Podľa údajov Eurostatu hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa vyjadrený ako kúpna sila v prípade Rumunska dosiahol v roku 2021 už 74 % priemeru EÚ, čo je od roku 2010 nárast o 21%.
Kto bol niekedy dávnejšie v Rumunsku ( nielen pri mori ) vie, ako vyzerá chudoba. Ale Rumuni, na ktorých sme sa donedávna pozerali cez prsty, nás predbiehajú už skoro vo všetkom. Ako je to možné ?
Keď Rumunsko v roku 2007 vstupovalo do Európskej únie, patrilo k najskorumpovanejším krajinám v Európe. Mali ten istý problém, ako všetky postkomunistické krajiny. V Rumunsku sa s korupciou, na rozdiel od Slovenska, však dokázali vysporiadať oveľa lepšie. Medzi rokmi 2014 až 2016 odsúdili za zneužitie moci okolo dve tisíc ľudí, vrátane bývalého premiéra Adriana Nastaseho, piatich ministrov a iných vysoko postavených štátnych úradníkov. Koľko ľudí odsúdili za zneužitie moci na Slovensku ? Asi by sme ich zrátali na prstoch rúk. Aj tých pár nešťastníkov obliekol do väzeňského mundúru Matovič. Ten pohnojil, čo sa dalo, ale korupčníci zo školy SMERoHLASu, sa ho báli ako čert kríža. Preto vrchní korupčníci zavelili do protiútoku a posadili na trón staronového kráľa korupčníkov Dona Roberta. Ten dostal za úlohu obnoviť štátnu rezerváciu pre korupčníkov na Slovensku. Don Roberto túto úlohu zvládol na jednotku. "Vyčistil" čo sa dalo. Políciu, prokuratúru, súdnictvo, verejnoprávne média, Pristrihol krídla neziskovkám a sterilizoval opozíciu. Korupčníci si môžu vydýchnuť a spokojne sa venovať tomu, čo vedia najlepšie. Kradnúť a vyciciavať štát. Zvláštne je, že na rozdiel od Rumunov, voliči na Slovensku nevidia, nepočujú a nerozmýšľajú. Nevidia, kto škodí Slovensku, kto okráda štát (občanov ) a kto za to zodpovedá. Nevidia, kto zodpovedá za to, že Slovensko sa ocitlo na chvoste Európy. Ale vyzerá to, že nad Tatrou sa blýska na lepšie časy. Pár uvedomelých činovníkov SMERoHLASu a spol. sa rozhodlo zatočiť s najväčším problémom Slovenska. V prvej etape projektu zrušenia štátnej rezervácie korupčníkov bol vytvorený pilotný projekt. V rámci pilotného projektu sa rozhodli zatočiť s iným chráneným druhom. Medveďom. Ficovláda sa rozhodla, že to medveďom spočíta a 350 slovenských medveďov bude mať po chlebe. Kam sa na nás hrabú Rumuni, ktorí ešte len uvažujú o znížení stavu medveďov v Rumunsku. Ale Rumuni , ktorí sa dokázali vysporiadať s korupciou, sa pravdepodobne dokážu vysporiadať aj s premnoženou populáciou medveďov v Rumunsku. Padni komu padni. Keď niekto škodí, treba to riešiť. Rumuni si spravili poriadok s korupčníkmi a získali na tom všetci. Ficovláda obetuje 350 medveďov, aby mohla zachovať štátnu rezerváciu korupčníkov, a doplatíme na to všetci.