Hans Christian Andersen a jeho predvianočné čaro

Čo by to boli Vianoce bez rozprávok Hansa Christiana Andersena? Poďme spolu na čaj a pozhovárajme sa o jeho rozprávkach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Priznám sa, že k nápadu na dnešný blog ma inšpirovala blogerka. Ja som sa vďaka nej dostal k svojim obľúbeným rozprávkam. Každoročne pred Vianocami čakám na niečo, čo príde. Iste, je to predvianočná nálada. Čakáme na ňu, chceme ju znásilniť, ale ona nie a nie prísť. Ja osobne musím zažiť pár vecí, aby ma ta vianočná nálada dostala. Aby si ma podmanila. A ono to prišlo.

Dnes som si našiel odkaz na svoje obľúbené rozprávky, ktoré napísal Hans Christian Andersen. Škaredé kačiatko, Cisárové nové šaty, Malá morská víla, Ľadová kráľovná, Cínový vojáčik a mnoho, mnoho ďalších. Pochopiteľne nezabudnem na moju najmilšiu rozprávku, ktorú mám najradšej na svete. Moje najmilšie Dievčatko so zápalkami. Dievčatko, ktoré potrebuje zohriať, potešiť a zažiť niečo pekné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mám chuť ísť do knižnice a vziať si jeho rozprávky. Hans Christian Andersen je spisovateľ, pri ktorom zastane čas. Jeho rozprávky poznáme, milujeme a tešíme sa z nich. Podľa mňa by sme sa mali o Andersenovi baviť častejšie. Ja vnímam Andersenove rozprávky ako knihu obalenú prachom vytiahnutú z obrovskej truhlice. Čo mi to pripomína? Bastian Balthazar Bux a jeho návšteva antikvariátu. (Teda ono to nebola návšteva antikvariátu ako skôr sprosté čmajznutie jednej knihy.)

Čítal som Andersenove rozprávky ako dieťa a sprevádzajú ma celým životom. (Hlavne teda tá jedna.) Poďme si užiť predvianočný čas niečím pekným.

SkryťVypnúť reklamu

Ja si predstavujeme presne takú povalu ako Bastian Balthazar Bux s ukradnutou knihou. Sedím na tej povale, pijem čaj, napchávam sa dobrotami a čítam o Škaredom kačiatku. Vonku sneží, hreje ma teplá pec a ja čakám, kedy príde za mnou Dievčatko so zápalkami. Pokiaľ nepríde, pôjdem dievčatko hľadať. Nech nezamrzne.

Ale ona príde a bude sa ma pýtať načo mám pri sebe toľko zápaliek. Potom jej budem čítať ostatné rozprávky od Hansa Christiana Andersena. Ktovie, či to ufúľané dievčatko pozná svojich kamarátov z ostatných rozprávok.

Napíšte mi, ktorú rozprávku máte radi a pokojne aj svoj príbeh s ňou.

Keď sa na zamyslím nad Andersenom, niečo ma vždy zaujme.

SkryťVypnúť reklamu

Hans Christian cestoval po Európe a v roku 1847 uskutočnil svoju prvú cestu do Anglicka. Zoznámil sa tam s Charlesom Dickensom. O 10 rokov nato ho šiel navštíviť a bol z anglického spisovateľa unesený. Charles v ňom však nenašiel až takú záľubu a Hans Christian Andersen sa stal hosťom, ktorý nevedel kedy je najvyšší čas odísť. (Keď napísal Davida Copperfilda, Andersan slúžil ako predloha jednej postavy.)

Premýšľam, čo majú obaja spoločné. Hans Christian Andersen má Dievčatko so zápalkami a Charles Dickens má Olivera Twista. Škoda, že sa oni dvaja nestretli. Rád by som sa k nim pridal na prechádzku. Oboch milujjem. Najmä pred Vianocami.

SkryťVypnúť reklamu

Odkazy:

Lenkin blog: http://lenkinsvet.blogspot.com/

Hans Christian Andersen: https://zlatyfond.sme.sk/autor/280/Hans-Christian-Andersen

Hans Christian Andersen na webe škandinávskeho domu: http://www.skandinavskydum.cz/2017/hans-christian-andersen-1805-1875/

Dievčatko so zápalkami: http://www.bl.uk/onlinegallery/features/andersen/littlematchgirllge.html

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  689
  •  | 
  • Páči sa:  313x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu