Siegfried nemal otca. Sigmund bol mŕtvy a tak sa o jeho výchovu postaral trpaslík. Tým trpaslíkom nebol nik iný ako Regin. Regin videl v chrabrom Siegfriedovi hlavne pomstu. Vedel, že syn Sigmunda je jediný kto môže zahubiť draka. Preto si vymyslel dojemný príbeh o tom ako zlý drak Fanfir ukradol jeho rodinný poklad.
Sigurd vzal otcov meč a prisahal, že draka zabije. Pobral sa teda hľadať „lóžu Fanfirovu". Je zvykom v severských a starogermánskych legendách, že hrdinovia si na svoj boj počkajú. Preto aj Siegfried, keď našiel Gnitahaid, rozhodol sa, že si odpočinie pri rieke. A tak nechajme chvíľku Sigurda odpočívať a pozrime sa na najkrajšiu valkýru.
Najkrajšia valkýra sa volala Brunhilda. Bola nádherná, ale veľmi smutná. Prečo tomu tak bolo? Stalo sa to ešte veľmi dávno. Valkýry sprevádzali Ódina v boji spolu s dvoma strašnými vlkmi. Žiaden ľudský tvor ich nesmel vidieť. Povrávalo sa, že ak nejaký človek (obvykle chlap) uvidí valkýru, zomrie. Stávali sa symbolom smrti. Prečo to všetko píšem? Pretože aj Brunhilda bola valkýra a tá s týmto príbehom súvisí.
Jedného dňa sa na nich veľký Ódin nahneval. Valkýry nielenže boli nádherné, ale vedeli aj lietať. Ich krídla boli zhotovené z labutích perí. Po boji sa zväčša šli okúpať, aby zo seba zmyli tú ohyzdnosť boja. Odišli teda k priezračnej rieke (alebo vodopádu) a tam sa kúpali. Pred kúpeľom si odložili svoje krídla, aby mohli lepšie plávať. Bol to nápad Brunhildy.
Ich krídla vzal pod svoju moc jeden kráľ, ktorý bol nepriateľ Ódina. Bol neobľúbený v severskom svete, neostalo po ňom ani meno. Kráľ nemal charakter, jeho ľud sa o ňom vyjadroval takto: lump, špinavec, mizerák, ohavec, hnusoba. Ak by sa kráľ nachádzal na našom území, určite by dostal prezývku mangalica, lebo presne tak vyzeral.
Riekol valkýram, že im vráti krídla, ak mu pomôžu zahubiť mocného Ódina. Valkýry sa stali jeho otrokyňami a museli ho poslúchnuť. Kráľ však netušil, že Ódin nie je len veľký bojovník, ale predovšetkým mudrc. Vystrúhal pascu a chytil ako kráľa, tak aj mocné krásne ženy. Veľmi sa na nich nahneval a rozhodol sa pomstiť. „Za všetko mohla Brunhilda, tak ona bude trpieť." Povedal a bodol Brunhildu svojim kúzelným mečom. Nezabil ju, ale vytvoril okolo nej obrovský ohnivý kruh, z ktorého niet úniku. Umiestnil ju na vysokú horu, kde sa k nej nemôže nikto dostať. Tá vysoká hora sa nachádzala pri dračej jaskyni, v ktorej žil Fanfir.
Vráťme sa k Sigurdovi. Siegfried teda odpočíval pri rieke a naberal nové sily. Zobudil sa a všimol si ako drak pije. Rýchlo k nemu pribehol a pozhováral sa s ním. Napokon ho prebodol mečom.
Regin chytro prišiel do jaskyne, kde videl Sigurda i Fanfira. Ihneď obvinil Siegfrida z vraždy brata. Trpaslík sa pozrel na Siegfrieda a povedal mu. „Medzi nami bude mier iba vtedy, keď mi upečieš dračie srdce vytrhnuté z tela." Regin si ľahol, napil sa dračej krvi a zaspal. Vedel, že ak sa napije dračej krvi, porozumie vtákom.
Siegfried opekal dračie srdce pokým Regin spal. Skúsil prstom, či je srdce mäkké, ale popálil si ruku. Strčil si ju do úst, nevedel však, že je na nej dračia krv. Hneď porozumel sýkorkám, ktoré sedeli pri rieke. Pozrel sa na mŕtveho Fanfira i na Regina a rozhodol sa, že Regina zabije. Zabil teda posledného z rodu „červeného zlata". Pobral sa k pokladu a vzal si ho, nanešťastie aj s prekliatym prsteňom.
Ešte predtým ako si ho vzal, vykúpal sa v dračej krvi. Dračia krv prepožičiavala nesmrteľnosť. Ale nesmrteľnosť je zničiteľná. Spomeňme si napríklad na Achila. Siegfried mal jedno miesto na tele, kam dračia krv neprenikla. Bolo to na ľavej lopatke, zakrylo ju lipový list.
Hneď ako si zobral poklad, prišli k nemu sýkorky a viedli ho k osudnej hore. K hore, kde nikto nevstúpil, lebo tam horel večný oheň. Bola tam uväznená Brunhilda a Siegfried sa stal jej osudom. Bol okúzlený jej krásou, v živote nevidel krajšiu ženu ako ju. Preskočil veľký oheň a pobozkal ju. Brunhilda zacítila lásku, bola po mnohých rokoch opäť šťastná. Oheň pomaličky doháral, láska ho zničila a tak sa ich šťastie začalo napĺňať.
Prsteň sa pri ich šťastí začal pomaličky zobúdzať a dosiahol svoje. Oboch rozdelil, Siegfried bol zabitý presne na tom mieste, kde mu počas kúpeľa pristál lipový list. Ktovie kde skončil Andvariho prsteň a kto ho teraz nosí.
PS: Existuje mnoho verzií príbehu, ja som si vybral iba jednu.
Zoznam bibliografických odkazov:
KOUTSKÝ, K. 2005. Draci středověkého světa. Praha : Mladá fronta, 2005. 248 s. ISBN 80-204-1226-3.
Trpaslíci. Dostupné online: <http://www.mfantasy.cz/showpage.php?name=trp1> [cit. 2009-09-01]
Mýty a legendy: Vikingové. Dostupné online: < http://tkmyth.sweb.cz/texty/bukolin.htm> [cit. 2009-09-01]
Vikingovia. Dostupné online: <http://www.mordaith.org/php/kultury.php?viking> [cit. 2009-09-01]