A ako využívame medzipredmetové vzťahy v odborných predmetoch, ukážem na určení veľkosti podušky nachádzajúcej sa na Dóme sv. Martina v Bratislave.
Pri spracovaní nameraných údajov sa nezaobídeme bez vedomostí o uhloch a dĺžkach a ich základných fyzikálnych jednotkách a sme vo fyzike,

rovnako sa pri výpočtoch nezaobídeme bez vedomostí z trigonometrie a riešením trojuholníkov využívame vedomosti získané v matematike, geometrii a geodetických výpočtoch.

Ak sa chcete niečo dozvedieť, prečo je tá poduška s korunou je umiestnená práve na Dóme, dostanete sa do dejepisu a polohu na mape má na starosti geografia, kartografia alebo počítačová grafika

a aby sa o tom dozvedeli cudzinci zabezpečia to cudzie jazyky. A tak budete zbytočne oddeľovať jednotlivé činnosti, lebo všetko so všetkým súvisí.
Na určenie veľkosti podušky sme si v lokalite hradný vrch zvolili dve stanoviská, z ktorých sme namerali potrebné údaje.

Riešením trojuhoľníkov sme určili vodorovné vzdialenosti a výšky a riešením priestorovej vzdialenosti sme určili veľkosť podušky pod korunou. Výsledná hodnota je 1, 14m. Keďže na internetových stránkach aj v knižkách o Bratislave je uvádzaná veľkosť podušky 2x2 metre, na overenie nášho výpočtu sme sa obrátili prosbou na faru Dómu sv. Martina, kde sme od pána kaplána Juraja Kormutha dostali túto emailovú správu: Posledne zameranie r. 1975 uvádza rozmer 120 x 120, so strapcami 140 x 140.

Okrem veľkosti podušky sme si určili a zamerali tretí bod na petržalskom brehu, ktorý sme využili pre tvorbu vzorového príkladu na určenie dľžok, kde sa musí brať do úvahy oprava z nadmorskej výšky a refrakcie.

Na panoramatickej fotografii je tretie stanovisko a pohľad z petržalskej strany na Bratislavský hrad
a pohľad cez ďalekohľad na stanovisko na hradnom vrchu.

Schématické zakreslenie stanovísk možno vidieť na fotografii, ktorú sme vyhotovili z mostu Apollo.
A ako sme sa dostali na most Apollo zase niekedy nabudúce.
