Dnes vám napíšem o svojom detstve Tj. Aké som (bol) dzecko, ako som sa hral a ako som objavil čaro spoznávať nové veci.
Bol som (vraj) poslušné dieťa, čo milovalo pieskovisko. Staval som hrad v piesku, potom som ho rád jedol a požičaval dievčatám cudzie formičky. S babami sa úžasne piekli koláče (v tom pieskovisku) a pochopiteľne, že som i ochutnal ten pieskoviskový koláč. Síce som si skoro zlomil moje mliečné zuby, ale čo by som pre to usmievavé stvorenie neurobil?
Ďalšou mojou záľubou bola futbalová lopta. Obul som si Romario kopačky, zjedol chleba zos šmaľcom a hral som sa na svojim milovaných. Nahrával som na góly, kopal silné strely nad strechu škôlky a rozbíjal si kolená. (Ono toho bolo oveľa viac, ale o tom inokedy.) Pochopiteľne, že potom prišli dievčatá, ja som ich začal očumovať a nevšímal som si ako mi lopta rozmazala celý obličaj.
Bicykel bol dobrým kamarátom. Rozbehnút sa na bicykli, ísť dole kopcom a presne vtedy, keď to nikto nečaká, zabrzdiť, aby som označkoval cestu. Bicykel však predstavoval akúsi formu cestovania. Míňali sa v mojich očiach ulice, zastávky, stromy, kopce a zažil som mnoho dobrodružstiev. Raz som bicykloval s pôvabným dievčaťom a zmokli sme. Ja ako správny gentleman som z toho zážitku dostal zápal priedušiek a odvtedy nechodím smerom na Nižný Klátov.
Čo knihy? Ako dieťa som si prešiel normálnym vývojom. Miloval som kráľa Artuša, Winnetua (Sama Hawkensa, pokiaľ sa nemýlim), komiksy káčera Donalda, Adriana Mola a bársčo ďalšie, čo dieťa tak miluje čitať. Toma Sawyera (dosiaľ som nenašiel dievča, ktoré by som pobozkal ako Tom), Červenú knihu rozprávok, Pavla Dobšinského a vo svojich 30. rokoch krásnu futbalovú knihu Dukla mezi mrakodrapy.
Mal som rád aj knihy písané populárno-náučným štýlom. Také, kde bolo veľmi veľa obrázkov. Podľahol som čaru encyklopédii. Napíšte mi, aké ste mali encyklopédie a čo ste na nich milovali.
Bádanie sa tomu hovorí. Zobrať si jablko, chlieb s masťou a cibuľou, zavrieť sa na povale a čítať si tie zaujímave veci o celom svete. Bolo to veľmi pekne nakreslené a ja som si užíval každé dobrodružstvo. Napíšem vám, čo som opäť objavil.
Keď sa popisovalo zviera, bolo nakreslené. Občas ukázali mapu, kde žije, čo mu chutí jesť a podobne. Napr. "Korytnačka močiarna žije v močiaroch južnej Európy, ale i na južnom Slovensku." (Říha-Kalousek, 1985, s. 113)
Rastliny boli tiež nakreslené a aj pri nich bol popis, z ktorého som sa niečo naučil. "Konopa siata pochádza z vchodnej Indie. Najviac sa pestuje v Sovietskom Zväze." (Říha-Kalousek, 1985, s. 110)
Zamestnania boli vždy popísané veľmi zaujímavo. "Agronóm pracuje v jednodnom roľníckom družstve alebo na štátnom majetku. Má na starosti rastlinnú výrobu. Určuje, ako treba pole hnojiť, robí osevný plán, zadovažuje šľachtené osivo, stará sa o sejbu aj žatvu, okopávku aj zber cukrovky, zemiakov, zeleniny."(Říha-Kalousek, 1985, s. 7)
"Kominár čistí komíny. Pri práci musí dávať veľký pozor.... Pravdaže nie je komín ako komín" (Říha-Kalousek, 1985, s. 109)
"Je to dosť ťažké povolanie, pretože učiteľ je v triede iba jeden, a detí veľa."(Říha-Kalousek, 1985, s. 283)
Niektoré heslá z encyklopédií menili význam počas toho ako som rástol. Napríklad leto. "Leto je najkrajšie obdobie pre chlapcov i pre dievčatá." Spočiatku som leto miloval, lebo sme chodievali hrať futbal. To kamarát z druhého poschodia hodil loptu a už sa odohrávala najväčšia dráma. Potom som sa chodil kúpať a zlostiť pohľady dievčat.
Boli encyklopédie všeobecné a špecifikované. Všeobecné encyklopédie boli napríklad "Detská encyklopédia"od Bohumila Říhu alebo "Obrázková encyklopédia".
Špecifikované encyklopédie už išli trochu viac do hĺbky. Dozvedel som sa tam viac a bolo to nádherné bohatstvo spoznávania. Ešte dodnes mám nejaké ilustrované encyklopédie dejín, futbalové encyklopédie a iné veci. Pri ilustrovaných encykopédiách dejín som si vytváral vlastný spôsob života v tom období. Možno to je aj tou fantáziou a tajomnosťou prečo som si obľúbil dejepis. Raz som si z knižnice doniesol domov Ilustrované dejiny ZSSR. To bolo obrázkov (hlavne Lenina) a náučného textu!
Každá encyklopédia ma niečo zaujímavého naučila. Dozvedel som sa voľačo o rybách, bylinkách, o ľudskom tele aj duši (to druhé ma vždy zaujímalo viac, najmä na ženách), o pralese, o pltiach a podobne. Viete, čo sa mi na tom najviac páči? To, že to odo mňa neodišlo. Dodnes si listujem v encyklopédiach a hľadám si veci, čo ma bavia.
Ako ste na tom vy? Máte radi encyklopédie? Čítate ich? Napíšte mi o nejakej. Ja sa vám priznám, že som si po rokoch kúpil encyklopédiu a teraz si z nej čítam pri pití čaju.
(Pokiaľ by sme sa "nevideli", prajem Vám nádherné Vianoce!")
Zdroj obrázka: https://www.pokladyzpovaly.sk/knihy-pre-deti-a-mladez/20977-detska-encyklopedia.html
Odkaz na zaujímavý antikvariát: https://www.pokladyzpovaly.sk/
Bibliografický odkaz: Říha, Kalousek. Detská encyklopédia. Bratislava : Mladé letá, 1985.
PS: Ako sa píše o hesle Sovietsky zväz? "Najvyšším orgánom štátnej moci je Najvyšší Soviet ZSSR. Sovietsky Zväz je hlavným zástancom mierového spolužitia na celom svete." (Říha-Kalousek, 1985, s. 252)