Dvaja škótski záložníci

Škóti majú výrazný vplyv na britský futbal. Ich tvrdosť, železné tréningy a pracovitosť priniesli nejeden úspech. Ponorme sa na chvíľku do roku 1942 a pozrime si dvoch záložníkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Briti majú najkrajšie štadióny na svete. Nie je to len preto, lebo sú veľké a plné, ale je v tom niečo viac. Každý z tých štadiónov tvorí obrovský príbeh. Príbeh hráčov, ktorí tam hrali.

Škótsky Hampden park je plný príbehov od chlapcov, ktorí si ešte pamätajú vek uhliarstva. Čierne ruky od uhlia, okopané nohy, obité ruky a padanie na tvrdé ihrisko. Keď škótsky futbalista spadne na zem, bolí ho celé telo. Je to tvrdý pád. Takto chutí Hampden park.

V Londýne je neuveriteľné množstvo futbalových ihrísk. Aký je príbeh Wembley stadium? Hrá sa tam finále FA Cupu a pre anglickú futbalovú reprezentáciuje to futbalový chrám. Wembley stadium píše príbehy chlapcov, ktorí si kopali loptu po vonku a zrazu sa na nich pozeral celý svet. To sú príbehy Bobbyho Moora, oboch Charltnovcov, Tonyho Adamsa, ba aj toho mladého, čo ako malý kopal po žihľave a nakopol hrdzavú, záhradnú vidlicu. (Našťastie ho zachránil Stevie Heighway.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1942 po celom svete zúrila vojna. Nemci sa už videli v Moskve, ba aj v Leningrade. Reinhard Heydrich hrdo rozprával vo Wannsee a netušil, čo ho o pár mesiacov v Prahe čaká. Čo sa týka futbaloévho sveta, v auguste sa uskutočnil tzv. Zápas smrti na Ukrajine. Na britských ostrovoch sa tiež hrali futbalové zápasy.

Stretli sa medzi sebou hráči Anglicka a Škótska. Hralo sa v Hampden parku ako aj vo Wembley. Za škótsku reprezentáciu hrali dvaja záložníci. Povráva sa, že záloha je akési rameno mužstva. Obaja sa stali ramenami dvoch najlepších klubov v Anglicku. Matt Busby a Bill Shankly.

Ako by sa dali charakterizovať jednou vetou? Matta Busbyho charakterizujú ako "milovaný Liverpoolom a legendou Manchestru United." Billa Shanklyho neviem ako charakterizovať jednou vetou. Shankly bol akousi hnacou silou futbalu. Narodil sa pre Liveprool.

SkryťVypnúť reklamu

Matt Busby sa narodil do baníckej rodiny v roku 1909. Jeho hornícky pôvod symbolizoval slovo tvrdosť. Matka ho chcela poslať do Ameriky, ale jeho cesty skrížil Manchester. "Modrí" ho získali a hral za nich futbal. Hoci po nejakom čase laboroval so zápalom pľúc, vrátil sa do tímu a stal sa tak pevným základom tímu Manchestru City. Prišiel marec 1936 a Matt Busby sa sťahoval k rieke Mersey. The Reds zaplatili Manchestru City 8000 libier a začal hrať v meste, kde tak šialene fúka vietor. V tom čase ešte Liverpool nebol slávny kvôli Beatles, ale futbal už mal svoju históriu. (Vďaka Johnovi Houldingovi). Matt Busby bol jeden so slávnych kapitánov The Reds. Kariéru mu ukončila 2.sv.vojna.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhej svetovej vojne už nehral futbal, ale stal sa manažérom. Prečo teda nešiel trénovať Liverpool? Tu sa historky rozchádzajú. Niektoré jazyky tvrdia, že sám odmietol trénovať, iné, že Liveprool ho vyhodil. Balil kufre a zapísal sa Červeným diablom. Na Old Traford prišiel v najlepšiu možnú dobu. Mužstvo bolo po druhej svetovej vojne zničené a Matt Busby to zobral do svojich rúk. Najprv pomohol so stavbou štadióna a potom spoločne s Jimmym Murphym vytvorili klub mladých chlapcov. Boli to deti. Deti, ktoré dodnes celý futbalový svet pozná pod menom "Busbyho deti."

To bol jeden záložník. Vybudoval Manchester United k jednym z najsilnejším klubom Európy. Čo ten druhý?

SkryťVypnúť reklamu

Bill Shankly bol mladší, ale oveľa tvrdší. Narodil sa v roku 1913 v mestečku Glenbuck v rodine krajčíra. Mal iný štýl futbalu ako Busby, ale jedno mali spoločné: pracovitosť. Bill Shankly hral futbal za Carlisle United, ale hlavne Preston, kde má aj svoju tribúnu. Futbalovú kariéru skončil v roku 1949 a potom prišla kariéra trénera. (Alebo manažéra.)

Trénoval Carlisle United, Gimsby Town a Huddersfield. Keď niekedy pôjdete na Old Trafford, uvidíte tam sochu troch útočníkov. George Best, Bobby Charlton a Denis Law. Posledného menovaného objavil práve Bill Shankly. V Huddersfielde sa jeho trénerská kariéra skončila.

V roku 1959 však s trénovaním neskončil. Prišli k nemu neznámi chlapi a spýtali sa ho. "Chcete trénovať najúspešnejší klub v krajine?" On na nich hneď ironicky vyskočil. "Matt Busby dáva výpoveď?"

A tak sa v decembri v roku 1959 sťahoval k rieke Mersey. Možno ani on sám netušil, čo sa v Liverpoole odohrá a za akú ikonu si ho budú vážiť fanúšikovia po celom svete dodnes. (Vrátane mňa.)

On vytvoril úplne inú históriu a podarilo sa mu zaviesť niečo, čo máloktorému trénerovi na svete. Založil v klube dynastiu, ktorá trvala do časov Stevena Gerrarda. Bill Shankly vyhral trofeje a ukázal hráčom, prečo majú tak milovať červený dres. Bol to on, kto vštiepil myšlienku dotýkať sa "This is Anfield" pred každým zápasom. Milión ľudí po celom svete sa pri tom cíti ako pri Svätom grále.

Bol veľmi tvrdý, prísny, čo charakterizovalo jeho škótsku povahu. Stal sa právom osobnosťou a legendou klubu a Anfield má aj jeho bránu. Sú tam dve brány po slávnych tréneroch: Shankly Gate a Paisley Gate.

Bill Shankly mal vynikajúcich spolupracovníkov, ktorí neskôr šírili jeho odkaz. Založili spoločne "The boot room", kde fajčili cigary a popíjali whisky. V miestnosti plnej kopačiek rozoberali taktiku, uplatňovali futbalovú filozofiu a pripravovali sa na zápas. V "kopačkárni" sa stretával aj so svojimi kolegami a priateľmi. Vytvorili futbalovú rodinu.

Keď Shankly z Liverpoolu odišiel, jeho filozofiu prijal Bob Paisley a po ňom Joe Fagan.Vo futbalovej dynastii pokračoval ďalší Škót, Kenny Dalglish. Ten sa stal veľkým vzorom a oporou mladého Stevena Gerrarda. Je to práve Gerrard, ktorý bol akýsi "pravnuk" Shanklyho dynastie, pretože uplatňoval svoju futbalovú filozofiu v Liverpoole.

Je rok 2018 a v Liverpoole už nehrá Steven Gerrard. Stále však vidíme v klube futbalové črty od čias Billa Shanklyho. Ktovie, čo si hovoril v roku 1942, keď stál v škótskej reprezentácii a bol jedným z ramien národného mužstva.

Bill Shankly a Matt Busby. V roku 1942 stáli v jednom národnom mužstve. Neskôr sa stali obrovskými oporami najlepších anglických klubov. Kto bol lepší? To sa nedá porovnať. Obaja mali svoje metódy, ktoré uplatňovali. Matt Busby poskladal tím z mladých chlapcov po vojne. Bill Shankly úplne premenil Liverpool na jeden z najelšpích klubov na svete. Obaja sú otcovia futbalových dynastií.

Odkazy:

Hampden park: http://www.stadiumguide.com/hampdenpark/

Wembley stadium: http://www.wembleystadium.com/

Matt Busby ako kapitán Liverpoolu: https://www.lfchistory.net/Players/Player/Profile/557

Film o Busbyho deťoch: https://www.csfd.cz/film/299275-united/prehled/

Shanklyho kariéra v Prestone: http://www.shankly.com/Article/2397

Bill Shankly: https://www.lfchistory.net/Managers/Manager/Profile/9

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  689
  •  | 
  • Páči sa:  313x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu