SNS požaduje zrušenie automatického vstupu mladých ľudí do druhého piliera. Členka „odborného“ kabinetu opozičnej strany Milada Belásová to zdôvodnila týmito slovami: "Je to už na hranici nejakých demokratických príncípov, aj napriek tomu, že do novely zákona sa dostalo to, že po dvoch rokoch ten klient môže vystúpiť“. Pani Belásovej zrejme nedopatrením ušlo, že z druhého piliera budú môcť mladí ľudia nie po dvoch rokoch, ale do dvoch rokov od vstupu do systému sporenia. Ide pritom o podstatný rozdiel. Ak by mohli mladí vystúpiť po dvoch rokoch, mohli by vystúpiť hocikedy, hoci aj pri oslave svojej šestdesiatky :) Vystúpiť však budú môcť len do dvoch rokov, potom už budú v druhom pilieri natrvalo (ak sa v budúcnosti opäť nezmení legislatíva).
Dajme tomu, že sa členka odborného kabinetu SNS v tomto prípade len pomýlila, to sa stáva aj onakvejším odborníkom. Za oveľa väčší odborný omyl však považujem ich ďalší „návrh“, týkajúci sa druhého piliera. SNS totiž presadzuje vrátenie garancií do druhého piliera. "Tak, aby to nebolo všeobecné, ale podľa toho-ktorého fondu, akú má štruktúru, aký má charakter," povedala Belásová.
Tak toto je pre SNS a jeho odborný kabinet už dosť veľký „prúser“. SNS totiž presadzuje presne to, čo od 1. apríla nastane. Garancie od začiatku apríla nebudú vo všetkých troch typoch dôchodkových fondov, ale zostanú len v súčasných konzervatívnych fondoch. Garancie tak nebudú všeobecne pre všetkých, ale budú len tam, kde si to charakter fondu vyžaduje. Teda pre ľudí, ktorí uprednostňujú konzervatívne investovanie a vzhľadom na to sa presunú do konzervatívne zameraného fondu.
Buďme radi, že odborný kabinet SNS na tlačovke ukázal aspoň to, že pozná výšku príspevku do druhého piliera. Možno aj preto, že tu už ide o slušné stámilióny eur. Príspevky totiž SNS navrhuje dočasne znížiť z 9 % na 6 % hrubej mzdy. Belásová však už nepovedala to, či pri takomto znížení príspevkov do druhého piliera a súčasnom posilnení štátneho piliera sa adekvátne tomu zvýšia dôchodkové nároky ľudí z priebežného piliera.
Buďme súčasne radi, že SNS pri takomto „kvalitnom“ odbornom tíme nemala v rokoch 2006 až 2010 ani ministra práce a sociálnych vecí, ani štátneho tajomníka na tomto rezorte. No a zároveň dúfajme, že sa SNS so svojimi ľuďmi na ministerstvo práce nikdy nedostane. Nie preto, že politika...Preto, že neodbornosť...
SNS ukázala, akých má „odborníkov“ na druhý pilier
Odborný kabinet SNS ukázal svoju neodbornosť. Asi tak by sa dala zhrnúť tlačovka SNS k druhému dôchodkovému pilieru. Navrhuje niečo, čo zaviedla súčasná vláda a chce rušiť niečo, čo zrejme nemá naštudované.