Podľa daňovej prognózy koeficient na žiaka stúpne o dve eurá

Jednotkový koeficient na žiaka/dieťa základnej umeleckej školy, materskej školy, jazykovej školy a školského zariadenia pre jednotlivé kategórie základných umeleckých škôl, materských škôl, jazykových škôl a školských zariadení, koeficient na záujmové vzdelávanie, koeficient na stravovanie a koeficient na správu školských objektov má byť podľa prognózy podielu obcí na výnose z dane v roku 2014 vo výške 60, 51 Eur. Má tak byť o viac ako 2 eurá vyšší, než bol v roku 2013.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Znamená to, že na každého žiaka, zapísaného v obci k 15. 9. 2013 do školy alebo školského zariadenia ktoré je zaradené do siete škôl a školských zariadení SR, dostane obec túto čiastku, vynásobenú koeficientom školy alebo školského zariadenia, v ktorom sa žiak/dieťa zapísali. Tak napríklad, na každé dieťa v materskej škole prispievajú ročne daňoví poplatníci sumou 1652 Eur, na každého stravníka v školskej jedálni 109 Eur ročne. Na dieťa v záujmovom krúžku centra voľného času posiela štát obciam z daní fyzických osôb 66,50 Eur na rok. Najdrahší je pobyt dieťaťa v reedukačnom centre, na ktorý z daní občanov štát obciam posiela 7079,- Eur ročne na každé dieťa, umiestnené v tomto zariadení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obce od roku 2013 dostávajú z daní všetkých fyzických osôb na každé dieťa prostriedky v rovnakej výške - bez ohľadu na to, či je zriaďovateľom školy alebo školského zariadenia štát, obec, cirkev alebo súkromný zriaďovateľ. Nie je preto dôvod, aby neštátnym zriaďovateľom krátili tieto finančné prostriedky o 12 a viac percent, čo však takmer všetky obce dlhé roky robia. Asociácia súkromných škôl SR preto ešte v roku 2011 iniciovala podnet na Ústavný súd. Ten podanie prijal, ale doteraz vo veci nerozhodol.

Informácie vyplývajú zo zverejnených Východiskových štatistických údajov a rozpočtovaných podielov obcí a VÚC na výnose z dani z príjmu FO pre rok 2014, ktoré zverejnilo Ministerstvo financí SR dňa 18. decembra 2013.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Správy, úvahy, informácie a eseje, týkajúce sa neštátnych škôl a školských zariadení. Zoznam autorových rubrík:  Príbehy z našich škôlSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu