Všetko o mojom otcovi

Počas listovania knihy som ho mal radšej a radšej. Prečítal som si knihu „Všetko o mojom otcovi“ od Hany Lasicovej.

Všetko o mojom otcovi
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Od detstva mám bujnú fantáziu a milujem predstavovať si absurdné situácie. V detstve som si veľmi rád predstavoval kadejaké voloviny, z ktorých som sa začal smiať.  (Vlastne, nielen v detstve.) Potom som sa zoznámil s dvojicou, ktorá sa rada prechádzala okolo Dunaja a vymýšľala absurdné veci. Áno, humor Lasicu a Satinského milujem a potrebujem ho.

V tom čase som ešte nerozumel mnohému. Napríklad, keď Július Satinský hral v rozprávke O dvanástich mesiačikoch, použil otázku. „Kto k nám pricestoval Bajkalsko-Amurskou magistrálou? Veď je to Maruška!“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časom som vyrástol a podobnému humoru som rozumel, pretože som dával pozor na hodinách dejepisu. Dokonca mi prišlo smiešne aj to, že v Milan Lasica a Július Satinský vydávali časopis, kde bola športová rubrika s hlavnými disciplínami „Hod kosákom a kladivom.“ Škoda, že ho museli zničiť.

Na divadelno-herecko-literárnej dvojici milujem čítanie ich kníh. Pri divadle alebo filme vidím ich grimasy, ale pri knihe si to všetko predstavujem. Keď som čítal nejakú knihu (alebo ich divadelnú hru), začítal som sa, text gradoval a potom som zavrel knihu so záchvatom smiechu úplne nekontrolovane. Netajím sa, že som si spôsob rozprávania tak trochu od nich ukradol alebo lepšie povedané požičal.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha Všetko o mojom otcovi mi presne toto všetko pripomenulo. Počas čítania som natrafil na podobné záchvaty smiechu. Napríklad o tom, prečo ľudia smrdia. „Lebo sa neumývajú a necítia, že smrdia.“ (Lasicová, 2022, s. 176)

Rozhovor otca a dcéry mi priblížil Milana Lasicu ako veľmi inteligentného človeka s láskavým humorom. Dielo je rozdelené na 21 kapitol a každá je venovaná inej časti rozhovoru. Našiel som mnoho informácií o jeho detstve, vzťahu k divadlu, o jeho vzťahu k ženám a mnoho ďalšieho.

Kniha začína rozhovorom o rodine. „Veď rozhovor dcéry s otcom sa, celkom prirodzene, musí začať na samom začiatku. Pri rodine.“ (Lasicová, 2022, s. 15)

SkryťVypnúť reklamu

Ide o milý rozhovor, kde sa zhovárajú o rodine. Bavia sa o rodičoch Milana Lasicu, ale aj to, ako mladý Milan býval v bratislavskom Manderláku. Netreba zabudnúť ani na pôvod umelca, teda  obec Pliešovce. Veľmi sa mi páčili príbehy o jeho starej mame. „Raz sme spolu sedeli v kuchyni a prišil akýsi sedliak za notárom Paľkom. Notársky úrad bol na poschodí, ale najprv sa muselo prejsť cez tú kuchyňu. Tam sa ľudia vždy zastavili, nechali tam vajíčko, maslo, ako u Gogoľa. Keď ten sedliak odišiel hore, stará mam povedala: „Smrdel štiakom.““ (Lasicová, 2022, s. 35)

Samozrejme, dosť rozsiahlo sa venovali aj životu po roku 1948. Milan mal v tom čase 8 rokov a preto pubertu prežil v 50. rokoch. „Pamätám sa, že v päťdesiatom šiestom, keď bola v Budapešti revolúcia proti komunistom, sedeli sme v Manderláku v kuchyni aj so známymi, počúvali rádio a dúfali, že to príde aj k nám.“ (Lasicová, 2022, s. 89)

SkryťVypnúť reklamu

Prirodzene, kapitoly sa dotýkajú aj umelcových lások, ale ako sa zoznámil s Magdou Vašáryovou, to vám pochopiteľne neprezradím. Prezradím niečo z kapitoly Obkľúčený ženami. „V ženskom svete som sa cítil vždy spokojný, hoci akýsi mužský princíp mi možno chýbal.“ (Lasicová, 2022, s. 159)

 

Prečítal som si aj niektoré zaujímavé názory Milana Lasicu na divadlo. Dokonca aj odfotené poškrtané texty, ktoré napísali s Julom. Napríklad, že Satinský sa nenarodil v nemocnici (preškrtnuté a opravené na „ako normálny človek.“ )

Milanovi Lasicovi sa hralo najelpšie v Divadle na korze. Na otázku, kde sa mu hralo najlepšie, odpovedal toto: „V Divadle na korze. A vo všetkých pivniciach a podzemných priestoroch, kde bolo mimoriadne spontánne a nekonvenčné publiku. Naposledy to bolo v jednom nočnom podniku vo Vancouveri v roku 2001.“ (Lasicová, 2022, 209)

Kniha rozhovorov otca a dcéry (ide o druhé vydanie, pozn.) mi ukázala, prečo mi je Milan Lasica blízky. Pretože autentickosť, spontánnosť, ľudský humor.

PS: Keď býval Milan Lasica u Satinských, starý pán Satinský sa o nich staral. Oni s Julom ako mladí umelci chodievali domov neskoro večer alebo skoro ráno a tam už bolo teplo. Na stole ich čakali raňajky. (A občas aj zaujímavý odkaz, keď to nejaký umelec prehnal.)

Ak ste milovníci humoristickej dvojice, rozhodne si knihou prelistujte.

Knihu kúpite:

 

Martinus: https://www.martinus.sk/?uItem=1379349&z=81XMBP&utm_source=z%3D81XMBP&utm_medium=url&utm_campaign=partner

Literama: https://www.literama.sk/sk/knihy/430657/vsetko-o-mojom-otcovi

Artforum: https://www.artforum.sk/katalog/166679/vsetko-o-mojom-otcovi-rozsirene-druhe-vydanie

Bux: https://www.bux.sk/knihy/635545-vsetko-o-mojom-otcovi.html

Najlacnejšie knihy: https://www.najlacnejsie-knihy.sk/kniha/vsetko-o-mojom-otcovi_38646366.html

Preškoly: https://www.preskoly.sk/p/629593-vsetko-o-mojom-otcovi/

 

Informácie o knihe:

Autor: Hana Lasicová

Názov: Všetko o mojom otcovi

Vydavateľstvo: Ikar

Rok vydania: 2022

ISBN: 978-80-551-8226-1

Počet strán: 256

 

Bibliografický odkaz: Lasisová, H. Všetko o mojom otcovi. Bratislava : Ikar, 2022, 256 s., ISBN 978-80-551-8226-1

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  611
  •  | 
  • Páči sa:  83x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blog

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu