Prvý vyzývateľ Mariana Kotlebu v Banskej Bystrici práve porazil sám seba

Tento blog mal pôvodne byť, ako som sľúbila, o kandidátovi na banskobystrického župana Stanislavovi Mičevovi. V Banskej Bystrici sa ale aktuálne dejú také veci, že mi nedalo o tom nenapísať. Pán Mičev počká.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keď banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper začiatkom augusta minulého roku ako prvý oznámil svoju kandidatúru na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, pravdepodobne si úprimne myslel, že má reálnu šancu uspieť.

Už na jeseň začal s kampaňou – platené PR články v regionálnych periodikách, billboardy po celom kraji.

Svoju kandidatúru síce oznámil ako nezávislý kandidát, ale už vtedy som vo svojichblogoch upozorňovala na jeho jasné prepojenie so stranou Smer -SD: v komunálnych voľbách kandidoval za Smer, až do nedávna bol členom klubu Smer-SD, zastáva v rámci samosprávy významné funkcie, do ktorých by sa bez podpory Smeru nedostal, atď.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čase, keď Kašper ohlasoval svoju kandidatúru na post župana, mal so stranou Smer-SD nadštandardné vzťahy, je všeobecne známe jeho dlhoročné priateľstvo s viceprimátorom Jakubom Gajdošíkom, ktorý je v Banskej Bystrici pravou rukou korunného princa Smeru Petra Pellegriniho.

Osobne si myslím, že Kašper pri ohlasovaní kandidatúry rátal s tým, že ak dobre rozbehne kampaň a dostane sa do povedomia širšej verejnosti aj mimo Banskej Bystrice, čo sa však nestalo, získa napokon vo voľbách aj podporu Smeru, čo by mu výrazne uľahčilo vedenie kampane hlavne po finančnej stránke.

Avšak stalo sa to, s čím dovtedy Kašper nerátal. Na scéne sa zjavil riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, jeho poslanecký kolega z klubu Smer-SD. Stanislav Mičev sa od začiatku tešil pozornosti celonárodných médií, hlavne Denníka N a tí v ňom videli alebo skôr chceli vidieť toho, kto porazí v kraji Mariana Kotlebu hlavne vďaka svojej silnej protifašistickej rétorike.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Stanislav Mičev zvolil rovnakú taktitu ako Kašper a začal o sebe hovoriť ako o nezávislom kandidátovi na župana s tým, že sa bude uchádzať o podporu všetkých politických strán. (Pritom tú smerácku už dávno mal.)

A všetkým začalo byť jasné, že Smer si už svojho favorita na post župana našiel.

A tu niekde je podľa mňa ten moment, kedy Igorovi Kašperovi došlo a pravdepodobne mu to aj niekto zo Smeru na rovinu povedal, že podporu strany Smer vo voľbách na post župana už asi nezíska, a to aj napriek tomu, že mu to v lete niekto zo Smeru možno aj prisľúbil...Ale politika je ako vrtošivá milenka a Smer si ako perspektívnejšieho kandidáta vyhodnotil práve Mičeva. A aby toho nebolo málo, do toho ohlásili kandidatúru ďalší dvaja silní súperi, Lunter a Klus, čím sa Kašperove šance na úspech v župných voľbách ešte znížili.

SkryťVypnúť reklamu

Kašper mal dve možnosti: Pomaly a nenápadne z kandidatúry vycúvať a oželieť už do toho vrazené peniaze. Mohol zvoliť taktiku, povedzme: V rámci vyššieho dobra, t.j. boja proti extrémizmu sa vzdávam kandidatúry v prospech silnejšieho kandidáta. Keby urobil toto, odišiel by z boja hrdo a so vztýčenou hlavou.

Ale Kašper si vybral druhú možnosť a to hru vabank, teda buď všetko alebo nič, buď zabojuje o kreslo župana silnou protismeráckou taktikou, ktorá keď mu vyjde, tak ovládne BB kraj aj bez Smeru, ale ktorou však, na druhej strane môže všetko stratiť, lebo si znepriatelí Smer a stratí tým všetky výhody plynúce z jeho niekoľkoročnej symbiózy so Smerom.

SkryťVypnúť reklamu

A Kašper začal zostra: Na februárovom mestskom zastupiteľstve náhle a bez varovania vystúpil z poslaneckého klubu Smer-SD a veľmi ostro pritom napadol šéfa poslaneckého klubu Smeru a zároveň viceprimátora Jakuba Gajdošíka a dokonca ho obvinil, že „zavádza svojich kolegov a ľudí v meste“. Následne sa členovia poslaneckého klubu Smeru verejne dištancovali od Kašperových „konfrontačných a neúctivých vyjadrení“ na ich adresu.

Na ďalšom, tentoraz marcovom, mestskom zastupiteľstve pokračoval Kašper v silnej protismeráckej taktike, ktorú jeden môj známy trefne nazval „Kašperov smerácky sračkomet“. (Pardon za výraz.) Tentokrát zaútočil Kašper na vedenie mestskej obchodnej spoločnosti MBB, a.s., blízke Smeru, a spochybnil priebeh verejnej obchodnej súťaže na predaj nehnuteľnosti patriacej mestu.

Na jeho ostrú kritiku okamžitereagovalo vedenie spomenutej spoločnosti a nenechalo na Igorovi Kašperovi nitku suchú.

V Banskej Bystrici sa teraz všetci pýtajú: Čo to ten Kašper robí?

No, čo by robil, kampaňuje v už, pre neho vopred prehratej kampani. Kope okolo seba ako môže, len aby ukázal, akí sú tí smeráci zlí. To by bolo v poriadku, keby dovtedy s nimi on sám niekoľko rokov úzko nespolupracoval a sám dobrovoľne nehlasoval za veci, za ktoré ich teraz kritizuje.

Smeráci mu dôverovali, takže vie na nich také veci….. veď bol napokon jedným z nich, ale akonáhle prišlo k ich rozkolu, tak na nich postupne vyťahuje všetko, čo by ho v očiach verejnosti urobilo dobrým.

Kašper chcel hrať vabank a myslím, že práve prehral úplne všetko: ako nevýrazný komunálny politik bez charizmy si bez podpory Smeru v župných voľbách doslova ani neškrtne, maximálne tak uhrá poslanecký mandát za okres Banská Bystrica, a na komunálnej úrovni si svojou zákernou a neúprimnou taktikou pohneval každého koho mohol. A miestnemu voličovi ukázal, ako sa chová politik, ktorý povýšil svoje prehnané ambície nad svoje schopnosti a elementárnu slušnosť.

A byť na Kašperovom mieste, tak sa začnem modliť, aby Smeru s ním nedošla trpezlivosť a nezačal na Kašpera vyťahovať na denné svetlo veci, ktoré by ho politicky odrovnali už úplne…

A čo robí teraz Marian Kotleba? Spokojne sedí vo svojej pracovni, usmieva sa a čaká, kedy Kašper namieri svoj „smerácky sračkomet“ aj na svojho bývaleho kolegu zo Smer klubu a konkurenta Stanislava Mičeva….

V Banskej Bystrici bude ešte horúco. A nielen Smeru….

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu