Encyklopédia vojen

Ikar vydal v roku 2020 Encyklopédiu vojen. Je to rozsiahle dielo mapujúce vojenské konflikty od starého Egypta po súčasnosť vrátane slovenských dejín.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Už zo začiatku napíšem, že ide o faktografickú knihu a veľmi dobre spracovanú encyklopédiu svetových a slovenských dejín. Hneď v úvode autori upozorňujú, že nejde o žiadnu glorifikáciu spomínanej témy, ba naopak.

Ešte pred drobným popisom jednotlivých kapitol treba zdôrazniť, že Encyklopédia vojen je výborným začiatkom pri študovaní konkrétneho historického obdobia. Hoci tu nájdeme mnoho zaujímavých informácií, publikácia je akýmsi základným stavebným prvkom pri samoštúdiu. Nemala by však chýbať v knižniciach pre záujemcov vojenských dejín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na každej strane nájdeme množstvo ilustrácií, fotografií, historické mapy konkrétnej bitky alebo vojenského konfliktu. (Nájdeme tu napríklad mapu sveta doby Alexandra Veľkého, ale aj zobrazené jeho bojové taktiky. Alebo ilustrácie k Tridsaťročnej vojne a mnoho iného.) Páčila sa mi táto základná príručka, pospájal som si mnohé súvislosti a takisto som sa niečo naučil.

Kniha obsahuje základné kapitoly, v ktorej sú zaznamenané vojnové konflikty. Nie sú tam len samotné vojny, ale aj známe bitky. Veľké kapitoly sú tvorené chronologické od staroveku až po súčasnosť. Je ich 6: Vojny v staroveku, Vojny v stredoveku, Vojny v novoveku, Vojny v modernej dobe, Vojny v prvej polovici 20. storočia a Vojny po roku 1945 do súčasnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vojny v staroveku

Kniha začína starým Egyptom, sprevádza grécke vojny (vrátane bitky pri Maratóne), popisuje Alexandrove úspechy a pády a nájdeme tu mnoho informácií zo starého Ríma. Opisujú sa všetky známe vojny vrátane Peloponézskej vojny, takisto sú tu aj Púnske vojny, vysvetľuje sa tu, odkiaľ vzniklo Pyrhovo víťazstvo a podobne.

Pre mňa to bolo zaujímavé čítanie, je tu aj obrázok mierovej zmluvy z Egyptsko-Chetitskej vojny. Takisto som sa opäť pozeral na Trójskeho vojna, veľmi dobre je tu charakterizovaná doba Cézara.

Vojny v stredoveku

V tejto kapitole nájdeme informácie o križiackych výpravách. Takisto tú zaznie príbeh o dievčati, ktorá zachránila Francúzsko pred Angličanmi počas Storočnej vojny. Veľmi dobre je spracovaná aj vojna Lanchesterovcov a Yorkovcov. Vojna dvoch ruží sa odohrala krátko po konci Storočnej vojny a charakterizuje nám aj rod Tudorovcov, ktorí vládli v Anglicku do roku 1603. Smrťou panovníčky končí aj doba alžbetínskej renesancie. (Len tak mimochodom, bola to doba veľkého dramatika a básnika. Trúfnem si povedať, že jedného z najväčších v Anglicku a možno aj na svete.)

SkryťVypnúť reklamu

V tejto kapitole sa k čitateľovi dostanú aj slovenské dejiny. Je tu Samova Ríša, Veľká Morava, ktorá sa rozpadla. Nájdeme mnoho informácií aj o tom, ako sa začala vyvíjať spoločnosť po Veľkej Morave.

Stredoveké obdobie je pomerne dlhé, teda je tu aj mnoho informácií o Matušovi Čákovi ako aj o Bitke pri Rozhanovciach. A mnohého iného.

Vojny v novoveku

V novovekej kapitole sa dočítame o hugentoských vojnách, o Tridsaťročnej vojne. Slovenské dejiny tu popisujú najmä vojny s Turkami, ale aj protihabsburské povstania vhodne okomentované.

Veľmi dobre je tu spracovaná americká vojna za nezávislosť vrátane 4. júla 1776. „Prerušenie zväzkov s Veľkou Britániou nachádzalo medzi osadníkmi čoraz viac nadšených stúpencov. Po vojenských úspechoch generála Washingtona na jar 1776 sa na kongrese vo Filadelfii rokovalo o osamostatnené amerických kolónií. Účastníci kongresu prijali 4. júna 1776 vyhlásenie o nezávislosti v únii, v dôsledku čoho sa jednotlivé osady zmenili na štáty, ktoré sa združili do únie s názvom Spojené štáty americké.“ (Encyklopédia vojen, 2020, s. 152)

SkryťVypnúť reklamu

Vojny v modernej dobe

Na obrázku kapitoly Vojny v modernej dobe je zobrazený Napoleon. V tejto časti knihy sa dočítate o Napoleonových úspechoch a pádoch. Nájdeme tu aj napríklad časť o Ópiových vojnách, ale aj Boxerské povstanie.

Čo sa týka slovenských dejín, veľmi precízne a zaujímavo tu je popísaná revolúcia v rokoch 1848-1849. Od septembra 1848 (Prvá slovenská dobrovoľnícka výprava) cez zimu (Druhá (zimná) dobrovoľnícka výprava až po rok 1849 (Tretia (letná) dobrovoľnícka výprava). Pokiaľ máte záujem o toto obdobie v našich dejinách, je tu výborný štart začať.

Vojny v prvej polovici 20. storočia

Po Rusko-Japonskej vojne tu nájdeme balkánske konflikty. Prvá svetová vojna je tu spracovaná veľmi dobre, po jednotlivých rokoch. Tj. rok 1914 vo vojne, rok 1915 vo vojne, atď. Pozeráme sa tu na dve mapy. Na tú pred rokom 1914 a na tú po roku 1918.

Je tu aj vznik Československa a Česko-Slovensko-Maďarská vojna v roku 1919. Zo svetových dejín sa tu popisujú vojenské konflikty. Grécko-Turecká vojna, Taliansko-Etiópska vojna a nakoniec aj Španielska občianska vojna.

Druhá svetová vojna (1939-1945) je v kniha spracovaná najviac. Nájdeme tu najviac fotiek, máp, bitiek, predstavovania osobností, atď.

Vojny po roku 1945 do súčasnosti

„Koniec druhej svetovej vojny priniesol svetu vznik systému, v ktorom namiesto dovtedajších viacerých mocností dominovali dve superveľmoci – Spojené štáty americké a Sovietsky zväz.“ (Encyklopédia vojen, 2020, s. 276)

V kapitole sa nájdu veľmi známe vojenské konflikty, napríklad Kórejská vojna (1950-1953), Vojna vo Vietname (1955-1975). Takisto sú v knihe spracované mnohé vojenské konflikty po celom kontinente. Či už šlo o vojnu v Nigérii (1967-1970), arabsko-izraelské vojny a mnoho iných. Zo svetových dejín nájdeme aj vojnu v Juhoslávii v 90. rokoch, teroristické útoky v roku 2001 a poslednou vojnou, ktorá je spracovaná, je druhá vojna v Perzskom zálive.

V poslednej kapitole nájdeme aj krvavý rok 1956 pre Maďarov a veľmi dobre je spracovaný aj rok 1968 pre naše dejiny.

V závere knihy nájdeme prílohy. Okrem klasického registra ma zaujali vojenské hodnosti rôznych armád. (Napríklad, v prvej svetovej vojne bol Infanterist, Kadett, Feldwebel, Oberst, a iné.)

Ide o knihu, ktorá spracováva krvavú časť našich dejín. Encyklopédia vojen je veľmi dobre spracovaná a mapuje významné bitky už od staroveku.

Kde knihu kúpiť?

Martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=651703&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner

artforum: https://www.artforum.sk/katalog/146527/encyklopedia-vojen

bux: https://www.bux.sk/knihy/297243-encyklopedia-vojen-od-najstarsich-cias-po-sucasnost.html

panta rhei: https://www.pantarhei.sk/knihy/odborna-a-popularno-naucna-literatura/historia-vojnova-literatura/vojnova-literatura-ostane/encyklopedia-vojen.html

knihomol: https://www.knihomol.sk/literatura-faktu/vojenske-fakty/encyklopedia-vojen

beletry: https://www.beletry.sk/historia/152529-encyklopedia-vojen-od-najstarsich-cias-po-sucasnost-9788055156118.html

Obrázok: https://data.bux.sk/book/020/309/0203099/large-encyklopedia_vojen_od_najstarsich_cias_po_sucasnost.jpg

Vojenský historický ústav: http://www.vhu.sk/encyklopedia-vojen-od-najstarsich-cias-po-sucasnost/

Bibliografický odkaz: SEGEŠ, V. KLUBERT, T. MEDVECKÝ M. Encyklopédia vojen. Bratislava : Ikar, 2020. 358 s. ISBN 978-80-551-5611-8

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  685
  •  | 
  • Páči sa:  302x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu