Alžbeta Strižincová
Učiteľ verzus poslanec
1. júl sa blíži a práve na 1. júl zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov chystajú v Bratislave protestné zhromaždenie.
učiteľ odborných predmetov na Strednej geodetickej škole v BA Zoznam autorových rubrík: školstvo, Súkromné, Nezaradené
1. júl sa blíži a práve na 1. júl zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov chystajú v Bratislave protestné zhromaždenie.
Všetci, ktorí ma poznajú vedia, že geodetická škola bola mojou srdcovou záležitosťou a vravievali mi, že som školou posadnutá. Teraz, po jej zrušení sa ma pýtajú, či mi to stálo za to, trčať v škole od rána do večera, od prepracovania a zo stáleho stresu dostať cukrovku, žlčníkové kamene, žalúdočné vredy a prevláčaním ťažkých škatúľ pri sťahovaní si nakoniec zničiť zdravie natoľko, že si to vyžiadalo aj komplikovanú operáciu.....
Ešte som nevidela takých šikovných sťahovákov. Vrelo ich odporúčam všetkým zlučovaným školám. A keďže nemusím učiť, lebo žiaci majú riaditeľské voľno, využila som čas a prečítala som si okrem iných aj blogy: Čo už len nášmu školstvu pomôže...a Ja som učiteľ! Ja predsa nemusím! Dalo by sa očakávať, že školstvu by malo hlavne pomáhať Ministerstvo školstva, na čele s ministrom, ale robí to?
Konečne som pochopila zmysel obsahu uvedený v odôvodnení zo zasadnutia Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu, kde sa uvádza, že zlúčením Strednej priemyselnej školy stavebnej a Strednej odbornej školy geodetickej budú vytvorené vhodné podmienky pre koncentráciu odborného vzdelávania a prípravy pre odvetvie stavebného priemyslu a vytvorenie centra odborného vzdelávania pre stavebníctvo .............
Na rokovaní Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja dňa 01. 10. 2010 poslanci okrem iného prejednávali bod 2.) 2.) Zlúčiť SPŠ stavebnú, Drieňová 35, 826 64 Bratislava a SOŠ geodetickú, Vazovova 14, 811 07 Bratislava do novej nástupníckej školy Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej, Drieňová 35, 826 64 Bratislava
....a určite nie som na Slovensku sama. Veď, kto už je v čase zúriacej krízy bez problémov. Začnem pekne po poriadku.
Využívam posledné dni povinnej dovolenky a prostredníctvom blogu chcem všetkým priaznivcom poďakovať za povzbudivé slová, pozdraviť hlavne mojich bývalých študentov a ktorým som sa nestihla poďakovať za krásne vianočné pozdravy a novoročné priania chcem zaželať do nového roku 2009..
Okrem toho, že Štátny vzdelávací program pre odborné vzdelávanie a prípravu vymedzuje predstavu štátu o zameraní, obsahu a výsledkoch OVP pre danú skupinu študijných odborov, upriamuje pozornosť aj na efektívne využitie medzipredmetových vzťahov na vyššej úrovni.
Po novom preukázaná schopnosť využívať nadobudnuté vedomosti a zručnosti na vykonanie činnosti sa nazýva „Kompetencia“. V Štátnom vzdelávacom programe pre študijné odbory 36 sú uvedené napr.: Kľúčové kompetencie…, Všeobecné kompetencie…., Odborné kompetencie…, Organizačné kompetencie ………….
V novom školskom zákone z 22. mája 2008, na ktorom sa uzniesla Národná rada Slovenskej republiky sa okrem iného hovorí o bezplatnosti vzdelania v základných školách a v stredných školách ……, rovnoprávnosti prístupu k výchove a vzdelávaniu so zohľadnením výchovno-vzdelávacích potrieb jednotlivca a jeho spoluzodpovednosti za svoje vzdelávanie……,slobodnej voľby vzdelávania s prihliadnutím na očakávania a predpoklady žiakov v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy….., zdokonaľovania procesu výchovy a vzdelávania podľa výsledkov dosiahnutých v oblasti vedy, výskumu a vývoja…..
Na zabezpečenie štandardu na výchovno-vzdelávací proces, teplo, prevádzku a ďalšie vzdelávanie učiteľov dostane odborná škola podľa normatívu od vlády 9022 Sk za každého žiaka.
Od septembra by mala platiť už spomínaná Vyhláška MŠ SR o stredných školách ...... a od 1. januára 2009 „Nový spôsob odmeňovania“.
V Zbierke zákonov č. 597/2003 § 4 Financovanie štátnych škôl odstavec 4,5,6 sa dočítate že:
Rozpis povinných hodín pre všeobecné vzdelávanie v štátnom vzdelávacom programe pre odborné školy pripravil Štátny pedagogický ústav(ŠPÚ). A stanovil aj povinný a hlavne nemenný rozsah týždenných vyučovacích hodín, podľa ktorého sa musí realizovať výučba všeobecnovzdelávacích predmetov.
Už je to tak, že nový začiatok čaká v septembri na všetkých prvákov stredných škôl a aký ten začiatok bude, nezávisí len od učiteľov ale hlavne od kompetentných, ktorí učiteľom pripravili podklady a nemenné pravidlá!
Nikdy som nikomu nezávidela, ale dnes závidím hocikomu. Napríklad aj ministrovi školstva.
Ráno som si prečítala v nemenovanom denníku ako dopadli externé maturity. Ak ste to ešte nestihli: matematika A – 2637 študentov a 83,6% úspešnosť, matematika B 8537 študentov – 72,7% úspešnosť, anglický jazyk A 4436 študentov- 73,7% úspešnosť, anglický jazyk B 26350 študentov – 58,9% úspešnosť, nemčina A 1283 študentov – 73,8% úspešnosť, nemčina B 15518 študentov 46,5% úspešnosť. V článku sa môžete dočítať, že maturantom vyšla najlepšie matematika a horšie jazyky.....
Pri vystupovaní z električky som si nechtiac vypočula záver rozhovoru: „ ....tak tomu už ani zázrak nepomôže....“ a keďže na sebe pozorujem, že som pomaly ale isto profesionálne deformovaná, hneď ma napadlo naše školstvo. A vyzývam všetkých diskutujúcich, že zase mi môžu do vôle nadávať. Už som si zvykla, že keď začnem tým , že štát by sa mal postarať v prvom rade o štátne školy, tak ma označia za starú komunistickú – pardon socialistickú štruktúru, ktorá by mala ísť konečne do penzie a keď začnem tým, že by sa malo na štátnych školách zaviesť školné, napr. 1000Sk na školský rok, to je 100Sk na mesiac, 25Sk na týždeň, 5SK na deň a dostanem sa k Tóthovému kopčeku zmrzliny, tak som zaradená medzi tie skorumpované beštie, ktoré vyštudovali zadarmo a teraz by úbohých študentov chceli zdierať. A akosi sa pritom zabúda na fakt, že keď som chodila do tej strednej školy ja , tak mi na tvorbu náčrtov a máp stačilo jedno dánske pierko z násadkou.....
Presvedčila som sa , že keď dáte na papier nepredstaviteľné predstavy, ľudia sú ochotní o nich aj diskutovať. Len by som svoj príspevok začala tým, že som za zavedenie školného, alebo ,že sa mi páči nový systém maturít.......
Výberové predmety sa zaraďujú väčšinou až v štvrtom ročníku a sú podmienené počtom žiakov a všetky sú zamerané na maturitné predmety. Sú povinne voliteľné a nepovinne voliteľné.