Na Slovensku je to tak.....Hoci hlavný kontrolór má vykonávať svoju funkciu nezávisle a nestranne, pričom ho volí a odvoláva dozorná rada, generálny riaditeľ poisťovne Dušan Muňko nemá žiadny problém podať návrh na udelenie odmeny vlastnému kontrolórovi. Ak by občan navrhol „odmenu“ osobe, ktorá voči nemu vykonáva daňovú kontrolu, považovalo by sa to za úplatok, teda trestný čin podplácania. Ak však navrhne na rokovaní dozornej rady šéf poisťovne udelenie odmeny vlastnému kontrolórovi, je to O.K. Dušan Muňko je pritom podozrivý z toho, že prekročil svoje zákonné právomoci, keďže zákon o sociálnom poistení mu ako generálnemu riaditeľovi neudeľuje právo navrhnúť odmenu vlastnému kontrolórovi.
To, v akej výške navrhol šéf poisťovne svoju odmenu svojmu kontrolórovi, som sa zo Sociálnej poisťovne nedozvedel. Poisťovňa ma informovala len o tom, že dozorná rada po diskusii schválila kontrolórovi poisťovne odmenu vo výške jedného funkčného platu, čo predstavuje 60,4 tis. Sk (2006 eura). Ide o impozantný pokrok, keďže bývalému generálnemu riaditeľovi poisťovne Ivanovi Bernátkovi vlani vo februári dozorná rada schválila návrh na udelenie odmeny vo výške 7-násobku jeho platu, čo činilo 788 tis. Sk (26 156 eura). Bernátek mal však na rozdiel od hlavného kontrolóra poisťovne smolu, keďže odmenu pre šéfa poisťovne schvaľuje vláda, pričom v prípade hlavného kontrolóra stačí schválenie odmeny dozornou radou. Návrh na priznanie odmeny pre Bernátka totiž po jeho medializácii ministerka práce Viera Tomanová radšej na rokovanie vlády ani nepredložila.
Blíži sa nám koniec marca a tým aj termín, do ktorého môže vláda priznať odmenu generálnemu riaditeľovi Sociálnej poisťovne. Súčasný generálny riaditeľ Dušan Muňko by si za svoj klamársky výrok o tom, že sporitelia v druhom pilieri už prišli o všetky svoje peniaze, zaslúžil namiesto odmeny skôr zrážky zo svojho platu...