MS ve fotbale 1930–2014: Obrazový průvodce (2/3)

Raz za štyri roky sa stretnú ľudia a pozerajú na futbalový sviatok. Majstrovstvá sveta majú milý komiks. Pozrime sa trochu naň a takisto aj na majstrovstvá sveta. Článok som rozdelil na 3 časti. Dnes pokračujeme tou druhou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

1966 Bobby Moore a ďalší hrdinovia

Gól o ktorom sa dodnes rozpráva, či má alebo nemá platiť. Fantastické Wembley a obrovská charizma kapitána anglickej reprezentácie. Londýnski kladivári sú veľmi hrdí na svojho kapitána, ktorý ako jediný získal s Anglickom titul majstra sveta. Finále, ktoré rozhodlo gólom, o ktorom sa dodnes polemizuje. Strelili gól na 3-2. Potom Angličania pridali ďalší gól a rozhodca odpískal koniec. Áno, bola to pravda a uplakané červené dresy dojatím slzili po celom Wembley. Nikdy toľko radosti nebolo na tom štadióne ako vtedy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zlatá Niké sa stratila a po niekoľkých dňoch ju vyňuchal pes na záhrade jedného domu. Brazílsky funkcionár sa dosť arogantne obul do Anglicka. Povedal, že v Brazílii by sa nič také nestalo. Ani sám netušil, čo sa s trofejou udeje práve v Brazílii.

Kto bol ešte hviezdou Majstrovstiev sveta? Poďme do Lisabonu, pozrieť sa na jeden príbeh.

„Šiel som sa ostrihať a ako som sedel v tom kresle, dostal so tip na chlapca z Mozambiku. Vyhľadal som ho a nikto netušil, že z neho vyrastie legenda Benficy a Portugalska.“ (Béla Guttmann o Eusébiovi.) Tu ma mrzí len jedno. Béla Guttmann, tréner, čo objavil Eusébia, Benficu preklial a od 60. rokov nevyhrala žiadnu futbalovú trofej.

SkryťVypnúť reklamu

Viac: https://sk.wikipedia.org/wiki/Majstrovstv%C3%A1_sveta_vo_futbale_1966

1970 Strieborný Sandro Mazzola

Horúce Mexiko a vo finále sa stretli dve krajiny. Brazília s Pelém a Taliani s charizmatickým Sandrom Mazzolom.

Celý príbeh začína v 40. rokoch povojnového Talianska. V tom čase bola krajina dezorientovaná, mnoho mladých ľudí sa hlásilo ku komunizmu, nikto nevedel, čo robiť. V Turíne bola rivalita dvoch klubov. Juventus a turínske AC, ktorých prezývali býci. Býci boli jednym z najlepších mužstiev celej talianskej histórie. Najvýznamnejšia postava celého klubu bol kapitán Valentino Mazzola. Bohužiaľ celý futbalový tým tragicky zahynul pri leteckej katastrofe. Sandro Mazzola bol Valentinovým synom a v roku 1970 stál vo finále proti Brazílii. Taliani nevyhrali, Brazília s Pelém získala tretíkrát trofej Julesa Rimeta.

SkryťVypnúť reklamu

Tím, ktorý si vyhrá majstrovstvá sveta po tretí krát, si môže zobrať trofej Julesa Rimeta. Čo sa stalo? Trofej sa skutočne v Brazílii nestratila. Po tom ako si ju Brazília vzala, bola vystavená v Brazílskej futbalovej konfederácii v Riu de Janeiru. 19. decembra 1983 ju ukradli. Odvtedy ju nikto nevidel a je celkom pravdepodobné, že zlodeji trofej roztavili. Smutný príbeh trofeje, ktorá mala toľko príbehov, emócií, šťastia a sĺz.

Viac: https://sk.wikipedia.org/wiki/Majstrovstv%C3%A1_sveta_vo_futbale_1970

1974 Blúdny Holanďan

Desiate majstrovstvá sveta v Nemecku prieniesli titul domácemu celku. Nemci dvíhali po 20. rokoch najcennejšiu futbalovú trofej. Aké bolo finále? Stretli sa tam dvaja slávni kapitáni. Cisár Franz Beckenbauer a holandský kúzelník Johan Cruyff.

SkryťVypnúť reklamu

Mojim tajným snom je prechádzať sa po Amsterdame a zájsť do starej židovskej štvrti mesta. Chcem vidieť arénu Johana Cruyffa. Po kom inom ale pomenovať štadión ak nie po ňom? A to ešte nehovorím o Barcelone.

Katalánska Barcelona má mnohé osobnosti histórie, ktoré by človek mohol študovať. Zavrieť sa niekam k čaju s knihou a listovať si to všetko. Johan Cryuff, futbalová legenda Barcelony. Vo svete je strašne veľa hráčov, čo hrajú dopredu. Cryuff mal všetko, rýchlosť, techniku, prihrávky a strely. Naviac priniesol do sveta futbalu niečo významné. Odkiaľ vznikla Cryuffova otočka? Sám povedal, že futbal sa rodí v hlave a nohy tomu len dopomáhajú.

Viac: https://sk.wikipedia.org/wiki/Majstrovstv%C3%A1_sveta_vo_futbale_1974

1978 Holandsko opäť strieborné

Prvé majstrovstá sveta, ktoré sa konali v Argentine. Domáci vyhrali opäť nad Holandskom aj bez 17 ročného Maradonu. Tréner 17 ročného mladíka nenapísal na súpisku a rodiaca hviezda zúrila. Zaujímavosťou tohto šampionátu je brankár Ramón Quiroga, ktorý reprezentoval Peru. Argentína hrala proti Peru a gólmon Ramón chytal vo svojom rodnom meste. Ramón Quiroga sa narodil v argentínskom meste Rossario. On sa tam nielenže narodil, ale začal aj svoju kariéru.

Viac: https://sk.wikipedia.org/wiki/Majstrovstv%C3%A1_sveta_vo_futbale_1978

1982 Život sa začína v 40. rokoch

Taliani sa konečne dočkali po toľkých rokoch. Vo finále porazili SRN 3-1. Vo finále proti sebe stáli brankár Schummacher a nezabudnuteľný Dio Zoff. Taliansky brankár mal v čase futbalového turnaja 40 rokov a ukázal, že chytá v najlepšej forme.

Útok Talianska s Marcom Tardelim a Paolom Rossim bol vtedy úžasný.

Viac: https://sk.wikipedia.org/wiki/Majstrovstv%C3%A1_sveta_vo_futbale_1982

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  689
  •  | 
  • Páči sa:  313x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu