Tam hore na kopci

Písmo: A- | A+

Cvrčky, hviezdy a tam hore kopec so svojím tajomstvom. Sedím na tráve, počúvam cvrlikavé zvuky, myslím na kopec. Pretože tam hore na kopci je iný svet.

Existujú športy, ktoré nás vyzlečú. Ak v nich podvádzame, zničíme sami seba. Myslím, že by sme mali byť sami k sebe fair-play a chodenie po kopcoch je toho jasným dôkazom. Tam hore na kopci fúka úplne iný vietor, ktorý si pamätá prepotené tričká, objavenú studničku alebo hanblivú srnku.

Keď sa ide na kopec...

Keď vyjdem hore na kopec, sprevádza ma všeličo. Mokré tričká, otravný hmyz a voda v ruksaku ubúda. Bojím sa malých, ale aj veľkých zvierat. A predsa je niečo vo mne, čo mi to nedá a vytiahne ma hore na kopec. Tam, kde je úplne iný svet.

Keď vyjdem na kopec a pozerám sa po okolí, na všetko zabudnem. Zrazu mi nevadí, že mám strach z výšok. Stojím na kopci so spoteným tričkom, vietor duje a úplne ignorujem, že na spotený chrbát mi fúka studený vzduch. Zleziem dole a na kopec mi ostane spomienka, ktorá mi vyčarí úsmev. Vždy, keď idem okolo kopca, spomeniem si na výstup a usmejem sa na horu. 

Pamätám si, ako sme kráčali hore na Kremenec. Vyšli sme z Novej Sedlice hore okolo Medovej baby, prišli na Riabu skalu a potom šli po hrebeni. Hovoríme si, že modrá turistická značka, už sme vyhrali. Ale ona to nebola naša modrá, ale poľská turistická značka, pretože sme kráčali po granici panstwa. 

Raz hore, raz dole. Neznášali sme po hrebeni ísť dole, lebo prišiel kopec hore. Unavení po sme si museli na chvíľu oddýchnuť. A to je ten moment, keď som si vymenil tričko, pozrel sa do diali a kamarát vytiahol z vrecka cukríky. V takej chvíli je aj dôležité, s kým ste. 


Parťák na cestu…


Je dôležité s kým kráčame hore na kopec. Hore kráčame s niekým, s kým sme celý čas. Môže sa stať, že ideme na turistiku s nevyrovnaným indivíduom. Takým, kto závidí, že vás skoro vyhodili zo školy, ale neustále vás musí predbehnúť. Napríklad, že ide 10 minút pred vami, čaká vás a prehodí sprostú poznámku. Inak, len tak medzi nami, človek, čo sa s vami chce takto predbiehať, vám bude dokazovať aj to, že vie uvariť párky, spraviť pomazánku alebo si kúpiť v obchode ocot. (Áno, na také činy skutočne treba IQ Richarda Feynmana alebo Stephena Hawkinga.)

V lese sa však oveľa lepšie dýcha s niekým, s kým sa viem rozprávať o platonických láskach alebo o niečom, čo mi nevyšlo a snažil som sa. Ide o ľudí, ktorí vytiahnu z ruksaku vodu, keď nám už došla. Niekto mi hovoril, že pri turistike, behaní človek nájde veľkých kamarátov. Na tých slovách niečo je. 

Práve tam hore na kopci vidíme na sebe, ako reagujeme na únavu, na nedostatok vody, na to, že sme hladní a nemáme pri sebe nič. Takisto, keď príde na nás kríza a potrebujeme byť chvíľu sami so sebou. Ale aj na to, keď jeden z nás vytiahne čokoládu, ktorá sa už roztápa, ale na kopci nám vôbec nevadí.

Aké je to po turistike? 

Sedieť na pive a pozerať sa na kopec, kde sme boli. Aký je obrovský. Každý kopec, na ktorý sme vyšli, je obrovský. Je to ako, keď sa človek zbaví nejakého komplexu alebo pochová nejakú traumu. 

Tam hore na kopci je úplne iný svet. Svet, kde sa chodí oddychovať, objímať s dievčatami alebo len vypotiť to všetko zlé, čo sa v nás nahromadilo. Keď sa vrátim z turistiky, bolia ma nohy, mám prepotené už ani neviem ktoré tričko, ale moje oči sa smejú. Vždy, keď idem okolo kopca, je medzi nami úsmev, ktorému rozumieme len my.


Pár odkazov:

PS: o športoch, ktoré nás vyzlečú: https://www.olympic.sk/clanok/triatlon-vas-uplne-vyzlecie-ctime-si-fair-play-jeden-druheho-vravi-olympionik-varga   

Ako je to so značením turistických chodníkov: 

https://startovaciaciara.sk/episode/26-eva-skutova-znacenie-turistickych-chodnikov/ 

na cestu: https://www.martinus.sk/seria/turisticka-mapa 

Cesta hrdinov SNP: https://www.martinus.sk/?uItem=433469&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner 

Magazín písaný s batoho na pleciach: https://www.martinus.sk/?uItem=1015575&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner 

asi najkrajšia kniha o turistike: (je síce vypredaná, ale mne ju pred rokom a pol poslali) https://www.slovart.sk/knihy-v-slovencine-a-cestine/beletria/expedicie-1973-1982.html?page_id=11478 

nórsky antiturista: https://www.martinus.sk/?uItem=712231&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner 


Skryť Zatvoriť reklamu