Tak na férovku s tými známkami, OK?

Žiaci a študenti dostali možnosť oznámkovať svojich učiteľov na stránke www.oznamkujucitela.sk. Pri hodnotení je možné vyhľadať konkrétnu základnú, strednú a vysokú školu s konkrétnym menom pedagóga, ktorému sa prideľujú známky za schopnosť naučiť, odbornosť, prísnosť, zaujímavosť/zábavnosť a vzhľad v kombinácii s vystupovaním.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Moja prvá reakcia bola, že ak sa portál nezmení na bezbrehé anonymné hejtovanie a zosmiešňovanie učiteľov, prečo nie. V blogu kolegu Petra Farárika sa objavili pochybosti o tom, či sú všetci žiaci schopní objektívne nás hodnotiť, ale ja si nemyslím, že by to nedokázali.

Ak máte so študentmi dobrý vzťah, dokážu pochopiť prísne známkovanie, vysoké nároky aj nepopulárne metódy. A ak beriete svojich žiakov a študentov ako rovnocenné osobnosti, tak vás ich názor prirodzene zaujíma. Napokon, aj preto moji študenti hodnotia moje hodiny a spolu rozoberáme, či sme splnili ciele, ktoré sme si na začiatku dali. Písomné hodnotenia mojich hodín sú anonymné, ale naše diskusie bývajú otvorené a často aj veľmi kritické. Preto vôbec nemám obavy zo ich známkovania - viem presne, kto si čo o mne myslí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek tomu som však proti takémuto zverejňovaniu anonymných hodnotení konkrétnych pedagógov. Okrem toho, že je to minimálne na hranici zákonnosti v zmysle zverejňovania osobných údajov o mene a mieste výkonu práce, je to ďaleko za hranicou etiky. Zverejňovanie hodnotenia pedagógov je totiž absolútne jednostranná záležitosť. Keď pedagógovia hodnotia žiakov a zapisujú známky do elektronického klasifikačného hárku, hodnotenie je prísne súkromné a majú k nemu prístup iba oprávnené osoby a iba na základe hesla. Opačne je však hodnotenie absolútne verejné, bez možnosti učiteľa akokoľvek sa brániť, alebo vymazať svoje meno zo zoznamu, ak si hodnotenie neželá.

SkryťVypnúť reklamu

Príklady nepriťahujú

V Českej republike už podobný portál www.oznamkujucitele.cz, ktorý prevádzkuje David Pírek, čelí vlne kritiky a právnemu podaniu na základe stanoviska, že ide o vážne porušenie ochrany osobných údajov. Na Slovensku prevádzkovateľ známkovacej stránky na žiadosť učiteľa o odstránenie jeho mena zo stránky odpovedal, že stránku len technicky realizuje pre klienta Ancors s.r.o. a bez ich vedomia nemôže zo stránky nič odstrániť. Učitelia sa tak ocitli v situácii, kedy ich ktosi tlačí k múru a oni nemajú šancu na výber.

Ako to vidia študenti?

Celú situáciu sme dnes prebrali s mojimi študentami a ja som ich požiadala o ich názor a o to, či by si vedeli predstaviť, že by aj ich mohol známkovať ktokoľvek anonymne na webe a hodnotenia zverejňoval. Aj keď väčšinou možnosť hodnotiť učiteľa privítali, ich názory boli celkom kritické:

SkryťVypnúť reklamu

"Tento systém sa mi nepáči,pretože hodnotenie nemusí byť práve objektívne. Prístup k stránke ma prakticky skoro každý,a pritom ani nemusí poznat daného vyučujúceho."

"Podľa mna z pohľadu žiaka je to zaujmavé. Prostriedok, kde si žiak može vybiť zlosť, dať priebeh emóciám, ale na druhej strane týmto spôsobom môže vyzdvihnúť učiteľove pozitívne vlastnosti a klady, ktore vnáša do jeho vyučovacích hodín.

Z pohľadu učitela je to diskutabilné. Ide o povahu a aký silný je jedinec. Pokiaľ daný profesor ťažko prijima kritiku, alebo pravdu o sebe z pohľadu žiakov, tak spokojnosť na tejto strane určite nebude, ale z psychologického hladiska by sa pravdepodobne pokusil napravit chyby ktoré robí a o ktorých by ani netušil, keby sa to nedočítal."

SkryťVypnúť reklamu

"Páči sa nám, že si môžeme vybrať konkrétnych učiteľov a ohodnotiť len tých, čo chceme. Taktiež vtipná cesta, ako získať nový tablet. Stránku vnímame pozitívne, ale nechceli by sme, aby takto boli zverejnené aj známky žiakov."

Tak teda navrhujem férovku. Objednávateľ stránky umožní dobrovoľnú účasť pedagógov a škôl v projekte a okamžite na požiadanie odstráni tých, ktorí si zverejnenie svojho mena a známkovanie neželajú. Žiaci a študenti budú akceptovať, že ich hodnotenie bude rovnako verejné - s plným menom a školou, v ktorej hodnotia učiteľov. A my učitelia nebudeme ješitní a hodnotenie budeme brať ako dôležitú spätnú väzbu. Aspoň budeme na čas, kedy sa 360 stupňové hodnotenie stane bežnou súčasťou školského systému, dostatočne pripravení.

Saskia Repčíková

AKTUALIZÁCIA 8. 5. 2013:

Prevádzkovateľ portálu www.oznamkujucitela.sk portál zastavil z dôvodu údajných vyhrážok a zastrašovania. Zo strany ASŠŠZS k ničomu podobnému nedošlo a o zastavenie portálu sme nežiadali.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Správy, úvahy, informácie a eseje, týkajúce sa neštátnych škôl a školských zariadení. Zoznam autorových rubrík:  Príbehy z našich škôlSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu