U ministra Čaploviča sú niektorí rovní a iní rovnejší

Aj keď vzdelanie, ktoré nadobudnete v súkromnej alebo cirkevnej škole, je podľa Školského zákona úplne rovnocenné, ministrovi Čaplovičovi a ZMOSu sa predsa len zdá, že verejné školy sú stále akési "rovnocennejšie". Zadal preto ZMOSu úlohu, aby zadefinoval rozdiely v postavení, význame a zodpovednosti verejných škôl oproti neštátnym školám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Nezaškodí preto pripomenúť obom zainteresovaným, že v tejto krajine ešte stále platí Ústava SR, ktorá hovorí, že "Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach".

A to bez ohľadu na to, kto zriaďuje školu, v ktorej plnia povinnú školskú dochádzku a získavajú svoje vzdelanie. Rozdiely v postavení, význame a zodpovednosti súkromných škôl voči svojim žiakom a študentom oproti tým, ktoré majú verejné školy, teda NEEXISTUJÚ.

Bez ohľadu na to, aké slohové práce, ktoré majú byť cestou k odobratiu normatívnych prostriedkov žiakom súkromných škôl sa chystá ZMOS písať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Verím, že som Vám ušetrila kus práce, pán minister.

Saskia Repčíková, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

P.S.1 Citát ministrových slov je z rozhovoru, ktorý poskytol Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR časopisu Územná samospráva, č. 3/2013, autor: Marián Hudec

"V prípade, že by sa téma posilnenia právomocí verejných škôl a školských zariadení stala aktuálnou, očakávam, že ZMOS zadefinuje rozdiely v ich postavení, význame a zodpovednosti oproti cirkevným alebo súkromným, resp. štátnym školám a školským zariadeniam. Treba podporovať kvalitné cirkevné školy a školské zariadenia, žiaľ, súkromné školy a školské zariadenia, česť výnimkám, sú prevažne o biznise. A tam je potrebné prijať spoločné opatrenia, nesúhlasiť aj na úrovni miest a obcí s ich ďalším vytváraním".

SkryťVypnúť reklamu

P.S. 2 Ak by ste predsa len našli nejaký rozdiel v postavení, význame a zodpovednosti verejných škôl oproti neštátnym školám, pokojne ho napíšte do diskusie, môžeme ho podrobne rozobrať.

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Správy, úvahy, informácie a eseje, týkajúce sa neštátnych škôl a školských zariadení. Zoznam autorových rubrík:  Príbehy z našich škôlSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu