Ach, tí naši odborári....

Tí naši odborári sú taká zvláštna skupinka ľudí. Skupinka ľudí, ktorí možno aj vedia, čo chcú, ale nevedia, ako to dosiahnuť a ani len netušia, aké dôsledky môžu mať ich nesprávne zvolené nástroje. Jasným príkladom je včerajšia tlačová beseda predsedu odborového zväzu Stavba Dušana Barčíka k návrhu novely Zákonníka práce. Toľko vlastných protirečení a nepresvedčivých argumentov som na jednej tlačovke už dávno nezažil a asi ani dlho nezažijem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

  Keď pán Barčík začal tlačovú besedu vyjadrením o tom, že v sektore stavebníctva sa veľmi často porušuje Zákonník práce, nadobudol som pocit, že témou tlačovej besedy nebude novelizácia Zákonníka práce, ale neefektívna činnosť inšpektorátov práce. Práve týmto orgánom totiž prislúcha odhaľovať a sankcionovať zamestnávateľov, ktorí porušuju pracovnoprávne predpisy. Šéf odborového zväzu Stavba však, na moje počudovanie, nedodržiavanie súčasného Zákonníka práce použil ako argument na jeho novelizáciu. Ak súčasné znenie Zákonníka práce niektorí zamestnávatelia v stavebníctve nedodržiavajú, načo je nám ešte prísnejší Zákonník práce? Na to, aby sme len napínali svaly a ukazovali svojim odborárskym členom, že naša činnosť odborárskych predákov má predsalen zmysel?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Ešte protirečivejšie bolo vyjadrenie predsedu odborového zväzu Stavba k návrhu na zavedenie definície závislej práce. V minulom roku bolo podľa neho z celkového počtu 155,8 tisíc pracovníkov v stavebníctve takmer o 87,6 tis. živnostníkov. "Polovica z týchto živností sú nútené živnosti," povedal. Pritom priznal, že číslo 87,6 tis. živnostníkov zahŕňa aj živnostníkov, ktorí v stavebníctve reálne nepracujú, avšak majú živnostenské oprávnenie napr. aj na činnosť maliara. Proces premeny zamestnancov na živnostníkov pritom označil Barčík nezvratný. "Očakávame, že do pracovného pomeru sa po novele Zákonníka práce vráti možno päť percent živnostníkov," uviedol Barčík.

SkryťVypnúť reklamu


Podľa Barčíka teda polovica živnostníkov v stavebníctve sú vynútené živnosti, teda živnosti, ktoré vznikli premenou z pracovného pomeru. Očakáva však, že sa do pracovného pomeru no zavedení definície závislej práce vráti späť len 5 percent živnostníkov! Ani vám to nejako nesedí? Určite každému hneď napadne otázka, čo sa stane po novele Zákonníka práce so zvyšnými 45 percentami tzv. vynútených živností. Sú len dve možnosti. Buď títo ľudia prídu o prácu, alebo zostanú naďalej živnostníkmi. Keďže prvá možnosť sa dá pri súčasnom boome v stavebníctve vylúčiť, drvivá väčšina (odborármi a vládou označovaných) vynútených živností zostane podľa Barčíka aj naďalej živnosťami. Pán Barčík, ako je to však možné? Nie je to potom dôkaz toho, že v tých 45 percentách živností nešlo o vynútené živnosti, keďže nenaplnia znaky závislej práce?

SkryťVypnúť reklamu


A ešte jedna chuťovka na záver. „Viete, ako sa to praktizuje? Riaditeľ už nerobí klasické organizačné zmeny. Povie...musel by som urobiť organizačné zmeny, prepustím vás piatich, ale je tu možnosť naďalej vykonávať tú istú činnosť, ale vybavte si živnosť a budete mi faktúrovať. Zamestnanec má dve možnosti. Buď odísť s odstupným, že to bude zrušená funkcia a ísť na úrad práce alebo zobrať živnosť,“ uviedol predseda OZ Stavba Dušan Barčík. Ak sa zavedie definícia závislej práce a tá nebude umožňovať, aby sa zo zamestnanca stal živnostník, zamestnacovi zostane v uvedenom prípade len jedna možnosť. Odíde s odstupným a pôjde na úrad práce.....

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu