Sociálny štát: fakt alebo fikcia?

Pred tromi rokmi, keď sa "zvolebnievalo", tak predstavitelia najsilnejšej vládnej strany (hlavne jej predseda) sa nechávali počuť, že ak voľby vyhrajú budú budovať (toto slovo nemám veľmi rád , lebo sa mi spája s jednou nie veľmi šťastnou dobou, keď sa budovalo všetko len nie to čo sa malo) sociálny štát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Táto strana, ktorá má aj dosť pochybný názov, ale budiš, však je sloboda, nech sa volá akokoľvek, je už tri roky pri moci a ja si teda dovolím ju zhodnotiť, ako teda buduje ten spomínaný sociálny štát.

Ja som bol asi vo veľkom omyle, keď som si sociálny štát predstavoval trochu inak (nebolo by na to nič prevratného, veď ľudia sa mýlia, ale ešte aj na akademickej pôde mi bolo vysvetlené čo je sociálny štát na škandinávsky spôsob).

Slovo sociálny pochádza z latinčiny od slova societas – spoločnosť. Teda niečo ako spoločenský štát, čo je teda tak trochu hlúposť, lebo ktorý štát existuje bez spoločnosti?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale teda, keď budeme brať slovo sociálny ako starostlivosť o ľudí, tak mi je skoro do plaču, lebo tá je v tom našom slovenskom sociálnom štáte biedna.

Ja som si myslel (aj si stále myslím), že keď niekto platí dane, ktorými sa platí chod štátu, tak tí ľudia čo teda tie dane platia očakávajú na revanš od štátu nejakú službu, opakujem službu! Nie finančnú hotovosť typu – vianočný príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, šrotovné a podobné choré priame platby.

Teda ak platím dane štátu alebo samospráve, čakám, že mi verejný sektor ponúkne, keď už nie kvalitnú, tak aspoň službu.

Dúfam, že sa niekedy dočkám toho,

SkryťVypnúť reklamu
  • že vlak pôjde častejšie ako raz za 5 hodín, a keď sa to konečne dovalí, tak to bude vlak a nie kopa šrotu, do ktorej keď nastúpim nemám chuť dáviť,

  • že verejná služba typu zdravotná starostlivosť bude dostupná v okresnom meste, a nieže budem musieť cestovať k špecialistovi takých 40 km,

  • že keď si nedajbože nejako ublížim a budem potrebovať urgentnú lekársku pomoc, tak do 15 minút aj sanitka príde, a keď predsa len nie, tak keď sa svojpomocne dostavím do zdravotníckeho zariadenia, ktoré mi skôr pripomína poľnú nemocnicu na misiách a nie nemocnicu v štáte EÚ, sa dočkám ochoty personálu,

  • že, keď Ústava SR garantuje bezplatné školstvo, a keď si ho už aj platím, tak nech tie peniaze idú do systému (ako zvyknú tí červení mužíci vravieť) a nie, že jeden z nich na verejnej Univerzite príde a zahlási, aby študenti poplatok nezaslali na účet Štátnej pokladnice, ale na ním vytvorený účet,

  • že slovenský vidiek bude mať aspoň spolovice takú kvalitnú infraštruktúru ako majú západoeurópske krajiny (kanalizácia, vodovod, cesty, internet...)

  • že sa nájde toľko uvedomelých Slovákov, že sa zamyslia, či je pre nich hodnotnejšia 50€ bankovka pred Vianocami, alebo kvalitnejší a spokojnejší život (áno o Vás penzistoch je reč!).

Čiže súdruhovia moji pekní, keď už tak chcete budovať ten sociálny štát, tak si prosím Vás uvedomte, že sociálny štát je o štátom poskytovaných službách a nie o Vašich lacných a populistických príspevkoch, ktorými si kupujete menej inteligentnú vrstvu populácie!

Ďakujem, ale len v tom prípade, že si to uvedomíte.

Marián Šurjanský

Marián Šurjanský

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu