Slovenskí prisťahovalci očami Angličanov

Anglický denník Evening Standard: Podľa Britskej Obchodnej Komory až 23% britských zamestnávateľov uprednostňuje vo výbere na voľné pracovné miesto immigrantov z východnej Európy pred domácimi uchádzačmi. Ako dôvod uvádzajú nie lacnú pracovnú silu ale „jazykové schopnosti, spoľahlivosť, pracovné nasadenie a dobrú morálku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Nečudujem sa tým  jazykovým schopnostiam. Počet ľudí, ktorí po anglicky ani neceknú napriek tomu, že sa narodili na Ostrovoch, je šokujúco vysoký (arabské, ázijské a iné komunity vedia byť absolútne sebestačné a u lekára či na úradoch im Tony platí prekladateľov). Do toho treba pripočítať početný čávo-klub, ktorého príslušníci kvázi-spíkujú zmeskou juholondýnskeho cockney prízvuku pricapenom na slovnej zásobe vybudovanej životom stráveným na gauči a sledovaním Big Brother...

Stále slušný počet anglicky hovoriach domorodcov hovoriacich slušnou angličtinou tu tak v slušnej práci bude vždy dopĺňať slušný počet prisťahovalcov. V Londýne je to v súčasnosti 70%, aby som bola presná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nečudujem sa tomu prehláseniu o pracovnom nasadení. Keď sa tohto roku plošne porovnávali výsledky z GCSE a A-Levels (naša maturita), najlepšie výsledky dosiahli čínske a indické deti. Ako prisťahovalci vedia, že si tu budujú nový život od nuly a ani vo sne ich nenapadne len tak si urobiť pauzičku zo školy (tzv. Gap year) a cestovať po svete za rodičovské peniažky len preto, lebo „all my mates do, innit?"

A nečudujem sa ani tomu dôvodu o dobrej pracovnej morálke. Prísť z krajiny, kde sa nezamestnanosť ráta v dvojciferných číslach a „dobrá práca" sa stráži ako oko v hlave, znamená obrovskú devízu - vedieť si svoje zamestnanie vážiť a „obyčajnú" loajalitu.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, k tým zamestnávateľom. V žiadnom prípade nehovoríme o „Polish Plumber" stereotype. Minuloročné štatistiky ukazujú, že kým 4% východoeurópanov pracuje na stavbách a 12% na farmách, až jedna tretina sa uplatnila v manažmente a podnikovej administratíve. Trúfam si povedať, že zo 400 tisíc doterajších immigrantov je to už celkom pekné čísielko...

Je nás tu tých Podtatrancov, čo prišli, aby vyskúšali a niektorí nakoniec aj ostali, fakt dosť. Od stavbárov, čašníkov a au-pairek až po doktorov, bankárov, IT konzultantov. Pre tých, čo ešte len balia kufre na skusy za kanálom preto len jedna rada - netreba sa podceňnovať a s kľudom priamou čiarou žiadať o prácu, na ktorú máte predpoklady. Vyštudovaný lekár bude mať pre všetkých väčší prínos na pohotovosti, než pri oberaní paradajok.

SkryťVypnúť reklamu

Nehľadať prácu, ktorú by sme inak chceli robiť doma na Slovensku jedine kvôli tomu, že si niekto neverí v angličtine je blbosť ako traky. Jednak by sme mali posúdenie našich jazkových (ne)znalostí nechať v rukách potenciálneho zamestnávateľa a jednak sa jazyk dá naučiť rýchlo, avšak prístup k práci sa trénuje celý život. Britskí zamestnávatelia to vedia a preto si nás cenia.

Ingrid Sukovska-Bussell

Ingrid Sukovska-Bussell

Bloger 
  • Počet článkov:  29
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zatulanec na opacnej strane Kanala; milujuca tatranske kopce, ceske filmy, cambridgske lodky, svajciarsku cokoladu a musle na vine. ukecana, ulietana, usmiata. ja. Zoznam autorových rubrík:  Láska cez InternetGirl in the CityRodinne tajomstvaMulti-kultiCheeky monkeykuk objektivomSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu