
Pre tých občanov,ktorí chodia do knižníc len kvôli kráse beletrizovanej literatúry, odporúčamnavštíviť verejné knižnice. Medzi tie patria regionálne, krajské, mestské a obecné. Nájde sa tam aj odbornáliteratúra. No, ak chcete písať prácu, prípadne robiť nejaký vedecký výskum,musíte navštíviť inú knižnicu.
Ako je tos knižnicami? Knižničný systém v zmysle zákona č. 183/2000 Z. z.o knižniciach delí všetky knižnice na tieto :
1) národnáknižnica
2) vedecké knižnice
3) akademické knižnice
4) verejné knižnice
5) školské knižnice
6) špeciálne knižnice
Slovenská národnáknižnica sa nachádza v Martine a v tejto knižnici sa nachádzanajviac knižničného fondu. Dalo by sa povedať, že táto knižnica má všetko, čomá mať národná knižnica. Nájdu sa v nej rukopisy slávnych osobností, rôznekartografie, či iné pomôcky. Kedysi bola súčasťou Matice Slovenskej. (založenár.1863 a znovuzrodená r. 1919)
Vedecké knižnice sa delia na univerzálne a špecializované.Vedecká knižnica má za úlohu zverovať čitateľovi hlavne také dokumenty, ktorépoužije na nejakú prácu, či výskum. Služby vedeckých knižníc využívajú predovšetkýmštudenti, či učitelia.
Najviacdokumentov sa nájde vo vedeckých knižniciach. Veď aj preto má názov vedecká. Akosom už spomínal, ak chcete, resp. potrebujete nejaké fakty, navštívte vedeckúknižnicu. Pochopiteľne, že beletria sa nájde aj vo vedeckých knižniciach.
Medzi univerzálne vedecké knižnice patria 4 :
1) Štátnavedecká knižnica v Banskej Bystrici (http://www.svkbb.sk/)
2) Štátnavedecká knižnica v Košiciach (http://www.svkk.sk)
3) Štátnavedecká knižnica v Prešove(http://www.svkpo.sk)
4) Univerzitnáknižnica v Bratislave (www.ulib.sk)
Medzišpecializované vedecké knižnice bez pochyby patrí Slovenská lekárska knižnica v Bratislave. Založená už od roku1951 a od 1.1.1961 je súčasťou ministerstva školstva. Slovenská lekárskaknižnica v Bratislave má všetky funkcie knižníc. Môžete si tamvypožičiavať medicínsku literatúru. Ale taktiež má aj bibliografickú, rešeršnú,či kopírovaciu funkciu. V tejto knižnici by sa mali nájsť všetky materiálypre prácu z lekárskou literatúrou. Či už ide o knihy, odbornéčasopisy, alebo iné dokumenty.
Ďalšoušpecializovanou vedeckou knižnicou patrí Slovenskápedagogická knižnica v Bratislave. Má na starosti zameranosť navýchovu, vzdelávania a školstva. Založená je už od roku 1956a nájdeme tu najdôležitejšiu literatúru z oblastí vzdelávania,výchovy, či školstva. V tejto knižnici sa nachádzajú dokumenty odnajstarších čias až dodnes. Nájdeme tam rukopisy zo 16.storočia. Ak by stechceli navštíviť túto knižnicu, nájdete ju na Halovej 16 v Bratislave.
Medzi ďalšiešpecializované knižnice patria :
1) Centrum vedecko-technických informácii SRv Bratislave( Slovenskátechnická knižnice, svoju činnosť vykonáva od r. 1938, od roku 2002 má názovCVTI SR)
2) Slovenská ekonomická knižnica EUv Bratislave (EU jeskratka Ekonomickej univerzity, nie Európskej Únie, ako si mnohí myslia)
3) Slovenská lesnícka a drevárskaknižnica pri TU vo Zvolene
4) Slovenská poľnohospodárska knižnica pri SPU v Nitre a iné
Čo sú to akademickéknižnice?
Akademickéknižnice, alebo univerzitné knižnice sú majetkom univerzít. Nájdeme tampredovšetkým študijný materiál a mnoho dokumentov pre štúdium, či užbakalárske, magisterské, inžinierske, či doktorandské.
Každá univerzitnáknižnica má však jeden obrovský problém. Nachádza sa tam príliš málo študijnéhomateriálu. Vzhľadom nato, že po univerzitách sa pohybuje denne 10 000študentov, boj o knihy sa začne na začiatku semestra. My študenti tourčite poznáme. Ak potrebujeme nejakú knihu a má ju sused. No tennepožičia, ani keby mala univerzita vybuchnúť. Univerzitná knižnica sa nachádzaväčšinou v samotnej univerzite, prípadne niekde inde. Na začiatku slúžiliuniverzitné knižnice zväčša pre študentov, no dnes slúžia aj širšej verejnosti.Ako študent nikdy nepochopím, prečo slúžia akademické knižnice aj pre širšiuverejnosť, keď na Slovensku máme 12 vedeckých knižníc.
Ešte vám napíšemniečo o školských knižniciach a špeciálnych. Školské zariaďujú školya do nej majú prístup len škole, alebo niekomu inému zo súhlasomzriaďovateľa. (alebo odborne povedané knižnično-informačné služby poskytujú ibasvojmu zriaďovateľovi.) V dnešnej dobe by mala mať školskú knižnicu každástredná škola. Ale má?
No a čo súto špeciálne knižnice?
Špeciálneknižnice sú také knižnice, kde majú jej používatelia(čitatelia) špeciálnepožiadavky. A určite nato majú právo. Delíme ich na 1) špeciálne knižnice s právnou subjektivitou a na 2) špeciálne knižnice ako súčasť inejprávnickej osoby
Poznáme 3špeciálne knižnice na Slovensku s právnou subjektivitou. A to jeParlamentná knižnica NR SR v Bratislave. Ďalšia takáto knižnica sanachádza v Levoči. Slovenskáknižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Aj nevidiaci sizaslúžia čítať. Veď sú to tiež ľudia a dodnes nepochopím takých, čo saslepým smejú. To nie je na smiech, ale na plač.
V Levočskejknižnici majú mnoho dokumentov napísaných Brailovým písmom.
Ešte poznámeŠpeciálnu knižnicu, Knižnicu pre mládežmesta Košice v Košiciach.
Poslednú skupinuako súčasť inej právnickej osoby tvorí množstvo knižníc. Patria tam :
a) lekárskeknižnice
b) technickéknižnice
c) knižnicemúzeí a galérií
d) pôdohospodárskeknižnice
e) knižnicecirkví a náboženských spoločností
f) vojenskéknižnice
g) väzenskéknižnice (knižnice Zboru väzenskej a justičnej stráže)
Viem, že je týchknižníc mnoho. Viem, že sú rozdelené všelijako. No stalo sa mi už, že čakámv rade na knihu a niekto predo mnou povedal knihu po latinsky.A keď ho posielali knihovníci do lekárskej knižnice, pozeral sa na nichako na zjavenie Pána.
No, čo milýčitateľ? Už vieš, kam pôjdeš do knižnice?