Einstein

„Len dve veci sú nekonečné. Ľudská hlúposť a vesmír. Tým vesmírom som si však neistý.“ (Albert Einstein)  

Einstein
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Azda najznámejší výrok autora revolučných myšlienok naznačuje, že článok bude o knihe, ktorú napísal Walter Isaacson. Ak máte radi populárno-náučné životopisy s vhodne doplnenými fotkami a korešpondenciou, určite si ňou zalistujte. Listov je tam celkom dosť, napríklad aj preklad listu adresovaný  prezidentovi F. D. Roosveltovi 2. augusta 1939.

Kniha začína narodením Alberta Einsteina 14. marca 1879 v Ulme. Autor vyvracia rôzne povery o jeho zlom prospechu. Je však pravdou, že nerešpektoval autority, pretože sa mu nepáčila výuka, ktorá bránila žiakovi myslieť. Mňa zaujalo čosi iné. Keď mal malý Albert 5 rokov, otec mu venoval kompas. Začal byť zvedavý a sledovať dianie okolo seba.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Kniha pokračuje chronologicky ďalej. Zürich, jeho prvá žena Mileva Marićová, s ktorou zdieľal obrovskú vášeň pre vedu. Mníchov, jeho sesternica a neskôr aj manželka Elsa, rozvod s Milevou, útek do Ameriky, varovný list prezidentovi Roosveltovi, ktorým sa naštartoval projekt Manhattan, ponuka byť prezidentom Izraelu až napokon život a smrť v Princetone.

Publikácia sa dotýka aj jeho fyziky, popisuje fotoelektrický jav, teóriu relativity a mnoho iného. Ide aj o zmienku, ktorá sa dotýka zatmenia, keď sir Arthur Stanley Eddington dokázal jeho teóriu relativity. A nájdeme tam oveľa viac.

Každá kapitola bola pre mňa veľmi zaujímavá, dozvedel som sa ďalšie informácie, ktoré som o Albertovi Einsteinovi nevedel. Napríklad, jeho práca na patentovom úrade v Berne. Na svete nájdeme obrovské množstvo článkov, kde Einsteina ľutujú ako začínal. Strávil tam najproduktívnejšie roky života. Autor popisuje jeho skúsenosť na patentovom úrade ako dar z nebies. Mohol tam robiť, čo mu šlo najlepšie, spochybňovať, napádať predpoklady a predstavovať si ako by základné koncepty fungovali v skutočnosti. (Isaacson, 2018, s. 36)

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi prínosná bola aj kapitola o Einsteinovi a náboženstve. Nebol ortodoxný žid, ktorý by navštevoval synagógu, ale vždy ho urážalo a bol celkom prchký, keď mu niekto povedal, že je ateista. V kapitole Einstein a náboženstvo autor popisuje vzťah fyzika k náboženstvu. Sám neraz povedal, že náboženstvo a veda sa vzájomne nevylučujú.

Zaujal ma aj jeho humanizmus. Bol odporcom nacionalizmu, rasizmu, pomáhal imigrantom, ktorý prichádzali do Ameriky, aby mohli žiť nový život bez hrôz nacizmu. Veľmi sa angažoval aj pri pomoci židovských vedcov do USA. (Jeden z nich je otcom počítačov a jeho schéma sa používa dodnes.)

SkryťVypnúť reklamu

V knihe som sa dozvedel zaujímavé informácie, je písaná populárno-náučne. Občas Walter Isaacson zašiel do fyziky, ale tak, aby ste jej rozumeli. Som veľmi rád, že české vydavateľstvo Universum vydalo knihu, ktorá prináša životopis jedného z najväčších géniov 20. storočia.

Knihu som si kúpil v pražskom Luxore.

Informácie o knihe:

Autor: Walter Isaacson

Dielo: Einstein

Vydavateľstvo: Universum

Počet strán: 160


ISBN 978-80-242-6279-6

 

Kde knihu kúpite?

Pre školy: https://www.preskoly.sk/p/472173-einstein

 

Knihy dobrovsky: https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/einstein-105157456

Sprinton: https://www.sprinton.sk/tovar/131627/einstein/

SkryťVypnúť reklamu

literama: https://www.literama.sk/sk/knihy/348837/einstein-walter-isaacson

Existuje aj slovenský preklad: https://www.martinus.sk/?uItem=618973&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner


Obrázok: https://www.literama.sk/sk/knihy/348837/einstein-walter-isaacson

 

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  611
  •  | 
  • Páči sa:  83x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blog

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu