominantou je historická budova Landungsbrücken a za ňou je asi 700 metrov dlhé mólo kde sú reštaurácie, obchody, stánky s občerstvením atď. Na opačnej strane rieky je nákladný prístav s typickými žeriavmi a dokmi kde sa dajú vidieť veľké kontajnerové lode. Na konci prístavu je šikmá budova so schodmi z, ktorej vrcholu je pekný výhľad na celý prístav. Tri dni na začiatku Mája bývajú oslavy narodením prístavu Hafengeburstag. Tento rok to boli 780-te. To len pre informáciu. Vtedy sem na prehliadku prichádzajú tiež rôzne vojnové lode, zovšadiaľ hrá hudba, stánky, turisti a veľký ohňostroj, ktorý som nevidel ale určite bol pekný. Však narodeniny. Každú nedeľu do desiatej býva v prístave Fischmarkt a okrem čerstvých rýb tu kúpite aj všelijaké šmeliny ako u nás na jarmoku.

Nočný život sa točí okolo Reeperbahn strasse vo vyhlásenej štvrti Sankt Pauli. Tu sa nachádzajú bary, kasína, striptízové kluby, sadomaso shopy aj ehm... „Domy služieb“. V polovici ulice je po ľavej strane námestie s terasami a dvoma pódiami a na dolnom konci námestia Polícia. Pivo v podnikoch stojí aj osem eur a ak ste chudobný Slovák ako ja dajte si ho radšej v stánku na námestí tam je za ľudových päť päťdesiat. Sankt Pauli je inak ideálne miesto pre rozlúčku so slobodou :). 

Keď už máte mesta dosť treba si ísť niekam oddýchnuť. Najlepšie k moru a najbližšie je Ostsee v Baltskom mori. Je od Hamburgu osemdesiat kilometrov. Treba ísť smerom na Lübeck a potom do Travemünde, príjemného prímorského letoviska s pieskovými plážami, nábrežnou promenádou, prístavom a dvoma majákmi.

Ak sa teda chystáte do Hamburgu máte zopár typov čo si pozrieť a kam ísť. Na záver toľko, že Hamburg je mesto, ktoré sa určite oplatí vidieť.

Skryť Zatvoriť reklamu