Ako Fico o druhom pilieri zavádza a klame

Premiér Robert Fico v úpornej snahe aspoň po štvrtý raz vyhnať z druhého piliera relevantnú masu sporiteľov štandardne zavádza a klame. Zavádza tým, keď navodzuje dojem, že sporiteľ s nulovým účtom v druhom pilieri dostane zo Sociálnej poisťovne vyšší dôchodok, keby v sporivom systéme nebol. Nehorázne klame v tom, že títo, skôr nesporitelia, ako sporitelia, majú na účte v DSS záporný zostatok, keďže im DSSka vyrubuje poplatky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Najskôr si presne odcitujme to, čo predseda vlády na včerajšej tlačovej besede povedal.

„My si dovolíme tvrdiť, dámy a páni, že v systéme, kde je dnes takmer 1,5 milióna investorov, tam jeden milión nemá čo robiť, pretože títo ľudia nikdy nebudú mať vyšší dôchodok, ako by ho mali, keby ho realizovali len cez Sociálnu poisťovňu, teda cez prvý pilier. Hovoríme najmä o veľkej skupine ľudí, ktorá nemá žiadny vymeriavací základ. Títo ľudia majú nulu na konte, dokonca sú v mínuse, pretože sa bavíme o poplatkoch. Títo ľudia nikdy nič nedostanú z druhého piliera, ale sú tam“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak niekto nemá vymeriavací základ a má nulu na konte v druhom pilieri, tak to znamená, že počas účasti v druhom pilieri neplatil sám (ako zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba) alebo za neho neplatil štát dôchodkové poistenie. Keďže ide o dvojpilierový systém, tak nulové konto na účte v DSS znamená nulové odvody do Sociálnej poisťovne.

Áno, títo ľudia naozaj nikdy nič z druhého piliera nedostanú. Ak však nebudú aspoň 15 rokov dôchodkovo poistení v prvom pilieri, nedostanú nikdy nič ani zo Sociálnej poisťovne. Podľa Fica im dá druhý pilier figu borovú, avšak tú istú figu borovú im dá štátna Sociálna poisťovňa. Jedine, že by to premiér myslel tak, že figa borová od Sociálnej poisťovne je oveľa hodnotnejšia ako figa borová z kapitalizačného systému. Včera tak zaviedol Fico nové matematické pravidlo, podľa ktorého nula v prvom pilieri je oveľa, oveľa viac ako nula v pilieri druhom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak niekto nie je dôchodkovo poistený, nemá z neho úžitok ani jeho DSS, ani Sociálna poisťovna. Je preto úplne jedno, či v druhom pilieri je, alebo nie je. Ak takýto nesporiteľ z druhého piliera vystúpi, nedonesie do Sociálnej poisťovne ani cent. Namieste je preto otázka, o čo Ficovi pri týchto nesporiteľoch ide. Motivácie môžu byť dve. Prvou je to, aby sa Smer konečne, aspoň na štvrtý pokus mohol pochváliť čo najväčším počtom ľudí, ktorí z druhého piliera odišli. Druhou motiváciou môže byť to, že časť z týchto nesporiteľov s nulovom kontom predsalen v budúcnosti začne platiť dôchodkové odvody (zamestná sa, vráti sa zo zahraničia a pod.) a potom budú tieto ich odvody príjmom len prvého piliera.

SkryťVypnúť reklamu

Nehorázneho klamstva sa pritom premiér Fico dopustil tvrdením, že ten, kto si do druhého piliera neodviedol ani cent, má záporný stav na účte v DSSke. Toto považujem za úmyselné klamstvo, ktoré má týchto ľudí ľstivo z druhého piliera vyštvať. Pravda je totiž taká, že DSSky si môžu účtovať tri druhy poplatkov. Prvým je poplatok za vedenie dôchodkového úču, ktorý tvorí 1 % zo sumy príspevku do druhého piliera. Ak sporiteľ žiadny príspevok nemal, nemá ani žiadny poplatok. Druhým je poplatok za správu dôchodkového fondu, ktorý sa počíta z priemernej ročnej čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde. V prípade, že je hodnota majetku sporiteľa nulová, poplatok nie je žiadny. No a tretím poplatkom, ktorý môže DSS vyberať, je poplatok za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde. Ak má niekto na účte nulu, tak tú DSS asi ťažko nejako zhodnotí, a preto aj v tomto prípade je poplatok nulový. Summa sumarum, účet v druhom pilieri nikdy nemôže byť v mínuse, lebo DSS žiadny poplatok z nuly nevyráta.

SkryťVypnúť reklamu

Klamstvo premiéra pritom zopakoval aj minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. „Ak je rómska matka bez príjmu, tak je to do istej miery jedno a to isté, i keď ten jej osobný účet v druhom pilieri bude nejaký mínusový. To v prvom pilieri asi nebude,“ povedal minister.

Týmto obludným klamstvom o mínusovom účte v druhom pilieri sa Fico a Richter usvedčili z toho, že chcú za každú cenu vyhnať z druhého piliera zaujímavú masu ľudí.

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  172
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Sociálnym veciam sa od 2. júla 2001 venujem aj ako ekonomický redaktor. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu