Albert Moukheiber - Ako sa mozog s nami zahráva

Začiatkom roku 2021 vyšla kniha, ktorá je považovaná za príručku kritického myslenia. Autor Albert Moukheiber je autorom diela: Ako sa mozog s nami zahráva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V časoch dezinformácií, hoaxov, kadejakých pseudoodborníkov, je veľmi užitočné prečítať si spomínanú knihu. Vzal som si knihu do ruky a ako prvú vetu som si prečítal: Povinná príručka kritického myslenia. Nejde len o obyčajnú príručku, je v nej oveľa viac.

Na úvod je vhodné napísať, že sa nejedná o žiadne motivačné bludy. Albert Moukheiber je klinickým psychológom, pedagógom a doktorom kognitívnych vied. Jeho dielo je delené na 10 kapitol, ktoré rozoberajú konkrétne psychologické javy. Napríklad stres, ilúziu, syndróm podvodníka, dôležitosť kontextu, kolektívnu solidaritu a ďalšie. Autor vysvetlí problém, ilustruje ho príkladom a odkazuje sa na rôzne výskumy. Odkazy na výskumy sú uvedené na konci knihy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Páčili sa mi príklady z bežného života. Napríklad stres vhodne charakterizuje ešte z obdobia praveka. „Stres bol totiž pôvodne pozitívnym mechanizmom, ktorý mozog aktivoval, aby sme prežili.“ (Moukheiber, 2021, s. 58). O dve strany vhodne ilustruje príklad ešte z dávnych čias, kedy ľudia žili v jaskyniach. „Predstavme si ho, ako pokojne zbiera bobule. Naraz začuje z krovia nejaký zvuk. Tento zuvk je bistabilný, čiže nejednoznačný stimul – ponúkaú sa mu dve možnosti. Buď je to blížiaci predátor, alebo vietor v lístí.“ (Moukheiber, 2021, s. 60)

Ďalším príkladom v knihe je schopnosť mozgu vytvárať si logické závery, ktorým veríme a riadime sa podľa nich. Napríklad autor odkazuje na fajčiarov. Opisuje, že uveríme nejakým záverom, ktoré presvedčia mozog o tom, že nejde o ohrozenie. Potom sa autor odkazuje na výskumy, kde je jasne dokázané, že mnoho ľudí prestane fajčiť až vtedy, keď v ich okolí zomrie fajčiar alebo, keď sami majú zdravotné problémy.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi zaujímavou bola aj kapitola, kde popisoval ako obťažovanie, šikanovanie ovládne mozog. Nájdete to v kapitole Prepis minulosti, tj. obeť si v hlave „prepíše“ spomienky. Okrem toho, že sa to deje v mnohých kolektívoch už od školy , techniky sa vôbec nelíšia z minulosti. „Ide napríklad o výsluchy, ktoré viedla sovietska štátna moc počas veľkých čistiek v tridsiatych rokoch 20. storočia.“ (Moukheiber, 2021, s. 35)

Existujú syndrómy, ktoré sprevádzajú ľudí a mnoho z nich ani netuší, že sa niečo deje. Typickými príkladmi sú napríklad Dunningov-Krugerov efekt a syndróm podvodníka. Dunningov-Krugerov efekt autor veľmi dobre vysvetlil vhodným príkladom. Možno sa vám už niekedy stalo, že ste si pozvali na návštevu kamarátov a rozhodli ste sa navariť podľa receptu, ktorý ste deň predtým videli v relácii Top šéfkuchár. Veď to na tej obrazovke nevyzeralo nijako zložito!“ (Moukheiber, 2021, s. 112) Ľudia nadobudnú pocit, že danú oblasť zvládnu veľmi rýchlo a ihneď sa stanú odborníkmi. Opisuje to aj graf, ktorý kreslí vrchol sebadôvery a veľmi rýchlo nastanú známky zúfalstva.

SkryťVypnúť reklamu

Vo Francúzsku boli šéfkuchári, ktorí si pozývali ľudí na varenie. Ľudia si mysleli, že to zvládnu lepšie ako samotní šéfkuchári a veľmi rýchlo prišli známky zúfalstva. Našťastie, šéfkuchári ich naučili variť normálne s reálnym pohľadom na svoje zručnosti.

Čo je syndróm podvodníka? Presný opak. „Osoby, ktoré ním trpia, zastávajú nižšie pozície, ak si zaslúžia.“ (Moukheiber, 2021, s. 118) Ide o ľudí, ktorí sa boja, že sú nedostatoční na danú pozíciu. Vždy majú pocit, že nie sú erudovaní, nemajú ešte skúsenosti a podobne.

Existuje ešte obrovské množstvo oblastí, ktoré som nespomenul. Napríklad robili sa psychologické výskumy v oblasti šarlatánstva alebo aj toho, prečo ľudia veria mnohým dietam namiesto toho, aby zmenili životosprávu, atď.

SkryťVypnúť reklamu

Ide o veľmi vhodnú príručku, ktorá pomôže zamyslieť sa nad niektorými vecami. Na konci sa spomínajú aj Nástroje flexibilnejšieho myslenia.

Veľmi dobre je, že autor je psychológ a podobné situácie denno-denne rieši. Nie je to v žiadnom prípade príručka dokonalého života. Je to len obyčajná kniha, pri ktorej potrebujeme rozmýšľať. Neodporúčam ju čítať jedným dychom. Medzi kapitolami som si robil prestávky.

Bibliografický odkaz: Moukheiber A., Ako sa mozog s nami zahráva. Bratislava: Ikar, 2021. 206 s. ISBN 978-80-551-7494-5

Kde knihu kúpiť?

Martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=832927&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Panta Rhei: https://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/psychologia-etika-logika/psychologia-etika/ako-sa-mozog-s-nami-zahrava.html

Artforum: https://www.artforum.sk/katalog/150606/ako-sa-mozog-s-nami-zahrava

Knihomol: https://www.knihomol.sk/autor/albert-moukheiber

Christiania: https://www.christiania.sk/eshop/kniha/146055-ako-sa-mozog-s-nami-zahrava/

Ďalšie poznámky:

Albert Mouheiber na google scholar: https://scholar.google.com/citations?user=EugfJ0IAAAAJ&hl=en

Edičný program ikaru na január 2021: https://www.ikar.sk/upload/edicnyplan/edicnyprogram01-2021.pdf

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  694
  •  | 
  • Páči sa:  320x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,081 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu