
„Už jsme zapoměli, jak panoval hromovládny Zeus na Olympu, zato si vzpomínáme, jak vládl Artuš na Camelotu. Nevíme, čím se proslavili proroci Eliáš anebo Jeremiáš, známe však činy Merlinovy. Málokdo z nás se rozpomene na příběh lásky Aenea a kartaginské královny - a na to, že sej menovala Dido - ovšem řekne-li se Tristan, každý automaticky doplní jméno jeho milé. Kdo ví, jak se nazýval meč Siegfrieda z Nibelungů anebo Rolanda, nejslávnejšího z pladinů Krála Velikého? Na Excalibur, za to ručím si vzpomene každý hned.
Čím to tedy je, že jsou nám ješte po čtrnásti staletích tak známe a blízké činy krále vzdálené Británie a jeho chrabrých rytířů?" (Sapkowski, 2009, s. 7)
Je to inak zvláštne, že nepoznáme ani mena bohov v keltskej mytológii a predsa nás príbehy o Tristanovi a Izolde, o Merlinovi a Nimue, o Artušovi, Lancelotovi, Zelenom rytierovi dojímajú k slzám. Čím to teda je, že príbehy a činy spomínaných hrdinov vyvolávajú v mojom srdci niečo medzi spomienkou, túžbou a prianím?
Ešte predtým ako prejdem k samotnému Merilnovi, čo je podľa vás mágia?
„Ani žádná elfská báje,
neukrýva ony taje,
žádna z moudrých knih,
a proto tu tančí sama
malá krásna elfská dáma." (Tolkien, 2008, s. 60)
Cítiť v tom mágiu? Myslím si, že Pán Profesor dokázal pracovať s mágiou slovom a písmom. Dokázal vytvoriť svet, nesúci čary. Ale ako jeho čarodejníci používali mágiu? Ja si myslím, že každý jeho Istari dokázal ovládať mágiu niektorého elementu. Nemyslím, že je potrebné sa pýtať, čo ovládal Gandalf.
Encyklopédia čarodejníc a čarodejníctva píše o mágii toto: „Umění dělat změny pomocí vnější a nadpřirozené síly." (Guileyová, 1997, s. 142) Čo je potom nadprirodzená sila? Sila, ktorá sa nedá vysvetliť pomocou racionálneho uvažovania?
Podobnú otázku dáva malý Harry Potter Hagridovi, keď poň príde. (Hoci nie priamo.) Hagrid odpovedá, „Myslel som o našom svete. O tvojom svete. O mojom svete. O svete tvojich rodičov." (Rowlingová, 2000, s. 55)
Máme ešte ďalšie vysvetlenie mágie: „Když si sám sobě vyprávěl nějaký příběh, pak leckdy zapomněl na všechno kolem sebe a teprve na konci se probudil jako ze snu. A tato kniha byla přesne taková jako jeho vlastní příběhy! Při četbě nejenže slyšel, jak praskají tlusté kmeny a jak hučí vítr ve vrcholcích stromů, ale slyšel i rozdílné hlasy těch čtyř podivných poslů, ba dokonce si namlouval, že cíti pach mechu a lesní půdy." (Ende, 2001, s. 28)
Opäť otázka na predošlý odsek. Nie je toto mágia? Či nie je mágia všetko, čo nás dokáže zbaviť starostí? Či nie je mágia práve tá nadprirodzená sila, nútiaca nás urobiť zmeny vo vlastnom živote?
No a o tom všetkom, čo som zatiaľ napísal, je seriál Merlin. O mágii všelijakého druhu, ale aj o niečom inom.
Na začiatok treba poznamenať, že scenáristi seriálu si trochu pretvorili legendu. Napríklad Merlin je Artušov sluha a obaja sa v pomerne rovnakom veku. Guenevere je služka Morgany, ktorá s Artušom nie je v súrodeneckom vzťahu. Nimue je síce čarodejnica a mocná, ale nemá s jazerom nič spoločná. Lancelot nie je šľachtic a zatiaľ sa neukázal jeho pôvod. Utherovi pomohla v mágii Nimue, aby sa narodil budúci kráľ rodu Pendragon.
Hoci si scenáristi pretvorili legendu po svojom, seriál je veľmi milý a príjemný. Začne sa to všetko tým, že mladý chlapec, Merlin, odíde na Camelot za dvorným lekárom. Časom sa z neho stane osobný sluha kráľa Artuša a stanú sa z nich priatelia. Gaius, dvorný lekár ukáže Merlinovi knihu kúzel a nechá ho, nech sa učí. Musí mu sľúbiť, že kúzla nebude používať, lebo mágia je na hrade zakázaná.
Uther Pendragon je veľmi chladný, nenávidí mágiu a upaľuje čarodejníkov na každom kroku. Je racionálny (aspoň si to o sebe myslí) a snaží sa s každým iným kráľom vychádzať dobre. Túži po mieri, ale pohŕda mágiou. Tým je pre Merlina nebezpečný. (A nie je jediný.) Inak je veľmi príjemný, v každej časti by ste ho prinajmenšom najradšej zabili.
Jeho syn Artuš je chrabrý rytier. Zo začiatku je síce rozmaznaný nafúkanec, ale časom sa z neho stáva budúci kráľ. Hoci Merlinom zo začiatku pohŕda a správa s k nemu ako k psovi, časom sa z nich stanú verní priatelia. Ich vzťah je skutočne komický, plný uštipačného anglického humoru.
Merlin je čarodejník. Mladý chlapec neraz ukazuje charakter, obetuje sa niekoľkokrát za Artuša. Na prvý pohľad je nevinný a každý si o ňom myslí, že je hluchonemý idiot, nič netušiaci, nič nevediaci. Keby však nebolo jeho, Camelot spadne ešte skôr ako kráľ vstane ráno z postele. (No síce keby Camelot nemal takého dobrého kráľa, možno by Merlin nemusel využívať svoju mágiu.) Okrem Artuša a dvorného lekára sa veľmi zblíži s Guenevere.
Guenevere je slúžkou a verne slúži Lady Morgane. Je jednoduchá, ale plná nehy, pochopenia a takej tej ľudskej lásky. Má veľmi rada Merlina, hoci netuší o jeho magických schopnostiach. S Lady Morganou má priateľský, ba až sesterský vzťah. Ale úplne iný ako Artuš a Merlin.
Lady Morgana je čarodejnica a chránenkyňou Uthera. Kedysi dávno Uther a Morganin otec boli priatelia, bojovali spolu a Morganin otec padol. Povedal mu, že sa o ňu postará a bude ju chrániť. Je to však jediná osoba, ktorá sa nebojí kráľa a dosť razantne mu dáva najavo, čo robí zle. Keďže je čarodejnica, má aj veštecké schopnosti, nevie spať. Stále ju prenasledujú nočné mory a Gaius, dvorný lekár, vyrába rôzne prípravky na lepší spánok.
Gaius je dvorný lekár, má rád Merlina ako vlastného syna. Okrem svojho lekárskeho umenia, je veľmi vzdelaný. Je jediný (okrem draka), ktorý pozná Merlinove magické schopnosti. Dokonca mu dá aj knihu o mágii. Cítiť v ňom smútok a žiaľ. Predtým ako sa Artuš narodil, súhlasil s kráľom, že použijú na Igraine mágiu. Zavolali teda mocnú čarodejnicu Nimue a tá dala neplodnej Igraine syna. Keďže bola rovnováha sveta porušená, Igraine zomrela, obetovala sa za Artuša.
Nimue je čarodejnica, pomohla Utherovi pri narodení syna. Na oplátku, Uther zabíja všetky čarovné a magické bytosti. Zabíja jej najbližších a preto aj ona sa párkrát zjaví na Camelote (či už priamo alebo nepriamo) a chce pripraviť Utherovi nejaké milé prekvapenie. Nie je zlá, ako sama hovorí, „Mágia nie je ani dobrá, ani zlá. Je taká, ako ju použiješ."
Okrem spomínaných sa ešte objaví Lancelot a skoro v každej časti vystupuje aj drak. O ňom nenapíšem, lebo by som vás pripravil o to najkrajšie. Prezradím však, že drak je najlepší, keď sa smeje. (Hlavne, keď sa Uther ožení s trolom.)
Jestvuje mnoho príbehov o kráľovi Artušovi, Merlinovi. Seriál je iba jednou malou interpretáciou. Mne osobne sa páčil, je veľmi inšpiratívny, veď kto by nechcel žiť na hrade a chodievať za drakom do jaskyne?
Čo na záver? Začal som poľským spisovateľom fantasy a ním to aj ukončím. V jednej svojej eseji píše, že táto legenda inšpirovala aj Pána Profesora. Vraj ide o príbeh Kráľa Artuša v jeho Stredozemi. Čo myslíte? Píše, že Aragorn je Artuš a Gandalf Merlin. Čo ostatní? Túrin je Lancelot? Arwen je Guenevere? A kde je potom v stredozemí Nimue? Alebo je to Galadriel?
Bibliografia:
ENDE, M. 2001. Nekonečný příběh. Praha : Albatros, 2001. 398 s. ISBN 80-00-00957-9.
GUILEYOVÁ, L. E. 1997. Encyklopedie čarodejnic a čarodejnictví. Praha : Olympia, 1997. 244 s. ISBN 80-7033-432-0.
ROWLINGOVÁ, J. K. 2000. Harry Potter a kameň mudrcov. Bratislava : Ikar, 2000. 318 s. ISBN 80-7118-971-5.
SAPKOWSKI, A. 2009. Magické střípky. Ostrava : Leonardo, 2009. 316 s. ISBN 978-80-85951-56-1.
TOLKIEN, J. R. R. 2008. List od Nimrala a jiné příběhy. Praha : Argo, 2008. 178 s. ISBN 978-80-257-0028-0.
Zdroje obrázkov:
<http://www.dziennik.pl/files/archive/00169/FR_merlin_169389l.jpg> [cit. 2009-12-17]
<http://blog.inthetardis.net/wp-content/uploads/2008/12/merlin460.jpg> [cit. 2009-12-17]