
Tak školstvo, máme viac Univerzít ako ľudí na našom malom území. Všade honosné nápisy, budovy akéhokoľvek tvaru a študentov viac ako svätých na Karlovom moste. No to by síce všetko bolo fajn. Sme predsa demokratický, právny, sociálny, dobrý a múdry štát. (Fuj, aké oxymorony používam.) Každý má v tomto dobručkom štáte právo na vzdelanie, tak prečo si neurobiť 10 vysokých škôl, ak si ich môžem zaplatiť. (Veru, školstvo nie je v tejto demokracii spoplatnené, to len ja fetujem.)
Ale inak je to super, chodím do školy, flákam sa, nerobím nič a potom si dám prihlášku na odbor, ktorý ani neviem o čom je a som na univerzite. Rozprávam sa s kadekým, behám po krčmách a skúšky riešim nejako pri vode, alebo v domove dôchodcov. No skrátka, nejako takto sa charakterizujú vyskoškoláci na Slovensku.
Ja som teda nerobil žiadne empirické výskumy, či bádania. Ani som neobťažoval štatistický úrad, ale je pravda, že univerzít a študentov je viac ako je treba. Spravilo sa inak šalamúnske rozhodnutie, že vraj treba za školné platiť, ak sa prekročí štandardná dĺžka štúdia. Veru, múdrejší čin našej vlády som zažil iba pri vlasteneckom zákone.
Ja osobne som za spoplatnenie štúdia, prečo nie. Ale! Štúdium musí byť kvalitné. Po ďalšie, musím sa po škole vedieť zamestnať v odbore, ktorý som vyštudoval, pretože ma to aj baví. To je predsa logické, že človek chce najviac robiť to, čo najviac miluje. Iba vtedy budem považovať normálne to, že sa štúdium platí. (Nehovorím, že chcem robiť reformu v školstve
A je tu ešte ďalšia vec vysokoškolského vzdelania. Čím ďalej počúvam reči, „Taký a taký študent povie, že v žilách tečie piesok." Alebo, „Napoleon prehral vojnu pri Waterloo so súdruhom Stalinom." Alebo, „Komunizmus založil R. Heydrich." A tak. Ja teda nie som odborník na spomínané problematiky, preto neviem. Ale ak je na nich niečo zlé a študenti vysokých škôl to prezentujú na univerzitách ako nejaký vedecký výskum, čo tí ľudia robia na univerzitách? Predsa ak nejaký študent neovláda elementárne základy svojho odboru, nemá tam čo robiť. (To ešte nehovorím, že študent vysokej školy má mať odborné vyjadrovanie, schopnosti a má z neho byť kvalifikovaný pracovník v danom odbore.)
Potom je tu ďalší problém, plagiátorstvo. Hovorí sa, že niektoré diplomové práce sú stiahnuté z webu a autori používajú do literatúry odkazy z referátov a podobných iných zdrojov. A potom ešte aj také, že sťahujú prednášky svojich vyučujúcich a vyhlasujú za svoje.
Ja sa však pýtam, čo také dačo hľadá na vysokej škole? Kedy sa začneme vyhovárať na hlúposti a začneme konať? Myslím si, že by sa naše vysoké školy takto zhadzovať nemali.
Zdroje obrázkov:
<http://wendyusuallywanders.files.wordpress.com/2009/08/pencil.jpg> [cit. 2010-06-18]
<http://shop.aph.org/wcsstore/APHConsumerDirect/images/catalog/products_large/1-04560-00_Embossed_Writing_Paper_G.jpg> [cit. 2010-06-18]