Červená zástavka pre umelú inteligenciu

O nasadzovaní umelej inteligencie v Európe.

Červená zástavka pre umelú inteligenciu
Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vynález áut sa kedysi postaral o paniku. Tieto nové, desivé prístroje sa hýbali príliš rýchlo a ľakali pokojných dedinčanov a ich kone. Situáciu napravila až nová regulácia: Pred autom musí bežať človek s červenou zástavkou, aby všetkých upozornil, že prichádza auto.

Smernica EÚ o umelej inteligencii hovorí:

Prevádzkovateľ nemôže prijať žiadne opatrenie ani rozhodnutie na základe identifikácie urobenej systémom, ak táto nie je nezávisle overené a potvrdené aspoň dvoma fyzickými osobami.

Čo znamená, že ak banka nahradí úradníka za prepážkou umelou inteligenciou, vedľa musia stáť DVAJA ďalší úradníci, ktorí budú dávať pozor na to, či umelá inteligencia funguje správne.

Viac v článku o detailoch európskej smernice o umelej inteligencii: https://www.siliconcontinent.com/p/the-strange-kafka-world-of-the-eu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oplatí sa prečítať celý článok! Obsahuje okrem iného aj štrnásť bodov, ktoré musí firma splniť, ak chce UI zverejniť v Európe. Niektoré z nich požadujú veci, nad ktorými si najmúdrejší ľudia na svete lámu hlavu už vyše desaťročie (interpretabilita, stop tlačítko) a riešenia zatiaľ nie sú nikde v dohľade. Komisia si už zrejme uvedomila, že celú vec trochu prepískla a tak sľúbila, že smernicu, ktorá brzdí túto krkolomne sa rozvíjajúcu oblasť roku 2029 prehodnotí.

A mimochodom: Britskej vláde sa zatiaľ nepodarilo naplniť sľuby z brexitovej kampane a zmierniť existujúce regulácie. Európska smernica o UI je tak prvým dôležitým prípadom regulácie, ktorá sa bude líšiť medzi EU a Spojeným Kráľovstvom. To síce nehovorí nič v prospech britskej vlády, ktorá k veci prišla ako slepý k husliam, jednoducho tým, že nič neurobila, ale dáva nám to prirodzený experiment, kde budeme vidieť nakoľko takéto regulácie dusia postihnutú ekonomiku. V budúcnosti bude treba sledovať, ako sa darí britskému DeepMindu v porovnaní s francúzskym Mistralom, počet UI startupov v oboch oblastiach, ako aj celkovú penetráciu tejto technológie do rôznych oblastí hospodárstva v Británii a v kontinentálnej Európe.

Martin Sústrik

Martin Sústrik

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  123
  •  | 
  • Páči sa:  1 823x

Ako funguje svet. Blog po anglicky: https://250bpm.substack.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu