Vyliezli sme na Madonu

alebo keď sa nedá splavovať Hron, splavíme Sihl.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Obrázok blogu

Náš Andrej obľubuje turistiku. Tento rok si za vysvedčenie vybral túru na Chopok. Ale chyba lávky, vďaka jeho i môjmu prázdninovému vyťaženiu sa nám nepodarilo nájsť spoločný termín. Alebo som bola ja v práci, alebo on na tábore. Zišli sme sa vlastne až v Tessine.
Nuž a hľadaj tu Chopok...

Od Zurichu sa smerom na Gotthardský priesmyk prechádza dolinou rieky Sihl - Sihltal. Riečka rozliata do široka, žabe po kolená, kalná po daždi. Okolo dolina - tak na šírku cesty, železnice a kde tu dedina. "Mamí, to by sa dalo splavovať, " objavuje teplú vodu Andrej. "Ako Hron." Fakt, na potvrdenie sa vpravo mihne vodácky tábor. "Celkom ako Hron......" dupluje Andrej zamyslene. Ďalej prechádzame centrálnym Švajčiarskom, rozprávame sa o Tellovi, o pápežskej garde a Andrej stále dumá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za Gotthardom sa nám otvára Tessin. Lago, palmy, hory. Romantikaaaaaaaa. Najbližší výlet vedie k rieke Maggia - ako napovedá názov, napája Lago Maggiore. Minikaňony a vyleštené skaly jasne naznačujú silu riečky v jarnom období. Ale aj dnes je prúd silný a možnosť otrieskať sa o skaly či utopiť pod vodopádikom neveľmi láka na kúpanie. V grotto America ponúkajú kaňoning. "To vieš, to tak pre tých, čo splavili Šalkovú, " komentuje Andrej asociáciou. ??

V druhom páse Álp na východnej strane Laga som objavila kopec menom Madona. Správna výška - 2039 m a zaujímavé meno. Veď príslušná speváčka je dosť ľahko dostupná, takže snáď ani kopec nebude nedostupný. Zrána sme vyrazili - sprevádzalo nás dusno, hmla a krkavce. Po prekonaní prvého pásu hôr vo výške 1790 m sme zostúpili na Alpe di Pietri, aby sme zahájili útok na Andrejovu historický druhú dvojtisícovku. Okrem chatiek postavených z kameňa a listnatej kosodreviny - bol do zakrpatelý dub - to mohli naozaj byť Nízke Tatry. Materina dúška, čučoriedky, nedotklivé zmije, kamenné splazy. Po poslednom strmom stúpaní sme na vrchole Madony- ako inak, pod krížom. Povinné fotografovanie, navršenie kamennej mohylky a kráčame dolu, Andrej zas zadumaný, nehovorný.

SkryťVypnúť reklamu

"Mami, keby sme tu žili kedysi, nemohli by sme chodiť ani na Chopok ani na Hron, že?"
Vôbec som ho nepochopila. "Prečo by sme mali chodiť na Hron, keby sme žili tu?"
"No kedysi, keď tu NAŠINCI žili, tak nemohli, nie?!"
Zmrazilo ma. Nejak príliš dobre je ten malý politicky spracovaný.
"No a?"
"Vieš, keby sme nemohli splaviť Hron, stačil by aj Sihl."

Hm, synu, zas si ma trochu poučil. Ľahšie je človeku byť šťastným, keď si užíva to, čo má, než keď márne túži po tom, čo mať nemôže. Ako kedysi tí našinci ten Chopok.
Snáď u teba to už zostane len v teoretickej rovine.

Zuzana Šubová

Zuzana Šubová

Bloger 
  • Počet článkov:  621
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Nealternatívna mamina Zoznam autorových rubrík:  Nie súkromnéPod bielym krížomSlužobneDamalsPrivat

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu