reklama

Aký bol TEDxBratislava? 10 najlepších momentov

Ľudia, ktorí ma poznajú lepšie, vedia, že nechodím veľmi rád na rôzne konferencie. Moje telo len veľmi ťažko trávi prednášky o inšpirácii a motivácii, úspechu a zmene. V mojej DNA je zakódovaná neláska k networkingu. Predstava vizitiek, ktoré si pri pagáčikoch vymieňajú účastníci oblečení v dress code business casual, nemá najlepší vplyv na moju črevnú mikroflóru. A hrozba blížiacej sa afterparty vo mne vyvoláva nutkanie pritiahnuť si šnúrky na topánkach a utekať. Utekať preč. Ale inak som fajn, vážne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

A občas sa prekonám. Napríklad teraz som sa vrátil z bratislavského TEDx.

Hneď na úvod mojej krátkej reflexie treba zdôrazniť, že organizátori a rečníci konferencie TEDxBratislava to tento rok vôbec nemali jednoduché. Vo štvrtok sme totiž boli svedkami fascinujúceho prejavu predsedu parlamentu pri príležitosti výročia príchodu Cyrila a Metoda - a tohtoročnému TEDx teda hrozilo, že ostane v tieni naozaj veľkých myšlienok.

Uznajte sami, jediné oko neostalo suché, keď Pavol Paška vyhlásil: "Občania Slovenskej republiky majú ako keby v historickej DNA vštiepené, že sa nikdy nepremeníme na bezduchých, ziskuchtivých individualistov, pretože náš spoločný príbeh je vzácnejší než všetky peniaze sveta." Po týchto slovách už každá ďalšia myšlienka vyznie len ako prázdna fráza a floskula. No.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale napriek tejto zdrvujúcej konkurencii, sa v priestoroch Slovenského národného divadla podarilo na jeden deň vytvoriť ostrov pozitívnej deviácie pre viac ako 600 ľudí. Bol to úľ plný myšlienok, inšpirácií a stretnutí s priateľmi, za ktoré som vďačný.

Takto vyzerá môj zoznam top 10 najlepších momentov:

  1. Najsilnejší bol jednoznačne prvý blok prednášok. Stretli s v ňom totiž výborní rečníci s výbornými témami. A s výborným publikom, samozrejme.

   2. Milan Hejný účastníkom ukázal, že aj matematika môže byť zdrojom radosti. (Ja mu to ale stále veľmi neverím.) A on sám osebe bol určite zdrojom radosti pre organizátorov: keď ich zradila technika a odišiel projektor, profesor Hejný improvizoval, situáciu zvládol a zachránil štart celého dňa. Svoju prednášku ukončil slovami: "Žiadna inštitúcia, žiadne zákony nie sú takou garanciou demokracie a prosperity spoločnosti, ako mysliaci občania."

   SkryťVypnúť reklamu
   reklama

    3. O jeden z najzaujímavejších momentov sa postarala dokumentaristka Diana Fabiánová, ktorá poukázala na to, že spoločnosť zatvára oči pred témou menštruácie. Tabuizujeme ju, ženy na verejnosti zakrývajú, že ju majú, v reklamách radšej ukazujeme modrú tekutinu. "Ak chcete nájsť cestu k žene, pohlaďte jej menštuáciu." Nuž, táto veta mi v hlave ostane ešte veľmi dlho.

     4. Podnikateľ Ivan Štefunko prítomných zmrazil svojim príbehom. Pripomenul nám, ako ľahko sa môže šťastie pokaziť, a človek zrazu musí bojovať o vlastný život.

      5. "Zachrániť život je jednoduchšie, ako ho splodiť," tvrdí lekár záchrannej služby Viliam Dobiáš. Vo svojej prednáške zdôraznil, aké je dôležité poznať pravidlá prvej pomoci a ako málo stačí na záchranu života. Nemáte radi krv? No a? Doktor Dobiáš takéto výhovorky odmieta slovami: "Ani ja sa nemôžem pozerať na krv. Keď je tam, kde nemá byť, tak s tým niečo urobím."

      SkryťVypnúť reklamu
      reklama

       6. Jakub Ptačin nám pripomenul, ako ľahko môžeme niekomu zlepšiť deň, alebo ako môžeme skrášliť svoje okolie. Vo svojej prednáške, ktorá si vyslúžila standing ovation, ohlásil spustenie Operačného programu krajšie Slovensko a aj svoju kandidatúru na prezidenta v roku 2034.

        7. Jana Hoosová bojuje proti anonymite veľkomesta. "Poznáte svojich susedov?" spýtala sa a prítomným ukázala, ako ona tých svojich spoznáva - urobila pre nich búdku na knihy.

         8. Vedeli ste o tom, že potkany sa dajú používať na hľadanie nášľapných mín či diagnostikovanie tuberkulózy? Viac o tom porozprával tréner potkanov Bart Weetjens.

         SkryťVypnúť reklamu
         reklama

          9. Úplne suverénne pôsobil anglický spisovateľ Stephen Cave. Debutoval knihou o nesmrteľnosti a na bratislavskom TEDx vysvetlil, prečo je podľa neho strach zo smrti prirodzený, ale nie racionálny. Život človeka prirovnal ku knihe - jej pevná väzba ohraničuje narodenie a smrť, stránky sú to, čo žijeme. Je presvedčený, že nemá zmysel trápiť sa nad tým, aká hrubá je kniha nášho života. Skôr by sme sa mali usilovať o to, aby v nej bol naozaj dobrý príbeh.

           10. Pochvalu si zaslúžia aj Peter Celec a jeho prednáška o génovej terapii, včelár Dušan Dedinský a Michaela Rýgrová, ktorá predstavila jedinečný festival Burning Man konajúci sa vždy v auguste v Nevadskej púšti.

            Nie som fanúšik konferencií, ale na TEDxBratislava som bol už druhýkrát a vždy som sa cítil dobre. Páči sa mi, že TEDx spája rôznych ľudí z rôznych profesií, ktorí touto cestou šíria do sveta esenciu toho, čo ich baví, živí a inšpiruje.

            Áno, niektoré prednášky kĺžu po povrchu a prinášajú len všeobecne známe pravdy a heslá. To ale nemusí byť ich nedostatkom. Povinnosťou inteligentných a férových ľudí totiž v každej dobe je a bude šírenie myšlienok, a to aj keby už boli predtým napísané a vyslovené tisíckrát.

            TEDx je miestom, kde sa títo ľudia stretávajú. S ľuďmi a s myšlienkami. A to je dobre.

            Tento článok mal byť pôvodne zverejnený v sprovodajskej sekcii webu SME.sk, avšak emócie a zážitky z 12-hodinového podujatia som nechcel vykastrovať a pretvoriť na suchý informačný text. Preto som mu dal túto podobu a zverejňujem ho na blogu.

            Filip Struhárik

            Filip Struhárik

            Bloger 
            • Počet článkov:  43
            •  | 
            • Páči sa:  0x

            Dnes novinár v denníku N. Predtým som bol projektový manažér SME.sk. Zaujímam sa o online médiá a inovácie v žurnalistike. Na tomto blogu vyjadrujem názory výlučne vo svojom mene. Zoznam autorových rubrík:  Týždeň v nových médiáchMédiáSúkromnéNezaradené

            Prémioví blogeri

            Martina Hilbertová

            Martina Hilbertová

            48 článkov
            Monika Nagyova

            Monika Nagyova

            289 článkov
            Juraj Karpiš

            Juraj Karpiš

            1 článok
            Juraj Hipš

            Juraj Hipš

            12 článkov
            Iveta Rall

            Iveta Rall

            73 článkov
            Pavol Koprda

            Pavol Koprda

            9 článkov
            reklama
            reklama
            SkryťZatvoriť reklamu