Zníženie váhy druhého piliera ako nástroj na väčšie míňanie

Premiér Robert Fico sa v polovici decembra minulého roka  pred členmi rady Odborového zväzu KOVO vyjadril, že keby neexistoval druhý dôchodkový pilier, mohla vláda peniaze, ktorými sa vykrýva deficit spôsobený zavedením systému dôchodkového sporenia, použiť na „silné sociálne programy“. Ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová sa v rovnakom duchu vyjadrila aj vo včerajšom rozhovore pre istý denník, keď uviedla, že tieto peniaze sa dali použiť na financovanie zdravotníctva, či školstva. Takéto myslenie považujem za veľmi nezodpovedné voči budúcim generáciám....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Schodok verejných financií by mal v tomto roku dosiahnuť 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) vrátane vplyvu zavedenia kapitalizačného dôchodkového piliera. Náklady na dôchodkovú reformu by sa pritom na celkovom deficite mali podieľať 1,1 percentuálnym bodom. To znamená, že vďaka existencii druhého dôchodkového piliera musí vláda v tomto roku minúť menej peňazí v rámci štátneho rozpočtu. Keď som zistil, že sa k moci začiatkom júla minulého roka dostala vláda, ktorá chce veľa míňať, tak ma aj potešilo, že práve druhý dôchodkový pilier ju bude vo výdavkoch krotiť (teda, za podmienky, že bude chcieť dodržať deficit verejných financií do 3 % HDP). Vyjadrenia premiéra a ministerky práce odkrývajú to, že pri úvahách o znížení sadzby príspevkov do druhého piliera ide vláde v prvom rade o to, aby im systém starobného dôchodkového sporenia až tak veľmi neukrajoval z balíka peňazí, ktorý by mohli rozdať v štátnom rozpočte. Aj pripravovaný zámer umožniť výstup z druhého piliera osobám, pre ktoré je vraj systém nevýhodný, podľa mňa nesleduje ani tak ochranu práv budúcich dôchodcov na primerané zabezpečenie v starobe, ako skôr umožňuje znížiť vplyv druhého piliera na deficit verejných financií. Jednoduchšie povedané, ak sa vláde podarí „vyprovokovať“ časť účastníkov druhého dôchodkového piliera k vystúpeniu z tohto systému, bude mať vláda väčšie možnosti na míňanie v štátnom rozpočte „na silné sociálne programy“. Rovnaký efekt nastane, ak by sa vláda rozhodla znížiť sadzbu príspevkov na dôchodkové sporenie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Zodpovedný politik povie: „Ak by sme nemali druhý dôchodkový pilier, mohol byť deficit verejných financií v roku 2007 nižší“. Premiér Fico však povie: „Ak by sme nemali druhý dôchodkový pilier, mohli sme peniaze použiť na silné sociálne programy“. Vyjadrenie v duchu „po nás potopa“..

Igor Surovčík

Igor Surovčík

Bloger 
  • Počet článkov:  173
  •  | 
  • Páči sa:  53x

Sociálna politika je pre mňa hobby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

315 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu