Dôchodkovým správcovským spoločnostiam bude pri takomto systéme vyhovovať pasivita mladých ľudí. Ak totiž mladý človek, prvýkrát dôchodkovo poistený, náležité vyhlásenie neurobí, do systému starobného dôchodkového sporenia vstúpi. Keď si vezmeme údaje z konca októbra minulého roka, tak zistíme, že mladí ľudia sú vo vzťahu k druhému pilieru dosť pasívni. Do systému starobného dôchodkového sporenia totiž ku koncu októbra 2006 povinne vstúpilo takmer 15,5 tis. osôb. Z tohto počtu povinne sporiacich osôb si až 5,9 tis. ľudí samo nezvolilo dôchodkovú spoločnosť, a preto to za nich musela urobiť Sociálna poisťovňa. Ide pritom o vyše 38 % povinných sporiteľov!! Z toho vyplýva, že navrhovaný mechanizmus vyhlásení o nezáujme vstúpiť do druhého piliera môže dôchodkovým spoločnostiam zabezpečiť slušný počet klientov, ktorí do systému vstúpia kvôli svojej pasivite, resp. neinformovanosti.
Ak sa navrhovaný mechanizmus dobrovoľnosti vstupu do druhého piliera zavedie, tak bude musieť byť aktívne najmä ministerstvo práce a sociálnych vecí. Na jeho pleciach totiž bude to, aby mladých ľudí dostatočne účinne informovalo, v akej lehote sa musia rozhodnúť pre nevstup do sporivého piliera. Vo výhode tak preto budí tí mladí ľudia, ktorí majú lepší prístup k informáciám.
Slovensko už zažilo vyše 1,5 roka dosť intenzívnu kampaň dôchodkových správcovských spoločností, ktorá mala občanov presvedčiť, aby sa stali sporiteľmi v druhom dôchodkovom pilieri. Čaká teraz Slovensko pre zmenu kampaň rezortu práce a sociálnych vecí, ktorá bude informovať o tom, že mladí ľudia majú možnosť do druhého piliera aj nevstúpiť?