Pravý breh Dunaja býval neosídlený. Dosť často ste tam mohlinaraziť na zradné močariská, no našťastie rýchlo vyschli. Pôda bolaštrkopiesková, kde sa voda strácala. Časom vzniklo niekoľko ostrovčekov naspomínanom území a tak vznikol brod. Brod je „cesta, po ktorej mohol človek, dobytok i povozy s nákladomprejsť na druhú stranu.“(Janota, 2006, s.88)
Ľudia na pravom brehu Dunaja nebývali veľmi dlho. „Až v 17.storočí sa začali na vyššiepoložených miestach, nazývaných Engerau, usídľovať prví osadnícia pretvárať močaristé brehy, lužné háje a zaburinené nivy na úrodnépolíčka a bohato rodiace záhrady.“(Janota, 2006, s.88)
Väčšinou sa tam usídlili skromní a pracovití Nemci,Slovákov a Maďarov sme tam našli iba okrajovo. Nasťahovalo sa k nimneskôr mnoho Chorvátov, ktorí sa báli Turkov a preto utekali na sever.
Pracovití, šikovní a svedomití ľudia pracovali napoliach a začalo sa ukazovať tajomstvo úspechu. Polia sa zelenali, záhradypestrili sa každou farbou. Po rokoch sa mnohí záhradkári posnažilia začali mesto zásobovať ovocím a zeleninou. „Zo zeleniny bol vraj najkvalitnejší Petržlen.“ (Janota, 2006, s.88)
Ľudia sa posmešne vyjadrovali od nepamäti o obyvateľovdaného mesta. Napríklad obyvatelia Topoľčian boli žochári, Zvolenčaniabryndziari. Sedliaci z Engerau(dedina na pravom brehu Dunaj dostaliprezývku Petržleni. Po prvej svetovej vojne vraj vznikol slovenský názovosídlenia, Petržalka.
Ešte ku koncu článku mi dovoľte jednu zaujímavosť. Preddruhou svetovou vojnou viedli cez Petržalku električkové koľajnice až doViedne. Nedeľné romantické rána, keď ľudia vstali a šli na kávu do Viedneboli bežne realitou. Každej rozprávke je koniec a koniec bol aj nedeľnýmromantickým ránam vo Viedni. Začala sa vojna.
Zdroj: JANOTA, I.Oprášené historky zo starej Bratislavy. Bratislava : Vydavateľstvo PT,2006. 168s. ISBN 80-89218-27-X