Nájdime spolu ďalších 60 miliónov eur na platy učiteľov

Minister financií Peter Kažimír ponúkol učiteľom zvýšenie platu o 36 EUR, teda o 5%. Potrebuje na to 60 miliónov EUR, ktoré chce vziať z rozpočtovej rezervy vlády. Na viac vraj nezvýši. Ministrovi školstva aj ministrovi financií môžeme ľahko pomôcť nájsť minimálne ďalších 60 miliónov EUR. Ako som písala v predchádzajúcom príspevku, nachádzajú sa v pokladniciach nenásytných samospráv niektorých obcí na Slovensku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Napríklad obec Plavnica v okrese Stará Ľubovňa si príde na 1 011 960,- EUR ročne na deti, ktoré nechodia v Plavnici do školy a sú tam prihlásené do družiny.

V tom istom okrese je obec Jarabina, kde nájdeme viac ako pol milióna, teda 555 480,- EUR, ktoré táto obec zinkasuje na deti, ktoré nechodia v Jarabine do základnej školy, ale sú prihlásené v Školskom klube, zriadenom pri škole.

Ďalší takmer milión EUR pripláva do rozpočtu obce Spišské Bystré. V miestnej družine majú nahlásených o 2546 detí viac, ako ich chodí do školy. Pri ročnej sume 360,- EUR, ktoré z daní dostáva na každého žiaka v družine obec, je to presne 916 560,- EUR.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri súčasnom nastavení školskej legislatívy tieto prostriedky plynú do rozpočtu obce a tá s nimi v rámci svojich originálnych kompetencií naloží podľa svojho vlastného uváženia. Nemusí ich dokonca ani na školský klub vôbec dať, čo môžu potvrdiť rodičia, ktorí platia za deti príspevok na družinu.

Tieto peniaze budú chýbať tam, kde sú veľmi potrebné - v platoch učiteľov, učebniciach, pomôckach či podmienkach pre vyučovanie.

Spolu však môžeme ministrom ukázať, kde chýbajúce prostriedky nájdu. Ako na to?

1. Otvorte si stránku, kde sa nachádza Výkaz Škol (MŠVVŠ SR) 40 – 01 o počte žiakov základných umeleckých škôl, detí materských škôl a školských zariadení a poslucháčov jazykových škôl v územnej pôsobnosti obce podľa stavu k 15. 9. 2012.

Skryť Vypnúť reklamu

2. Stlačte tlačidlo Kontrola údajov a uzamknutie pre obce.

3. Nájdite si obec a zadajte jej číslo. Ak neviete IČO obce, vyberte si zo zoznamu okres a v ňom IČO obce.

4. Pozrite si údaj o počte potencionálnych stravníkov v základnej škole v obci, ktorý spravidla zodpovedá počtu žiakov. Presný počet žiakov školy sa dá nájsť v aplikácii EDUZBERU, ale pre tento účel postačia aj potencionálni stravníci.

5. Ak je pri škole zriadený Školský klub, porovnajte počet detí v školskom klube. Ak je výrazne vyšší, ako počet žiakov, navštevujúcich školu, pri ktorej je zriadený, spočítajte rozdiel medzi počtom žiakov a počtom prihlásených detí v školskom klube. Rozdiel vynásobte číslom 360. Výsledná suma je sumou, ktorú obec dostane na deti, prihlásené do družiny v škole, ktorú ani nenavštevujú.

Skryť Vypnúť reklamu

6. Výsledný údaj aj s údajom o obci môžete zaslať mailom na adresu kancmin(zavináč)minedu.sk, alebo minister(zavináč)mfsr.sk.

Spolu možno odhalíme potrebných 60 miliónov na ďalšie 5% navýšenie platov učiteľov. Alebo možno aj viac.

Saskia Repčíková

P.S. Ak chcete vyzvať aj Vy prezidenta, aby zákon, ktorý toto umožňuje nepodpísal, pretože je dokázateľne nesystémový, môžete tak urobiť TU. článok môžete podporiť vo vybrali.sme. Ďakujem.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Správy, úvahy, informácie a eseje, týkajúce sa neštátnych škôl a školských zariadení. Zoznam autorových rubrík:  Príbehy z našich škôlSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu