Filmov s učiteľskou tématikou je strašne veľa. Ja som si dnes vybral tri filmy, ktoré mi toho veľmi veľa dali.
Pánovi učiteľovi z lásky
To som videl ako dieťa. Sidney Poitier príde do Londýna a začne učiť skupinu študentov. Im sa nielenže nechce učiť, ale sú aj neokrôchaní, nevyhovaní a ešte aj zlí. Zaujal ma učiteľský spôsob, aký mal Mark Thackeray. „Nechcete sa učiť? Tak sa poďme rozprávať.“ Ukazuje vo svojom prejave diplomaciu, je gentleman, ale vie byť prísny a nekompromisný. Niektoré pasáže sú veľmi humorné. „Keď chcete mať dlhé vlasy, umývajte si ich. Pretože budete páchnuť a budete mať vši.“
Film spája dva svety. Skazená mládež 60. rokov v Anglicku a učitelia, ktorí ich učia a nevedia si rady. Jeden kolega je zúfalý a snaží sa všetko ironizovať a dávať najavo, že nikto nemá nad tými „hnusnými deťmi“ šancu.
Mark Thackeray to dokázal. Vytvoril si so študentami vzťah, ukázal im múzeum, naučil ich variť, priblížil sa im. Na takých učiteľoch ma fascinuje to, že študentov nekomandujú. Majú s nimi vzťah, ukazujú im, že aj oni chodili do školy a aj to, že odniekiaľ vyšli.
Je to veľmi pekný film s nádherným záverom nakonci. Keď všetci spoločne tancujú a užívajú si to. Zo študentov sa stanú dospelí ľudia.
Existuje aj Pánovi učiteľovi z lásky 2. Je to film z 90. rokoch a nadväzuje na prvý. Spočiatku som sa bál, čo to bude. Poznáme to, máme predsudky, bojím sa a podobne. Sidney Poitier nesklamal a opäť ukázal, aký dokáže byť skvelý.
Slávici v klietke
So spolubývajúcim na vysokej škole sme chodievali na francúzštinu. Ten zájem bol jasný: chceli sme spoznať, očumovať a nadviazať známosti s nejakými babami.
Hodiny francúzštiny prebiehali v pražskej Tróji, kde sme asi polhodinu riešili, kto je na hodine a kto nie je. Bola to veľmi zaujímavá jeseň a pred Vianocami sme si pustili film.
Bol to film, ktorý sa vola Slávici v klietke. (Les Choristes)
Ide o učiteľa, ktorý príde do chlapčenského internátu pre problémove deti. Volá sa Clément Mathieu. Žiaci ho zlostia, vystrájajú, robia neplechu. Časom ich začne učiť spievať. A nie je to len taký obyčajný spev. Začnú sa v speve vytvárať príbehy a deti majú aj nejaké predstavenia.
Asi najzápornejšou postavou je riaditeľ Rachin. Snaží sa byť prísny, ale je zákerný a zlý. S obľubou týra deti a akoby mu robilo radosť, keď deti dostávajú tresty. (Teda nie akoby, ono to bolo naozaj.)
Clément Mathieu dostane výpoveď a vtedy sa odohrá asi najkrajšia časť filmu. Keď odchádza z internátu, študenti mu spievajú a vyhadzujú lietadielka z okien.
Posúďte sami, či im to išlo:
https://www.youtube.com/watch?v=cVWGsc07LDA&list=PLf2L3W_ojt9xWp7LLure4b4KcUU39CsO1
Spolok mŕtvych básnikov
Učitelia literatúry vedia byť pokladmi. (Aj moji boli.) Toto je film, v ktorom by som niečo podobné chcel zažiť. Charizmatický Robin Williams a jeho študenti. On ukázal študentom, aby samostatne mysleli. Poézia má byť niečo, čo vyžaruje z nás, nie, čo je napísané v knihách.
Veľmi sa mi páčila tá časť, keď trhali úvod k porozumeniu poézie. Sú učitelia, ktorí si so študentami vytvoria nesmierne hlboký vzťah. Vzťah, ktorý ich posúva vpred. Učiteľa teší, keď sa študentovi po škole darí. Študent má k učiteľovi nesmiernu hĺbku a vždy má toho učiteľa zafixovaného ako niekoho, komu sa môže zdôveriť.
Spolok mŕtvych básnikov je film, kde tí študenti žili. On ako učiteľ literatúry ich naučil milovať Shakespeara. Ale doprial im všetky tie huncútstva, zbojníctva a kadečo iné, čo sme zažívali aj my. Vedel o ich šiblstvách a podľa mňa ho veľmi šteklilo, že tento študentský „zvyk“ nezanikol.
Najviac ma dojal koniec filmu, kde sa študenti postavili na stôl a všetci ho oslovili. „Captain, my captain.“
Ja sa priznám, že už niekoľko rokov študentom nie som. Veľmi ma ale teší, že všetkých troch učiteľov (aj učiteľky) som mal aj ja. Najradšej mám toho posledného, ktorý rád podporoval moje lotroviny.
P.S.: Aj vy ste si po filme Spolok mŕtvych básnikov prečítali báseň od Walta Whitmana?
Odkazy:
Pánu učiteľovi z lásky: https://www.csfd.cz/film/20766-panu-uciteli-s-laskou/prehled/
Slávici v klietke: http://www.kinema.sk/film/1007/slavici-v-klietke-les-choristes.htm
Spolok mŕtvych básnikov: https://www.csfd.cz/film/9558-spolecnost-mrtvych-basniku/prehled/
Zdroj obrázku: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/49/Dead_poets_society.jpg