Marian Kotleba vyzýva Jána Luntera na živú televíznu diskusiu "jeden na jedného".

Jána Luntera čaká finálna a zároveň najťažšia fáza jeho predvolebnej kampane. Prichádzajú na rad totiž živé predvolebné televízne diskusie, aj za účasti Mariana Kotlebu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Úradujúci šéf Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba sa zatiaľ úspešne vyhýbal všetkým diskusiám kandidátov na banskobystrického župana. Zrejme vyčkával, kedy z toho množstva kandidátov vzíde ten „vyvolený“, čo ho má v blížiacich sa voľbách poraziť. Prieskumy verejnej mienky dnes jednoznačne ukazujú na Jána Luntera. Reakcia Mariana Kotlebu nenechala na seba dlho čakať. V nedeľu zverejnil Marian Kotleba na svojom facebooku video, v ktorom verejne vyzýva svojho hlavného súpera v župných voľbách, Jána Luntera, na živú televíznu diskusiu vo dvojici, „pekne jeden na jedného“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A aké zbrane použije Marian Kotleba voči svojmu súperovi v televíznych diskusiách? Niečo naznačil už v spomínanom videu a čo to sa človek dozvie na jeho facebooku, či na kotlebovcom spriaznených internetových stránkach. Tak len stručne:

1. Smer-SD. Marian Kotleba sa bude snažiť presvedčiť voličov, že podpora politickej strany SMER-SD pre Jána Luntera nie je vôbec náhoda a samozrejme ako argument využije aj dotáciu vo výške takmer 1.5 milióna eur, ktoré získala Lunterova firma Alfa Bio v roku 2016 tesne pred skončením jednofarebnej Ficovej vlády. Reportér Andrej Bán už v septembri v časopise .týždeň napísal: „Nepríjemná otázka: viete si predstaviť vo finále diskusiu Kotleba-Lunter? Tušíte aj vy podlé útoky na „smeráka“ Luntera? Podľa mňa, sa presne takýmto smerom bude celá diskusia uberať.

SkryťVypnúť reklamu

2. „Nezávislý“ kandidát a „nezávislý“ tím. Podpora, ktorú Jánovi Lunterovi vyslovili pred voľbami skoro všetky relevantné politické strany mu nakoniec v kampani môže byť na príťaž. Marian Kotleba dlhodobo spochybňuje nezávislosť kandidatúry Jána Luntera aj tým, že spochybňuje nezávislosť jeho tímu. Ako príklad sa uvádza Viera Dubačová, ktorá v súčasnosti úzko spolupracuje s Miroslavom Beblavým a zakladajú novú politickú stranu. Slabým miestom Jána Luntera, ktoré v jeho neprospech Marian Kotleba určite využije, sú aj ďalší členovia jeho tímu s minulosťou spojenou aj s niektorou z politických strán, ktoré ho teraz podporujú: Stanislav Horník (SDKÚ, Šanca), M. Kvetko a M.Vargová (Sieť), M.Pál (Skok), K. Moncoľová (NOVA).

SkryťVypnúť reklamu

3. Bystrický Kiska. Aj takto zvyknú niektoré médiatitulovať Jána Luntera. Pred nedávnom bolo toto prirovnanie Jána Luntera k prezidentovi Andrejovi Kiskovi určite plusom v jeho volebnej kampani. Po prepuknutí kauzy ohľadom financovania prezidentovej volebnej kampane, môže byť prirovnávanie Luntera ku Kiskovi skôr nevýhodou, keďže kauza mohla naštrbiť dôveru časti obyvateľov voči prezidentovi. Marian Kotleba nešetrí kritikou na adresu prezidenta Kisku a naopak.

Nedávno dokonca Kotleba v parlamente navrhol vyhlásenie ľudového hlasovania za odvolanie Andreja Kisku z funkcie prezidenta. Je viac ako pravdepodobné, že prezident Kiska v závere volebnej kampane oficiálne podporí Jána Luntera ako kandidáta na post bystrického župana. Kotleba už dlhodobo upozorňuje na podporu, ktorú podľa neho Ján Lunter od Andreja Kisku má. Aj akúsi paralelu medzi Kiskom a Lunterom (kampaň Lunterovi robí rovnako ako Kiskovi tá istá agentúra Komplot, úspešní podnikatelia uchádzajúci sa o verejnú funkciu vo voľbách) využije Marian Kotleba proti Lunterovi, samozrejme v negatívnom slova zmysle.

SkryťVypnúť reklamu

4. Lunter ako podporovateľ imigrantov. Dôkazom tohto tvrdenia má byť, okrem iného, dva roky starý facebookový status Lunterovho syna Jakuba, v ktorom počas vrcholiacej utečeneckej krízy ponúkal pre utečencov poskytnutie potravinovej pomoci v podobe výrobkov ich firmy, ktoré sú podľa neho „kosher“ aj „halal“, t.j. sú to potraviny vyrobené z takých surovín a takým spôsobom, že ich môžu bez obáv konzumovať ako židia, tak aj moslimovia. V poslednej dobe slovo halal používa Marian Kotleba v súvislosti s Jánom Lunterom pomerne často.

Verejná výzva, ktorú adresuje Kotleba Lunterovi je jasným signálom, že Marian Kotleba je pripravený na tvrdý politický boj a v televíznych diskusiách zabojuje o každý jeden voličský hlas.

Ján Lunter musí ísť preto do debát s Kotlebom s dobre premyslenou komunikačnou stratégiou a v žiadnom prípade sa nesmie dostať v diskusii s Kotlebom do defenzívy. Kotleba sa bude snažiť o to isté.

Marian Kotleba vôbec nie je ľahký súper do diskusie, aj taký zdatný diskutér ako Richard Sulík sa o tom presvedčil. Marian Kotleba si je veľmi dobre vedomý svojej komunikačnej prevahy nad Jánom Lunterom, aj preto tá verejná výzva na televízny diskusný duel. Marian Kotleba si určite starostlivo pripravil celý arzenál „zbraní“v podobe argumentov, ktorými bude spochybňovať či už nezávislosť, alebo iné atribúty Jána Luntera. Len to chce príležitosť tie zbrane odistiť a začať páliť, najlepšie v priamom prenose a pred očami tisícok televíznych divákov, ktorí sú zároveň aj potenciálnymi voličmi. Preto tá verejná výzva.

A ako na túto výzvu zareagoval Ján Lunter? Zatiaľ som zachytila len to, že diskusné príspevky na Lunterovom oficiálnom facebooku týkajúce sa tejto výzvy boli ešte v nedeľu večer zmazané a niektorým ľuďom tam bol v tejto súvislosti následne zablokovaný prístup. Na oficiálnom facebooku podpredsedu ĽSNS Milan Uhríka, v diskusii pod videom vyzývajúcim k už spomínanému TV duelu, reagoval Peter Hajdin z agentúry Komplot, ktorá robí Lunterovi kampaň, príspevkom, že Kotleba má vo videu oblečený pekný svetrík. Nič viac.

Na jednej strane rozumiem tomu, že Jánovi Lunterovi sa asi veľmi nechce reagovať na verejné výzvy Mariana Kotlebu, aby to náhodou nevyzeralo, že skáče, tak ako on píska.

Ale na druhej strane si myslím, že to mal byť práve Ján Lunter, kto mal ako prvý verejne vyzvať Mariana Kotlebu na živú diskusiu jeden na jedného. Dal by tým voličom, hlavne tým nerozhodnutým, ktorých hlasy potrebuje k víťazstvu, jasne najavo, že je argumentačne dostatočne silný na to, aby Mariana Kotlebu počas diskusie doslova ubil a zároveň, že chce počas diskusie ukázať voličom svoju kompetenciu viesť kraj namiesto Kotlebu.

 Naživo vysielaný televízny duel Kotleba vs Lunter by mal byť prirodzeným vyústením tejto zvláštnej volebnej kampane, kde prieskumy verejnej mienky rozhodli o najsilnejšom kandidátovi, ktorý má poraziť Kotlebu a ktorý získal podporu naprieč celým politickým spektrom.

Teraz je totiž ten správny čas, aby Ján Lunter verejnosti ukázal a dokázal, že on je skutočne tá správna voľba a že vzdanie sa Klusa a Mičeva v jeho prospech malo zmysel. A hlavne to musí dokázať ich voličom.

Hoci podľa posledného prieskumu verejnej mienky Lunter vedie pred Kotlebom o cca 30 percent, ja si z vlastnej skúsenosti myslím, že sily Kotlebu a Luntera sú viac menej vyrovnané, a potvrdzuje to aj článok A. Bána v Denníku N.

TV duel Kotleba vs Lunter môže vo významnej miere ovplyvniť výsledok volieb v banskobystrickom kraji. Ani Kotleba a ani Lunter nemusia na to, aby vyhrali presvedčiť svojich skalných, tých hlas už majú vo volebnej urne. Jeden aj druhý, ak chcú vyhrať, musia presvedčiť zatiaľ nerozhodnutých alebo váhajúcich voličov. Marian Kotleba musí na svoje víťazstvo presvedčiť ľudí, čo sú mu naklonení, ale zase nie až tak, aby vo volebnú sobotu prišli do volebných miestností. Lunter zase na víťazstvo musí presvedčiť tých Klusových a Mičevových voličov, ktorí ešte stále nie sú presvedčení, že práve Lunter je tá správna voľba a tiež namotivovať znechutených voličov, ktorí síce nechcú Kotlebu, ale nie sú zároveň naklonení ani jednému z jeho protikandidátov, vrátane Luntera.

Prípadný TV duel Kotlebu s Lunterom bude mať určité vysokú sledovanosť a dovolím si povedať, že ten z dvojice kandidátov, kto bude presvedčivejší vo vzájomnej argumentácii a zároveň bude udávať tón diskusie a bude mať navrch oproti konkurentovi, tak tomu môže tento duel vyhrať voľby.

Dúfam, že aspoň jedna z celoslovenských televízií sa podujme takýto duel odvysielať. Myslím, si, že voliči si ho zaslúžia. Navyše, ak sa Ján Lunter na diskusiu dobre argumentačne pripraví, môže mu to pomôcť poraziť Kotlebu.

 Dnes večer bude RTVS vysielať predvolebnú diskusia s viacerými kandidátmi na post banskobystrického župana. Mal by sa jej zúčastniť aj Marian Kotleba. Sama som zvedavá, ako diskusia bude prebiehať, vzhľadom na prítomnosť viacerých kandidátov na župana. Bude sa zároveň jednať o prvú verejnú výmenu názorov z očí do očí, Kotleba vs Lunter... 

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu