V 1948 tak vznikla NHS (National Healthcare System), na ktory su Anglicania neskutocne hrdi prave preto, ze poskytuje zakladnu zdravotnu starostlivost uplne zdarma (a strasne radi to otrieskavaju ohlavu hlavne svojim davno odidenym bratom Americanom, ktori pomaly uz aj na slepak potrebuju novu hypoteku).
Vacsina pristahovalcov si mysli, ze si musi platit zdravotne poistenie prostrednictvom ‘National Insurance'. Nie je to pravda - vacsina National Insurance ide na statne dochodky (a na penziu ma raz narok kazdy, kto si ho tu platil aspon rok). Zdravotne poistovne pre statne zariadenia v Anglicku neexistuju a doktori aj nemocnice su platene priamo zo statneho rozpoctu.
V praxi to znamena, ze jedine, co pristahovalec musi na obdrzanie bezplatnej zdravotnej starostlivosti vydokladovat je to, ze naozaj byva v Anglicku (a je uplne jedno ako dlho). Ziadne karticky, poistky, papiere - jednoducho sa staci preukazat anglickou adresou a presto-presto, statne zdravotnictvo sa o cloveka postara.
A to je pre mna fascinujuca vec - ved tym, ze v Anglicku neexistuju obcianske preukazy, rodne cisla ani trvale bydliska, uplne staci doniest ucet za elektriku s vlastnym menom a adresou a doktor zaregistruje a osetri uplne bez problemov a bez uctov. (Cisto teoreticky sa tak moze stat, ze Zuzka Blazejova, ktora odisla hladat statie za kanal, zahlasi vo svojom prenajatom byte na okraji Temze elektrinu na meno svojej mamky, plyn na svojho bratranca a vodu na pratetu so siesteho kolena. Pri ich najblizsej navsteve na Ostrovoch potom zoberie do ruky ucty, ktore prisli na ich mena, vypise im registracny listok u vseobecneho doktora a miestna anglicka nemocnica sa tak zrazu bude bezplatne starat o polovicku jej pocetnej rodinky z Dolnych Ribezloviec.)
Ak sa vsak jedna o slovenskeho turistu, ktory pride na navstevu tak raz za uhorsky rok a pritom si napriklad ‘len' vyvrtne clenok pri obhliadke Buckinghamskeho palaca, uplne mu postaci vytiahnut si z kesene karticku EHIC (European Health Insurance Card) a za osetrenie tiez nezaplati ani fuk, tentokrat vdaka dohodam v ramci EU.
Ked uz sice pride na lamanie chleba tak trosku moze byt probem nejakeho toho doktora objavit - typicka lodynska pohotovost je tak na dva dni cakania v rade, kym si uboheho takmerumreteho pacienta vsimne nejaka kypra sestricka z Jamajky, avsak staci sa poobzerat po nejakom tom walk-in centre a turista je porieseny za dve hodky.
Vdaka EU takyto bezplatny zdravotny turizmus funguje aj naopak - podtatrancom zijucim za kanalom tiez postaci len (anglicka) EHIC na to, aby ich pri navsteve na rodnej hrude osetrili v akutnych pripadoch zdarma. Mam to odskusane, dokonca niekolko krat. Karticka EHIC sa v Anglicku da objednat uplne zdarma tutok a dorucia vam ju rovno domov do piatich dni.
Pre cestovanie (ci zivot) medzi medzi Anglickom a Slovenskom je teda v drvivej vacsine pripadov uplne zbytocne minat peniaze na dodatocne komercne zdravotne poistenie - ci dokonca si platit dobrovolne zdravotne poistenie na Slovensku ak su kufre odlozene na opacne strane kanala, aj ked VsZP&Co nenazrano tvrdi opak.
Radsej si za usetrene bubaky dajme pinticku Adnams ;)