Severské medvede

Urobíme si nejaký poriadny čunder. Nabaľme si ruksaky pšeničným pivom, ďatelinovým chlebom a vstúpme do sveta borovíc, smrekov. Kdesi tam, kde kvitnú brezy a hraby. Skrátka niekam, kde veda a technika ešte nestihla a nemohla prísť. Do krajiny, kde muži sú z rodu orlov a ženy také krásne ako mlynárove izby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)
Obrázok blogu

Vstupujeme do lesa. Do krajiny, kde sa naše sny rozprávajú s fantáziou stromov. Stromy sú našimi ochrancami, potrebujú nás ako my ich. Nechajme stromy Jeanovi Gionovi a poďme si čo-to pohovoriť o medveďoch.

Medveď, zviera, ktoré by sme nechceli stretnúť len tak v lese. Ale všetci by sme sa s ním chceli priateliť a rozprávať mu svoje zážitky z lesa. Čo však medveď v ľudskej fantázii? Existovali dlhé, príbehy o medveďoch?

Keď si zabehnem do literatúry, spomeniem si na Karla Maya. Píše, že najchutnejšie na medveďovi sú laby. V knihe „Večne spievajú lesy" sa nachádza tiež medveď, ktorý je nebezpečný a veľmi surový. Čo však národy ako také? Dnes pobežíme na sever, do sveta Germánov a Fínov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Germánska mytológia pozná „berserkov". Boli to muži, bojujúc po boku Ódina, mali silu a každý sa ich bál. Nečudo, veď vraj boli silní ako medvedi, rozhrýzli nepriateľom priedušnice. Keď boli v bojovom vytržení, zahryzávali sa do svojich štítov. Vraj im neublížil ani oheň, takú mali silu. Boli to muži v medvedej koži. Berseker znamená „v medvedej košeli." Germánska mytológia pokladá za symboliku medveďou silu, zúrivosť a nebezpečnosť.

Kalevala má takisto príbehy, kde medvede vystupujú. Vraj medzi lapačom a lapeným zvieraťom fungoval zvláštny a komplikovaný vzťah. Znamenal úctu a a priznanie viny a za ich ukoristenie zo sveta prírody. Niektorí chlapi (a ženy nehovoriac) sa túlali fínskymi lesmi a modlili sa k bohom, aby im zvieratá urobili verných ochrancov. Starí Fíni verili v silu a ochranu prírody. Občas ľudia našli lesných duchov, ktorí sa podobali na medveďov. Netreba snáď pripomínať, že Medděd z Hobita od Tolkiena im bol veľmi podobný. Žeby si ho Pán Profesor pozval do svojho sveta? Kto by odmietol pozvaniu?

SkryťVypnúť reklamu

Fíni verili, že medveď je spojený so smrťou, podsvetím.

Nuž, človek môže nájsť počas túlania sa všeličo. Čo vy a medvede?

Zdroj:

ČUDRNÁKOVÁ, A. 2008. Elfové, hobiti, trpaslíci a mýty. Olomouc : Fontána, 2008. 317 s. ISBN 978-80-7336-427-4.

Zdroje obrázkov:

<http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2a/Brown_bear_%28Ursus_arctos_arctos%29_running.jpg/800px-Brown_bear_%28Ursus_arctos_arctos%29_running.jpg> [cit. 2010-07-28]

<http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/46/Bear_Alaska_%283%29.jpg/698px-Bear_Alaska_%283%29.jpg> [cit. 2010-07-07]

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  690
  •  | 
  • Páči sa:  313x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu