Možno takto nejako by sa dal vysvetliť doterajší postoj sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri k svetovej finančnej kríze. Od 15. novembra, teda od opätovného otvorenia druhého piliera, do 13. januára oznámilo Sociálnej poisťovni vystúpenie z druhého piliera 2,5 tis. sporiteľov. Dosť nízke číslo na to, ako expesne rýchlo vláda schválila otvorenie systému a ako razantne premiér Robert Fico sporiteľov upozorňoval na dopady svetovej finančnej krízy na výnosnosť úspor určených na dôchodok. Dokonca sa k tejto téme v sobotu 20. septembra minulého roka zišla mimoriadne vláda! Podľa záverov vtedajšieho mimoriadneho rokovania vládny je práve oblasť sporenia v druhom pilieri najviac ohrozenou aktuálnou situáciou na finančných trhoch. „"Sporenie v druhom pilieri je nebezpečné. DSS-kám rastú bruchá, pokiaľ ide o ľudí, ich peniaze sa zmenšujú, ktoré si tam ukladajú v rámci druhého piliera. Ľudia sa musia rozhodnúť, či tam chcú alebo nechcú zostať," vyhlásil Fico 20. októbra minulého roka po rokovaní koaličných lídrov. Z týchto jeho slov zatiaľ „dostalo do gatí“ len 2,5 tisíca z celkového počtu približne 1,5 milióna účastníkov druhého piliera.
Naopak, napriek svetovej finančnej kríze od 15. novembra do druhého piliera vstúpilo 2,4 tis. ľudí, z toho 1,8 tisíca tých, ktorí by do druhého piliera vstúpiť nemohli, ak by sa opätovne neotvoril. Zvyšné číslo predstavuje mladých ľudí, ktorí sa stali prvýkrát poistencami Sociálnej poisťovne a rozhodli sa sporiť si na penziu v druhom pilieri.
Vláda očakáva, že druhý pilier do konca júna tohto roka opustí 150 tis. sporiteľov. Do naplnenia tohto predpokladu, ktorý je zapracovaný aj v rozpočte verejnej správy na tento rok, tak chýba už "len" 147,5 tis. odídencov. "Pripravujeme ďalšie informácie, ktoré ja považujem za najdôležitejšie," uviedla v reakcii na tieto čísla ministerka práce Viera Tomanová. Možeme sa teda už teraz tešiť na ďalšiu dezinformačnú kampaň súčasnej vlády k systému starobného dôchodkového sporenia...