"Najlepšieho brankára sveta ste posadili na striedačku" (Herb Brooks)

„Keď sa pozriete na svoj dres, dôležitejšie je to, čo máte napísané vpredu. Až potom sa dívajte aké meno je vzadu.“ (Herb Brooks)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Každá olympiáda má svojich hrdinov, ktorí ukazujú, že zázraky skutočne existujú. (Napríklad v roku 1924 britskí bežci, v roku 1952 československý maratónsky bežec, v roku 1956 maďarskí vodnopólisti, ktorí vedeli, že hrajú spolu naposledy a nikdy už neuvidia rodnú krajinu.) V roku 1980 sa odohral zázrak. Zopár mladých amerických študentov zavoňal hokejový puk. Nikto im neveril.

Sovietsky zväz na ľade nemal konkurenciu. Ako sa postaví skupina mladých študentov proti Tretiakovi v bráne? O obrane ani nehovoriac. No a útočné trio CSKA Moskva? Michailov, Petrov, Charlamov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celý svet však netušil, že americký hokejový tím predstavil svojho nového trénera. Málokto ho poznal. Koniec koncov, nebol to hrdina z NHL. Nebol to Howie Morenz, Georges Vezina, Maurice Richard, Ted Lindsay, Gordie Howe, Tony Esposito, Bobby Hull, Stan Mikita, Bobby Orr, či v tom čase mladá hviezda Edmontu Oilers. Bol to len Herb Brooks

Herb Brooks bol hráčom Minnesoty v 50. rokoch. Vtedy samozrejme Minnesota v NHL nebola. Bola to doba Original Six: (Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafes, Boston Bruins, Chicago Black Hawks, Detroit Red Wings a New York Rangers. )

Herb hrával aj za americké národné mužstvo. V roku 1962 získal s Američanmi bronzovú medailu na svetovom šampionáte. Po skončení aktívnej kariéry sa Herb zamestnal ako tréner Minesoty, ale najmä ako tréner olympijského hokejového mužstva. „Niekto tým rusom musí nakopať ….“ pomyslel si, keď prišiel do národného mužstva.

SkryťVypnúť reklamu

Bol to rok 1980 a Herb Brooks prišiel k výboru s tým, že chce vyhrať olympiádu. V tom čase ešte neexistovali profesionálni športovci (za oceánom) a tak Herb musel poskladať mužstvo zložené zo študentov.

Ako to chodí, univerzitné ligy boli tvrdé a najprv si chalani porozbíjali hlavy na reprezentačných zrazoch, pokiaľ im došlo, že majú hrať spolu. Craig Patrick bol asistentom trénera Herba Brooksa. Neraz za ním chodieval s tým, že „Herb, ale veď oni nie sú najlepší.“ Herb ho schladil slovami. „Ja nehľadám tých najlepších, ale tých správnych.“

Keď Herb Brooks prišiel k výboru so súpiskou, vysmiali ho. „Mike Eruzione? Ten na národný tím proste nemá!“ Schválne si zapamätajte toto meno. (Asi tušíte, čo bude následovať. Pokiaľ teda veríte na zázraky a rozprávky.)

SkryťVypnúť reklamu

Mužstvo začalo trénovať a hráči netušili, čo ich čaká. Ako poraziť Sovietsky Zväz? „Musíme ich prekorčuľovať!“ povedal si Herb Brooks. No ale prekorčuľujete hráčov, ktorých škola začala metódami Tarasovova a v tom čase im Tichonov nedovolil vídať sa s rodinami?

Brooks tlačil na svojich hráčov, dával im náročné tréningy. Neustále korčuľovali, chcel z nich vytvoriť tých, ktorí jednoducho neodídu.

Olympiáda začala a Američanov čakala ťažká skúška. Najprv zápas so Švédskom, ale hneď na to proti nim hralo Československo. Nikto neveril, čo sa stalo. Americkí študenti porazili druhý najlepší tím na svete 7-3. Ďašie zápasy vyhrali takisto, Nórov porazili 5-1 a nad Západným Nemeckom Američania vyhrali 4-2. Prišla finálová skupina.

SkryťVypnúť reklamu

22. februára 1980 prišiel ten deň. Američania so svojim univerzitným tímom nastúpili proti zbornej nabitej hviezdami. Hviezdami, ktorých sa celý svet bál.

V prvej tretine Sovieti vyhrávali gólom Krutova. Schneider vyrovnal, ale radosť netrvala dlho. Makarov zvýšil na 1-2. Američania však bojovali a v poslednej sekunde prvej tretiny vyrovnali gólom Johnosona. 19:59 2:2. Pre Tichonova to bola jasná voľba. Urobil snáď najväčšiu chybu vo svojom trénerskom živote. (Neskôr to aj sám priznal.) Vladislav Tretiak dohral, nahradil ho Myškin.

Pred druhou tretinou svojich „študentov“ povzbudil Herb Brooks. „Chlapci, najlepšieho brankára sveta ste posadili na striedačku.“ V druhej tretine Maltsev zvýšil na 2-3 a nikto neveril, že to bude posledný krát, čo Sovieti budú vyhrávať.

Niežeby Američania hrali lepší hokej, ale mali v bráne Jima Craiga. Pre neho to bol životný zápas. Slávnu ruskú trojku privádal do šialenstva. V tretej tretine doslova zachránil mužstvo, pretože nedostal žiaden gól.

48:39 a Johnson svojim druhým gólom vyrovnal. Tichonov zúril a pre zbornú to znamenalo niečo neuveriteľné. V tretej tretine nezvykli hrať tak, že niekto vyrovná. To ešte nehovoriac o tom, keď hokejový čas ukázal čas 50:00.

Spomínate si na meno, ktoré ste si mali zapamätať? Mike Eruzione, ktorý na národný tím údajne nemal, strelil gól na 4:3! Mladí študenti vyhrávajú proti najlepšiemu tímu na svete a majú 10 minút do konca. Zborná sa snažila, ale Jim Craig urobil nemožné. Sovieti na niečo také neboli zvyknutí. Nie a nie streliť gól.

Al Michaels, keď zápas komentoval, neskrýval nadšenie. Odtiaľ vznikla tá často opakovaná fráza: Do you belive in miracles? Keď v roku 1981 a potom v roku 2004 natáčali film o Hokejovom zázraku, Al Michaels to chcel predabovať. Poslednú minútu to nedokázal a dali autentické, pôvodné zábery. Američania vyhrali nad Sovietskym zväzom.

Američanov na olympiáde v Lake Placid čakalo ešte mužstvo Fínska. Zdolali ich 4-2 a tak vyhrali finálovú skupinu. Získalo hokejové zlato z olympiády.

Zápas so Sovietskym zväzom vošiel do dejín ako Hokejový zázrak alebo Zázrak na ľade. V roku 1981 Američania natočili film Zázrak na ľade (Jima Craiga hrá Steve Guttenberg). Ohľadom tohto zápasu vznikol ešte jeden film v roku 2004: Hokejový zázrak.

PS: Herb Brooks získal v roku 2002 na olymiáde v Salt Lake City s mužstvom USA strieborné medaily.

Odkazy:

Lake Placid: https://en.wikipedia.org/wiki/1980_Winter_Olympics

Hokej na olympiáde v roku 1980: https://en.wikipedia.org/wiki/Ice_hockey_at_the_1980_Winter_Olympics

Film z roku 2004: https://www.csfd.cz/film/118334-hokejovy-zazrak/prehled/

Suveníry z olympiády v roku 1980: http://shop.olympic.org/en/product/olympiads/list/id/614/category/en-chf-lake-placid-1980

Celý zápas online: https://www.youtube.com/watch?v=SR56GJ05IMs

Veríte na zázraky?: https://www.youtube.com/watch?v=qYscemhnf88

Obrázok: https://www.worthpoint.com/worthopedia/1980-lake-placid-olympics-souvenir-1922854800

Martin Šuraba

Martin Šuraba

Bloger 
  • Počet článkov:  686
  •  | 
  • Páči sa:  303x

Prebíjaný fiškál ;) Zoznam autorových rubrík:  Malý princČeskí herciSúkromnéNezaradenéknižný svetturistický blogDievčatko so zápalkamibehanie

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu