Stratený svet

Stratený svet
Stratený svet
Písmo: A- | A+

Kdesi v Južnej Amerike existuje iný svet. Žijú v ňom dinosaury, lietajú pterodaktyly a všetko pripomína prehistorickú Juru. Poďme sa dnes zhovárať o knihe Stratený svet.

Stratený svet napísal sir Arthur Conan Doyle v roku 1912. Kto by nepoznal meno známeho spisovateľa, ktorý kedysi napísal Štúdia v červenom? Doktor Watson v nej spozná zvláštneho spolubývajúceho a čitateľ vynikajúceho detektíva s menom Sherlock Holmes.

Sir Atrhur Conan Doyle nestvoril len Sherlocka Holmesa, hoci úprimne na svete mu snáď žiaden detektív nemohol dlhodobo konkurovať. S výnimkou istého belgického utečenca, ktorého si všimla Agatha Christie. A tak sa svetu otvoril malý génius, ktorý sa nikdy nemýli. A nie je to Francúz, mes amis.

Stratený svet nie je dielo, v ktorom vystupuje Sherlock Holmes. Ide o vedecko-fantastický príbeh a s detektívkou nemá absolútne nič spoločné. Dielo je tak trochu o bláznivom profesorovi. Je neúctivý, mláti novinárov, častuje ich, že sú kŕdeľ svíň a má akúsi historku, že niekde v Južnej Amerike žijú dinosaury.


Spoločnosť v Londýne je konzervatívna a profesorovi nikto nič neverí. Na druhej strane, zvedavosť a fantázia sa veľmi radi pohrávajú s otázkou: „Čo ak má ten starý blázon pravdu? Nebolo by to úžasné?“

A tak sa štyria spoločníci vyberú, odplávajú na druhý koniec zemegule a idú skúmať stratený svet. Hlavnou úlohou je mladý novinár Malone, ktorý s nimi ide najmä preto, aby urobil dojem na svoju vysnívanú ženu. Všetko podrobne zapisuje a svojich druhov verne charakterizuje.

Ďalším spoločníkom je lord John Roxton, bohatý dobrodruh. Je odvážny a neraz svojimi puškami zachráni svojich druhov.

Profesor Summerlee je veľký skeptik a neverí starému bláznovi ani slovo. Sadne si na loď len preto, aby toho, kto to všetko vymyslel, vysmial a nazval ho šarlatánom, luhárom, švindliarom, podfukárom a podvodníkom.

Asi tou najdôležitejšou postavou je človek, ktorý si to všetko vymyslel a stojí si za tým. Fúzatý a silný profesor Challenger, ktorý sa neunaví a ide za svojim cieľom.


Výprava štyroch druhov sa vydá niekam, odkiaľ sa ešte nik živý nevrátil. Prídu do úplne iného lesa, kde je úplne iná flóra. Jeden večer vidia spoza stromov rodinu plazov, ako večerajú, a tak aj profesor Summerlee začína veriť, že uvidel živého dinosaura. Pochybnosti stratí najmä pri strete s pterodaktylmi. Jedovaté lietajúce jaštery sú veľmi nebezpečné a ešte majú obrovský zápach.

Viac z deja neprezradím. Naši štyria priatelia prežijú všakovaké dobrodružstvá a vedia, že sa musia na seba spoliehať.

Osobne sa mi najviac páčil profesor Challenger. Bol vynaliezavý, trochu blázon a geniálny rečník.

Veľmi som si knihu užil a teší ma, že mladé letá vydávajú reprinty svojich kníh vo svojej úžasnej edícii STOPY. Ak budete mať chuť vrátiť sa do sveta dobrodružného čítania, knihu si kúpte alebo vypožičajte v knižnici.

STOPY mi ešte ako malému chlapcovi neraz ukázali, že sa môžem cítiť dobrodružne ako moji knižní hrdinovia. Po niekoľkých rokoch som s pri čítaní Strateného sveta cítil presne rovnako.


Knihu zoženiete prakticky v ktoromkoľvek kníhkupectve.

Mladé letá: https://www.mladeleta.sk/strateny-svet

martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=238143&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner


martinus, ale iný vydávateľ: https://www.martinus.sk/?uItem=270277&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner

artforum: https://www.artforum.sk/katalog/93227/strateny-svet-2


littera: https://www.littera.sk/kniha/88401


bux: https://www.bux.sk/knihy/386900-strateny-svet.html


knihy sova: http://www.knihysova.sk/kniha/230630/strateny-svet


hrebendove knihy: https://hrebenda.sk/predaj/290607/strateny-svet-snowmouse/


Obrázok: https://www.mladeleta.sk/strateny-svet


Informácie o knihe:

Autor: sir Arthur Conan Doyle

Titul: Stratený svet


séria: Profesor Challenger: https://www.martinus.sk/seria/profesor-challenger (ide o prvý diel)


Počet strán: 192


Vydavateľ: Mladé letá: https://www.mladeleta.sk/


Rok vydania: 2020


ISBN: 978-80-10-02912-9

PS: Keď už cesta do praveku:

Starý legendárny film z roku 1955: https://www.csfd.sk/film/10103-cesta-do-praveku/prehlad/

dokument o Ceste do pravěku: https://www.youtube.com/watch?v=VsDKpy_H5mc

audiokniha Cesta do pravěku (číta Oldřich Kaiser): https://www.zbozi.cz/vyrobek/cesta-do-praveku-karel-zeman-cte-oldrich-kaiser-cdmp3/

múzeum Karla Zemana: https://muzeumkarlazemana.cz/cesta-do-praveku/


Skryť Zatvoriť reklamu